Microsoft, Windows güncellemelerini durduruyor!

Microsoft, Salı günü, Covid-19 krizinden kaynaklanan sağlık endişeleri nedeniyle bir süreliğine Windows güncellemelerini durdurmaya karar verdiğini söyledi. Yazılım devi, “Toplum sağlığı durumunu değerlendiriyoruz ve bunun müşterilerimizi etkilediğini düşünüyoruz. Bu zorluklara yanıt olarak güvenlik güncellemelerine odaklanmaya öncelik veriyoruz.” dedi.

B sürümü hariç tutulacak

 

Windows 10

Windows 10 v1909‘dan Windows Server 2008 SP2‘ye kadar tüm Windows istemci ve sunucu ürünleri için isteğe bağlı güvenlik dışı sürümler bir süre güncellenmeyecek. Microsoft, B sürümü olarak bilinen Patch Tuesday güvenlik güncellemelerini sürdürmeye devam edecek, ancak şirketin yayın terminolojisinde C ve D olarak belirtilen sürümler askıya alınacak.

Microsoft hatalı güncellemelerden kaçınıyor

Windows C ve D sürümlerinin sırasıyla ayın üçüncü ve dördüncü haftalarında gerçekleştirmesi planlanıyordu. Ancak şimdi bu güncellemeleri askıya alacak. Bu sürümler güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeleri içeriyor. Önümüzdeki ay güvenlikle ilgili birkaç sürümün daha çıkması bekleniyor.

Çalışanlarının çoğu evden çalışırken, Microsoft, kullanıcıları için hatalı güncellemeler sunmak istemiyor. Google da benzer bir yaklaşım benimsiyor. Şirket geçen hafta, ekiplerinin uzaktan çalıştığı için Chrome güncellemelerini duraklatacağını söyledi. Daha sonra da Chrome’un 82 sürümünü tamamen atlayacağını söyledi.

 

Windows 10

Microsoft ayrıca Windows 10’un Enterprise, Education ve IoT Enterprise sürümleri için planlanan hizmet bitiş tarihini 14 Nisan-13 Ekim tarihleri ​​arasında erteliyor. Bu cihazlar önümüzdeki birkaç ay boyunca güvenlik güncellemeleri alacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest