Windows Bilgisayara MacOS nasıl kurulur ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemiz MacOS hakkında olacak , Windows Bilgisayara MacOS nasıl kurulur ? Apple’ın bilgisayarlarında kullanmış olduğu işletim sistemi macOS stabil çalışmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih nedeni olmuştur.

Ancak Apple bilgisayarlar Windows işletim sistemi olan bilgisayarlara göre daha yüksek fiyat etiketlerine sahibi olduğu için herkes tarafından mecburi olarak tercih edilemiyor. Bu yüzden bazı kullanıcılar halihazırda sahibi olduğu Windows bilgisayara macOS kurma yoluna gidebiliyor.

Bu işlem biraz detay gerektirdiği için yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Bu makalede sizlere bir Windows bilgisayara nasıl macOS işletim sistemi kurulur anlatacağız.

Bilgisayarınıza macOS Kurmak İçin Donanım Önemli midir?

Bilgisayarınıza macOS kurmak için donanım en önemli hususlardandır. Donanım konusunda en önemli husus işlemcidir. Çünkü macOS bilgisayarlar yalnızca Intel işlemciler ile çalışabiliyor. Bu yüzden AMD işletmesinin bir işlemcisine sahipseniz macOS işletim sistemini bilgisayarınızda kullanamazsınız.

Ancak macOS kullanmak için bilgisayarınızın işletim sistemini kullanmak için bilgisayarınız sistemini bütünüyle değiştirmeniz gerekmez. Bilgisayarınız içerisinde bir sanal makine oluşturarak macOS kullanabilirsiniz.

Adım Adım Sanal Makine Oluşturarak macOS Kurulumu

Kurulum Öncesi Yapılması Gereken Adımlar

1. Adım: WMware Workstation Player uygulamasını bilgisayarına indirip kurmalısınız.

 2. Adım: VMware Unlocker uygulamasını indirip kurmalısınız. Sonrasında bu dosyanın içerisinden çıkan win-install.Bat isimli dosyayı yönetici olarak çalıştırmalısınız. 

Bu 2 adımı gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınız artık sanal olarak macOS kurulumuna hazır hale geliyor.

Sanal Makine Kurulumu

VMware Player uygulamasını çalıştırıp, oluşturduğumuz sanal makineyi seçmelisiniz. Bundan sonra Edit virtual machine settings seçeneğini seçerek ayarları açmalısınız.

Bu kısımdaki adımlar;

Buradan sanal makine için ram seçmemiz gerekmektedir. Bilgisayarımızda bulunan ram miktarının yarısı kadarını seçip, (4 ise 2, 8 ise 4 gibi) işlemlere devam etmelisiniz.

Daha sonra sanal makinenin işlemci ayarlarına geçmelisiniz. Bu aşamada ise iyi bir performans için mevcut bilgisayarınızın donamının yarısını seçmelisiniz.

Ardından Virtualize Intel VT-x alternatifini de işaretleyin.

SC/DVD (SATA) kısmında ise indirmiş olduğumuz Catalina ISO dosyasının konumunun seçmelisiniz.

Pencerede bulunan USB 3. Ayarlarını da etkinleştirmelisiniz.

Sanal makinenizin içerisinde VMX uzantısına sahip bir dosya olacak. Bu dosyayı not defteri ile açıp smc.Version = “0” kodunu en alt ya da en üst satıra ekleyip, kaydetmelisiniz.

Bu adımdan sonra sanal makinemizin tüm ayarları tamamlanmış oluyor.

İşletim Sisteminin Kurulumu

İşletim sistemini kurmak için sanal makinemizi çalıştırmamız gerekmektedir. Daha sonrasında kurul aşamalarını ilerleyerek yapmalısınız.

Kurulum aşamaları;

Sistem için ayırdığımız alanı macOS için kullanacağımız dosya formatına çevirmelisiniz. Bu adım için Disk Utility seçeneğini seçmelisiniz.

Bu diski seçtikten sonra Erase seçeneğine basıp sonrasında Mac OS Extended’i seçip Erase seçeneğine tıklıyoruz.

Diğer adımda Install macOS kısmına tıklayarak yüklemeyi gerçekleştirebiliriz.

Bu işlemlerin ardından artık Catalina kurulumu başlayacaktır. Bu bölümde yapmanız gerekli olan kurulumun tamamlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest