Windows 10’dan 32 bit bilgisayarlar için kritik karar

Windows 10 32 bit bilgisayarlar için önemli bir karara imza atıyor. Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Microsoft’un geliştirdiği işletim sistemi Windows 10, eski teknolojiye desteği sonlandırmaya başlıyor.

Halihazırda 32 bit bilgisayarlarda çalışan sistemin gelecek için planları ortaya çıktı. İşletim sisteminin minimum gereksinimler sayfasındaki bir kategori için 32 bit ifadesi kaldırıldı.

Windows 10, 32 bit bilgisayarlar için desteği kesecek

Bilgisayar dünyasında büyük kullanım oranına sahip olan Windows 10, 32 bit mimarili sistemler için son adımı atmaya hazırlanıyor. Halihazırda 32 bit bilgisayarlar üzerinde çalışabilen işletim sistemi, 2004 sürümü ile OEM cihazlara verdiği cihazlara desteği sonlandırıyor.

OEM sürümü de bilgisayar üreticileri tarafından alınıp, sıfır cihazlara yüklenen sistem anlamına geliyor. Zaten uzun süredir satışa çıkan bilgisayarlar 64 bit olarak geliyordu. Böylelikle Windows 10, 32 bit bilgisayarlar için vereceği desteği yavaşça sonlandırmaya başladı.

 

Halihazırda işletim sistemini kullanıp 32 bit olan cihazların desteklenmesi devam edecek. Bu sistemlerin hatırı sayılır bir süre daha güncellemeler alacağı belirtiliyor.

Artık düşük performansa sahip cihazların da 64 bit mimarili işlemciye sahip olması, Microsoft’u böyle bir adım atmaya itti. Çünkü desteği sonlandırılan cihazlar için ek çalışma gerekiyor. 32 bit sistemlere desteğin tamamen sonlandırılmasının ise birkaç yıl sonra başlayabileceği belirtiliyor. Çünkü yüksek kullanım oranı bulunan kategoride bir anda desteği kesmenin doğru olmayacağı belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest