Windows 10, Denetim Masası’nı değiştiriyor

Denetim masası, Windows‘un en fazla kullanılan özelliklerinden biri. Özellik hâlâ Windows 10‘da mevcut olsa da yakın zamanda kalkabilir. Windows işletim sisteminin çeşitli güncellemeleri insanları Ayarlar uygulamasını kullanmaya teşvik ediyor. Aslına bakılırsa Microsoft bu stratejiyi yavaş yavaş benimsedi ve uyguladı. Windows 10’daki hemen hemen her güncellemeyle, Denetim Masası’nın önemi, git gide azaltıldı.

Denetim Masası yavaş yavaş gizleniyor

Windows 10 Insider Build 19587’de bulunan verilere göre, Microsoft, Denetim Masası’nı tamamen veya en azından öğelerini gizleme veya kaldırma eşiğinde olabilir. Gelişme, Microsoft MVP ve tersine mühendis olan Rafael Rivera tarafından ortaya çıkarıldı. Mühendisler, Mach2 adlı bir araç kullanarak Windows 10’un yeni bir ön izleme yapısında keşiflerde bulundu.

 

Windows 10

  • Yapı numarası 19587 olan Windows 10’da  Hide_System_Control_Panel, System_Control_Panel_File_Explorer_Redirect ve System_Control_Panel_Hotkey_Redirect referanslarını bulundu.
  • Hide_System_Control_Panel referansında Denetim Masası’nı gizlemekten bahsediliyor. Bu özellik ayarlarının hiçbiri Windows 10’un 19587 numaralı yapısında etkin olmasa da, bunların varlığı yeni bir güncellemenin ufukta olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki seneye kadar Denetim Masası bizimle

 

Microsoft, uzun zamandır insanların Denetim Masası’nın var olduğunu unutmasını ve sadece Ayarlar’a yönelmesini istiyor. Windows 10’un piyasaya sürülmesinden beş yıl sonra, şirket Denetim Masası’nı gizlemek üzere çalışmalara başlamış gibi görünse de halka açık sürümde yıl sonuna kadar veya 2021’in başına kadar bir değişiklik beklenmiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest