SSD ve Harddisk Performans Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızı hızlandırmak için aldığımız SSD’lerin üzerinde belirli okuma/yazma değerleri yer alıyor. Bazı ürünler vaat ettiği değerlere ulaşabilirken bazıları ise daha düşük sonuçlar elde edebiliyor. Tabii ki aldığımız ürün önemli fakat kullandığımız anakartın desteği de bu noktada devreye giriyor. Depolama birimleri ile birlikte bağlantı tiplerine ve ulaşabildikleri değerlere bir göz atalım.

SATA

SATA, günümüzde en çok kullanılan bağlantı tipi diyebiliriz. Bu bağlantı türü de içinde SATA I, SATA II ve SATA III olarak üçe ayrılıyor.

Bağlantı Türü Değer En Yüksek Hız
SATA I 1.5 Gb/s 150 MB/s
SATA II 3.0 Gb/s 300 MB/s
SATA III 6.0 Gb/s 600 MB/s

M.2 SATA

Bağlantı Türü Değer En Yüksek Hız
M.2 SATA 6.0 Gb/s 600 MB/s

M.2 NVMe PCIe 3.0 X4

Bağlantı Türü Değer En Yüksek Hız
M.2 NVMe 32 Gb/s 3900 MB/s

Test Yazılımları

Yazılımlar tamamen ücretsiz ve oldukça basit bir kullanım sağlıyor. Öncelikle teste başlamadan önce arka planda diski kullanan herhangi bir işlem olmadığına dikkat ediyoruz. Ayrıca her yapılan test için değerlerde küçük farklılıklar gözlemleyebilirsiniz.

CrystalDiskMark

İlk olarak bu bağlantıdan CrystalDiskMark yazılımını indirip kurulumunu yapalım. Yazılımı açtığımızda test etmek istediğimiz diski (F:), diskin test aşamasında kaç kez sınanacağını (5) ve sınama dosyasının boyutunu (1GiB) seçiyoruz. Siz değerlerde dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Sonrasında “All” seçeneğine tıklayıp testlerin bitmesini bekleyelim. Dilerseniz sadece “Seq Q32T1” seçeneğine tıklayarak sıralı okuma/yazma testi ile maksimum değerleri test edebilirsiniz.

 

Test sonuçlandığında okuma (read) ve yazma (write) değerleri karşımıza çıkıyor.

 

AS SSD Benchmark

Bu bağlantı ile yazılımın son sürümünü indirip başlatıyoruz. Sonrasında test etmek istediğimiz diski (F:) ve diskin test aşamasında kaç kez sınanacağını (5) seçiyoruz. Burada 4K, 4K 64 Thread testi ve erişim süresi gibi değerleri görmek isterseniz işaretleyebilirsiniz. Sıralı (Seq) seçeneğini işaretliyoruz ve Start butonu ile testi başlatıyoruz.

 

Test bitiminde en yüksek okuma (read) ve yazma (write) değerlerine ulaşmış oluyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest