Windows 10 hoperlördeki cızıltı problemi nasıl çözülür ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemiz herkesin başına gelen veya gelebilecek bir durum ile ilgili ; Windows 10 hoperlördeki cızıltı problemi nasıl çözülür ? hep beraber deneyelim.

Windows 10 ses cızırtı problemi, sesi deneyimini ciddi derecede düşüren bir sorundur. Bu sorun ile mücadele etmek için deneme yanılma yöntemlerini tercih etmeniz gerekir çünkü problemin asıl kaynağını bulmak zor olabilir. Win 10 ses cızırtı sorunu için sizlere 4 çözüm yöntemi sunduk. Detaylar ise şu biçimde;

Windows 10 Ses Cızırtı Problemi Nasıl Çözülür?

Yöntem 1: Öncelikle Windows ses cızırtı problemini anlamak için ses kartının Windows ile uyumlu olup olmadığına bakın. Uyumlu olup olmadığını anlamak için Windows Uyumluluk Merkezi’nden öğrenebilirsiniz. Ses kartı uyumlu değil ise yenisini almanız gerekir. Fakat ‘’Aygıt Yöneticisi’’ ile ses kartın takılı olup olmadığını öğrenin.

Yöntem 2: Ses cızırtılı ya da bozuk gelebilir bu durumda; ilk hoparlörü kontrol edin. Bağlantısında bir sorun var mı bakın. Hoparlörün bağlandığı yerde birkaç tane jak bulunmaktadır. Yanlış giriş seçilirse cızırtı yapabilir, bu durumu kontrol edin. Ayrıca, kabloların hasar görüp görmediğini kontrol edin çünkü hasarlı kablo ya da cihazlarda cızırtı ya da bozukluk yapabilir.

Yöntem 3: Windows kimi zaman ses kartını algılamada problem çıkarabilir. Bu durumlarda; ‘’Denetim Masası’’ ile yazılım güncellemek için ‘’Windows Update’’ kullanmayı deneyin. Güncellemeleri manuel olarak kontrol edin. Bazen indirilebilecek güncellemeler olabiliyor.

Yöntem 4: Bazen win10 ses cızırtı problemi taşınabilir cihaz kaynaklı ses sorunu yaşayabiliyor. Bunun için bilgisayarın sol alt köşesinde bulunan ‘’Başlat’’ seçeneğine tıklayarak jakın açık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Denetim Masası’na ses yazıp mikrofonu ya da hat giriş çıkışlarını kontrol edin. Düzeyler sekmesine tıkladığınız zaman, megafon fotoğrafı olan küçük butonda kırmızı çarpı işareti var ise ses kapalıdır. Açmak için ses butonuna tıklayın.

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Nasıl Çözülür? 

Windows 10 ses cızırtı hoparlör için en etkili yöntem ses efektinin kapatılmasıdır. Bunu yapabilmek için şu 7 adımı takip edin;

 

  1. Ekranın sağ alt kısmında ‘’Ses’’ simgesini bulunuyor ona tıklayın.
  2. Ses simgesine tıkladıktan sonra önünüze menü gelecek. Buradan ‘’Kayıttan Yürütme Aygıtları’’ seçeneğini seçin.
  3. Çıkan listede ‘’Hoparlör’’ seçeneğine tıklayın.
  4. Buradan ‘’Özellikler’’ kısmına gelin.
  5. Üst kısımda açılan sekmelerden ‘’Geliştirmeler’’ Kısmına tıklayın.
  6. Bu kısımda ‘’Anlık Mod’’ özelliğini kapatın.
  7. Son olarak ‘’Tüm Ses Efektlerini Engelle’’ seçeneğini aktif hale getirin.

Tüm önerilerimizin ardından probleminiz çözülecektir. Eğer, önerilerimize rağmen problem devam ediyorsa yorum kısmından destek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest