USB Kısayol Virüsü Nedir ve Nasıl Temizlenir?

USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

Kısayol virüsü USB flash sürücüler, harici sabit diskler ve SD bellek kartları gibi fiziksel cihazlara bulaşır ve sürücünüze tıkladığınızda,bir kısayol haricinde başka şey göstermez.Yani usb belleğinizin içerisindeki dosyalar aslında vardır ama boş görürsünüz.Sizde panikleyip “vay efendim yedeklerim gitti” diye üzelmeyin.Bu sorunu çözmek bir kaç basit komut ile çözülebilmektedir.Sizde böylece belleğinizin içinde ki dosyalara kayıpsız bir şekilde ulaşabilirsiniz.Tabi yedekleriniz cok önemliyse hep ikinci bir alternatifi de bulundurun derim.

Usb kısayol Virüsü silmek için;

Bilgisayarınızdan (win xp-win7) şu yolu takip edin,başlat > çalıştır > cmd yazıp enter tuşuna basın.
Bilgisayarınız Windows 10 ise ara kısmına “cmd” yazıp çıkan sonuçta “komut sistemini” tıklamalısınız.

Karşınıza siyah bir ekranda command ekranı gelecektir.Bilgisayarınıza takmış olduğunuz usb belleğinizin aldığı  harfi öğreniniz.Bilmeyenler için bilgisayarım simgesini tıklayıp görebilirsiniz.

Mesela benim bilgisayarıma taktığım belek “M” sürücü harfini almış.Az önce başlat-çalıştır-cmd komutu yazarak geldiğimiz siyah ekranımıza
m: yazıp enter basıyoruz.Burda amac c: sürücüsünden çıkıp belleğimizin takılı olduğu harfi alıp belleğin içine düşmek.Çünkü işlemi bunda yapıcaz.

Kısayol Virüs Silme Komutları;

Sonra sırasıyla şu komutu yazıyoruz;

  • Başlat>Çalıştır>cmd yazın.
  • del *.lnk
  • attrib /d /s -h -r -s -a e:\*.* yazmakla uğraşmayın burdan kopyalayıp siyah ekrana sağ tuş ile yapıştırabilirsiniz.Enter tuşuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış olucaktır…

Dikkat etmeniz gereken “E” harfi yerine sizin sürücü harfi gelecektir.Kısayol virüsün müzik bir yönüde dosyalarınızı gizli sekmesini aktif etmesidir.Komutta bulunan “-h” komutu dosya ve klasör gizle sekmesini otomatik kaldırır.Eğer yine göremezseniz bu sekmeyi el ile aktif edebilirsiniz.

Attrib komutu, belirli bir dosyanın veya klasörün niteliklerini değiştiren yerel bir Windows işlevidir. Komutun diğer kısımları hangi dosyaların ve klasörlerin değiştirileceğini ve nasıl değiştirileceğini belirtir:

-s eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “sistem dosyası” durumunu kaldırır.
-r, eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “salt okunur” durumunu kaldırır.
-h, eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “gizli” durumunu kaldırır.
/s komutu, geçerli dizindeki ve alt dizinindeki tüm dosyalar ve klasörler için öz yinelemeli olarak uygulanır, bu durumda temelde tüm aygıt budur.
/d komutu klasörler için de uygular (normalde yalnızca dosyalar üzerinde işler).
*.* tüm dosya adlarının ve klasör adlarının eşleşme olarak değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir.
Bütün bunları yaptıktan sonra, USB’de gizli olan dosyalar ortaya çıkacaktır. Dosyalarınız varsa tüm dosyalarınızı kopyalayıp alabilirsiniz. USB’den almak istediğiniz dosyaları aldıktan sonra USB’yi biçimlendirin.

Usb kısayol virüsü silme konusuyla ilgili takıldığınız bir yer var ise lütfen yorum kısmında paylaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest