Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Microsoft’un yeni işletim sistemini kullananlar Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? sorusunun cevabını merak ediyor. Bunun nedeni ise Microsoft’un Windows 8 sonrasında yani Windows 10 ile birlikte otomatik güncelleştirmeleri kapatmaya izin vermemesi. Ayarlar menüsü altında bu seçenek bulunmuyor olsa da, birkaç dakika içerisinde otomatik güncelleme devre dışı bırakılabiliyor.

Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

1. adım: Otomatik güncellemelere veda etmek için Windows ve R tuşuna aynı anda basarak veya Başlat menüsünü açarak Çalıştır bölümüne geçiyoruz. Çalıştır bölümüne “services.msc” yazarak Hizmetler bölümününü açıyoruz.

 

2. adım: Açılan ekranda işletim sistemindeki Hizmetler karşınıza çıkacak. Bu bölümde sayfayı aşağı doğru kaydırarak veya W tuşuna birkaç kez basarak Windows Update‘yi seçiyoruz.

3. adım: “Windows Update” seçeneğine farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz ve “Özellikler” seçeneğine tıklıyoruz.

 

4. adım: Karşımıza çıkan Özellikler penceresinde “Başlangıç Türü” seçeneğini “Devre Dışı” olarak ayarlıyor ve “Uygula” butonana tıklıyoruz. Tebrikler, Windows 10 otomatik güncelleme kapatma işlemini başarıyla tamamladınız!

 

Otomatik güncellemeleri açmak istediğinizde tek yapmanız gereken: aynı yolu takip etmek ve Başlangıç Türü seçeneğini “Otomatik” olarak ayarlamak.

Windows 10 otomatik güncelleme kapatılmalı mı?

Otomatik güncelleştirmeleri kapatmanın avantaları ve dezavantajları var. En büyük dezavantaj: Microsoft’un yayınladığı güvenlik güncelleştirmeleri ve diğer iyileştirmelerin cihazınıza otomatik olarak yüklenmeyecek olması.

Avantajı: Kısıtlı bir internet paketine sahipseniz, güncelleştirmelerin kotanızı düşürmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca şirketlerde kullanılan ve kritik veriler barındıran bilgisayarlarda güncelleştirmeleri yüklerken herhangi bir sorun ihtimaline karşı temkinli davranılıyor, gelen geri bildirimlere bakılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest