Windows 10 için beklenen güncelleme çıktı

Microsoft, Windows 10 için yılda iki kez özellik güncelleştirmesi yayınlıyor ve Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi bunlardan birisi. Beklenilenin aksine Mayıs 2020 güncellemesi tamamen yeni özellikler sunmuyor olsa da, bazı özellikler getiriyor ve işletim sistemi bileşenlerinde değişikliğe gidiyor.

Güncellemenin dünya genelindeki tüm kullanıcılara ulaşması biraz zaman alacak. Ancak, gelip gelmediğini kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update yolunu takip edebilirsiniz. Gelin, şimdi Mayıs 2020 güncellemesinin detaylarına yakından bakalım.

Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi çıktı

Linux için Windows Alt Sisteminin 2. sürümünü (WSL 2) ve özel oluşturulan bir Linux çekirdeğini içeriyor. Bu sayede Windows’daki Linux alt sisteminin performansı büyük ölçüde artacak. Microsoft bu çekirdeği Windows Update aracılığıyla güncelleyeceğini vaat ediyor. WSL 2 henüz Linux GUI uygulama desteğini ve GPU hızlandırmasını içermiyor, çünkü Microsoft bu özellikleri ilerleyen dönemde yayınlayacağı güncelleştirmeler ile sunacağını açıkladı.

En büyük değişikliklerden biri Cortana‘da karşımıza çıkıyor. Microsoft’un görev çubuğundan kaldırılan sesli asistanı, Mail ve Hesap Makinesi uygulamaları ile benzer şekilde Windows 10’dan bağımsız olarak güncellenebilen bir sistem uygulaması haline geldi. Sesli bir şekilde veya yazarak komut verebilirsiniz.

Oluşturduğunuz sanal masaüstünün adını özelleştirmeniz mümkün hale geldi. Ek olarak dört yeni hızlı arama seçeneği, Dosya Gezgini’nde yapılan küçük görsel değişiklik Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Daha birçok özelliği ev sahipliği yapan güncellemeyi aldınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest