Windows 10’da CMD ile Sabit Disk Yönetme

Merhaba Arkadaşlar ,  Windows 10’da CMD ile Sabit Disk Yönetme ‘nin nasıl olduğunu ögreneceğiz. Depolama yönetimi veya sabit disk yönetimi, Windows’ta GUI disk yönetimi olarak komut satırıyla kolaydır. Burada sadece Windows 10 ve diğer Windows işletim sistemlerinde komut kullanarak sabit diski yönetmek için bu konuya odaklanıyoruz. DiskPart komut satırı aracıyla Sabit diski yönetin.

Disk Bölme Yardımcı Programı (DiskPart), Windows işletim sisteminde sabit diski yönetmek için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Diskpart, MS-DOS’A tabanlı işletim sistemiyle çalışan FDisk komut satırı aracıyla değiştirildi.

Komut Satırı Kullanarak Sabit Diski Yönetme

DiskPart hem komut isteminde hem de PowerShell’de kullanılabilir. Ancak, Diskpart kullanırken ne yaptığınızı iyi anlamış olmalısınız. Tüm diski bir komutla biçimlendirmek çok zaman alabilir. Sonuncusu bir sürü anma fotoğraf ve videosuyla arkadaşımın dizüstü bilgisayarıydı. Neyse ki, veri kurtarma yazılımıyla tüm verileri başarıyla kurtardık.

Windows 10’da Komut Satırı kullanarak Sabit Diski Yönetin:

 • Komut satırını veya PowerShell’i açın.
 • DiskPart’ı Yönetici ayrıcalığı olarak çalıştırın.
 • Sabit Diski Komut Satırı ile temizleyin.
 • Komutla Bölüm Oluştur.
 • Sabit Diski Komutla Biçimlendirin.
 • Bölümü Sil.
 • Bölümü Komut Satırı ile genişletin.
 • Bölümü Komutla Küçült.

Windows ortamında komut satırını kullanarak sabit diski yönetme ipuçları hakkında bu makaleyi okuyarak öğreneceğiniz tek şey budur. Windows 10’da DiskPart’ı yönetici ayrıcalığı olarak çalıştırmaya başlayalım. Bu komutu diğer Windows işletim sistemlerinde de kullanabilirsiniz.

 1. Çalıştır’ı açmak için Windows + R tuşlarına basın ve “diskpart” yazın, ardından DiskPart yardımcı programını çalıştırmak için enter tuşuna basın.
 2. Kullanıcı Hesabı Denetimi istemi için Evet’i tıklayın.

 1. Komutla Bölüm Oluşturma

Sistemin kurulu sabit disklerini listelemek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağlı tüm sabit diskleri görüntülemek için, sadece ‘list disk‘ yazıp enter tuşuna basın. Liste diski komutu yalnızca bilgisayarınızdaki normal sabit diskleri gösterir. Sabit diskiniz bozuksa, DiskPart List Disk komutuyla görüntülemek mümkün değildir.

 1. Tüm sabit diskleri görüntülemek için “List Disk” yazın.

 1. Bu PC’de iki sabit diskimiz var. Komut satırıyla yönetmek istediğiniz doğru diski seçmelisiniz. Select disk komutuyla diski seçin.

Örneğin, disk 1’i seçmek istiyorsunuz. “Select disk 1” komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Şimdi disk bir komut satırı ile yönetmek istediğiniz disk olarak seçti.

Diskin seçilip seçilmediğini görmek için sadece “list disk” yazıp sonucu görün. Disk 1’in önündeki çubuk, diskin seçili ve yönetime hazır olduğunu gösterir.

2. DiskPart Kullanarak Bir Bölümü Temizleme

Şimdi diski “clear” komutuyla temizleyin.

1.Diski komut ile temizlemek için “clean” yazıp enter tuşuna basın.

DiskPart komutuyla bir diski temizleme komutunun hepsi bu. Komut ile yeni bir bölüm oluşturalım.

3.Komut ile Bir Bölüm Oluşturalım

Komutlu bir bölüm oluşturmak için sadece “create part primary size=40000″ yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut, disk 1’den 40 GB birincil bölüm oluşturur. Bölümünüzün boyutunu sabit disk kapasitenize göre atayabilirsiniz.

1.“create part primary size=40000” yazıp enter tuşuna basın.

2. Oluşturulan bölümü kontrol etmek için ‘List vol’ komutunu yazın. Komut bütün hacimleri listeleyecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde volume  497 GB boşluğa sahip oluşturulan bölümdür.

Son Cilt 3, yeni oluşturulan bölümdür. Seçildi ve biçimlendirmeye hazır.

 1. Bölüm (vol) Komut ile Nasıl Formatlanır?
 • Bölümü biçimlendirmek için ‘format fs = ntfs quick’ yazın ve biçimlendirilmiş bölümü NTFS dosya sistemiyle görmek için list vol ’yazın.

Diskpart format bölümünün sonucunu görebilirsiniz. Birim 3, NTFS türü olarak biçimlendirilmiş gösterir. Sonra, yeni biçimlendirilmiş bölüme bir letter atayın.

 • Sadece “assign letter = e” yazın ve enter tuşuna basın. e harfi cilde 3 atadı. Şimdi Dosya Gezgininde E yerel sürücüsü olarak görünüyor

Şimdi Windows 10’da komut satırıyla sabit diski yönetmek için diskpart komutları oluşturmayı, biçimlendirmeyi ve bazı disk komutları öğrendiniz. Takıldığınız kısımlarda yorum kısmından bana yazabilirsiniz.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest