Linux Antivirüs Gerektirmez mi ?

Merhaba Arkadaşlar , Linux Antivirüs Gerektirmez mi ? Bu sorulara cevap vermeye çalışacağım , İnternette Linux sistemlerinin virüs kapamadığı yönünde yaygın bir efsane var. Basitçe söylemek gerekirse, bu doğru değil. Linux bilgisayarlar kesinlikle virüs bulaştırabilir, ancak tüm hikaye bu değil. Efsanenin gerçekte temeli var ve çoğu Linux sistemi aslında bir antivirüs gerektirmiyor.

İhtiyacınız olan ilk bilgi, Linux tarihinden geliyor. Linux, Unix adı verilen daha eski bir işletim sistemine dayanmaktadır. Unix 1970’lerde Bell Laboratuarlarında başladı, ancak hızla popülerlik kazandı ve dünya çapında iş dünyasına ve akademik kurumlara yayıldı. Linux aslen bir Unix çeşidi olan Minix’i yeniden yaratma girişimi idi. Sonuç olarak, kullanıcı izinleri de dahil olmak üzere Unix’ten birçok özellik devraldı. Unix sistemlerinde, kullanıcı hesapları ve yöneticiler arasında açık bir ayrım vardır. Kullanıcılar, sistem genelinde programlar yükleyemezler ve önemli sistem klasörlerine erişemezler. Linux’ta bir virüs ya da herhangi bir kötü amaçlı yazılımı indirip çalıştırıyorsanız, bu yalnızca kullanıcı hesabınızı ve kullanıcı hesabınızın erişebildiği klasörleri bozabilir. Bir şekilde idari ayrıcalıklar vermediyseniz, tüm sistemi yayabilir ve etkileyemezdi. Bir virüsün Linux bilgisayara zarar vermesi çok daha zordur.

Merak ediyorsanız, MacOS aynı zamanda Unix’in soyundan ve benzer bir izin sistemine sahip. Bu nedenle, bu faktör aynı zamanda Mac’lerin Windows PC’lerden çok daha az enfekte olma nedeninde rol oynar.

 

LINUX MASA ÜZERİNE BÜYÜK BİR HEDEF DEĞİLDİR

Kendinizi bir hackerın ayakkabısına koyun. Masaüstü pazarının yalnızca% 2-3’ünü elinde tutan bir işletim sistemi için kötü amaçlı yazılım geliştirmek için bir süre mi harcayacaksınız? Kötü niyetli virüsün, masaüstü alanının büyük çoğunluğunu elinde tutan işletim sisteminde çalışmasını sağlama konusunda daha iyisin ve bu da hala Windows.

Burada başka ilginç bir şey var. Kötü amaçlı yazılımların çoğu, teknik olarak anlayışlı olmayan insanları avlar. Üzücüdür, ancak bu şüpheli bağlantıyı tıklayacak veya kabataslak ZIP dosyasını açacak olanı bilmeyen birini kandırmak çok daha kolaydır. Çoğu Linux kullanıcısı, bilgisayarlarının nasıl çalıştığını en azından temel bir anlayışa sahiptir. Ne de olsa, ilk başta Linux kurmayı seçtiler. Yine, bahis oranlarını artırarak, bilgisayar korsanı, bilgisayarlarını raftan bu şekilde satın alan bilgisiz bir Windows kullanıcısını taklit etmek için daha iyi bir şans elde edecekti.

Tüm bunların masaüstleriyle ilgili olduğunu unutmayın. Sunucular tamamen farklı bir hikaye. Aslında Linux, sunucu sistemleri için en büyük hedeftir, çünkü pazarın çoğunluğunu elinde tutar ve çoğu büyük işletme ve Linux sistemlerinde çalışan büyük web siteleri. Linux sunucunuzda yeterli güvenlik yoksa, ciddi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

AÇIK KAYNAK DÜZELTME HIZLI HATA

Çok sayıda virüs ve siber saldırı türü, bilgisayardaki yazılımdaki bilinen hatalara ve güvenlik açıklarına dayanır. Bir saldırgan bir şeyin güvenli bir şekilde çalışmadığını bilirse, yapmaması gereken bir şeye erişmek için onu kullanabilir. Kötü amaçlı yazılım birçok durumda bu şekilde kontrol kazanır.

Microsoft gibi şirketler yazılımlarını düzeltme ve hataları zamanında düzeltme konusunda yıllar geçtikçe daha iyi kazanmış olsalar da, açık kaynaklı dünya genellikle daha hızlıdır. Microsoft’un veya herhangi bir şirketin kasıtlı olarak ihmal edici olması değildir; kodlarına bakarak daha az insan var. Açık kaynak kodu herkes tarafından incelenebilir. Bu, dünyadaki herhangi bir programcının bakabileceği anlamına gelir ve eğer bir şey doğru görünmezse, geliştiricilere bir düzeltme gönderebilirler. Teknik geçmişi olmayan kullanıcılar bile yardımcı olabilir. Eğer Linux sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, geliştiricilere ulaşabilir ve onlara haber verebilirsiniz. Genelde araştırmak için hızlılar.

Linux ne zaman risk altındadır?

Bu konuya biraz önce değinildi, ancak Linux’un gerçekten kötü amaçlı yazılımlara yakalanma veya bunlara bulaşma riski altında olduğu durumlar var. Bu durumlarda, Linux sisteminizin konfigürasyonunun ve güvenliğinin farkında olmanız gerekir. Aksi takdirde işler muhtemelen hızlı bir şekilde elden çıkar.

SERVER

Webin çoğu Linux üzerinde çalışıyor. Mantıklı çünkü Linux sistemleri kararlılıklarıyla tanınıyor. Ayrıca PHP gibi web’i destekleyen birçok açık kaynaklı programlama dili için harika bir platform oluşturuyorlar.

Binlerce web sitesi, kötü yapılandırılmış paylaşılan barındırmada çalıştırılıyor ve WordPress gibi web programlarının eski sürümlerini kullanıyor. Sorunları daha kötü hale getirmek için, bir web sunucusu olmanın doğası gereği, herhangi bir yerden herkes tarafından erişilebilir. Hackerlar bunu biliyor ve günlük Linux sunucularında sayısız otomatik saldırı başlatıyor.

Bir web sitesini barındırıyorsanız veya bir sunucuyu hemen hemen her şey için yapılandırıyorsanız, en iyi güvenlik uygulamalarını takip ettiğinizden emin olmak için gerekli adımları izleyin.

WEB VE TARAYICI SALONLARI

Web tarayıcıları sadece tarayıcı değildir. Bu kafa karıştırıcı gelebilir, ancak favori sitelerinize erişmek ve en sevdiğiniz sitelerle etkileşimde bulunmak için en sevdiğiniz tarayıcının yapması gereken şeyleri düşündüğünüzde, başlık altında çok şey olduğu oldukça açıktır.

Web tarayıcıları, Linux veya Windows gibi bir işletim sistemi gibi kodu yorumlar ve çalıştırır. JavaScript giderek daha fazla webin büyük parçalarına güç veriyor ve tarayıcınız onu çalıştırıyor. Bir saldırgan, Windows, Linux, Mac, Android veya bir iPhone’da olup olmadıklarına bakılmaksızın herkesi hedeflemek isterse, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde otomatik olarak çalışan JavaScript’te kötü amaçlı kod oluşturabilir. Bu korkutucu bir düşünce, ama gerçek bir tehdit.

Web tabanlı saldırılar, tarayıcınızı güvenlik için yapılandırmanız gereken büyük bir nedendir. Ayrıca Web’de gezinirken sağduyunuzu kullanmanız gerekir. Şüpheli görünen URL’lerden kaçının. Kaynağa güvenmediğiniz sürece kısaltılmış bir URL’yi tıklamayın. Mümkün olduğunda, SSL (HTTPS) ile korunan sitelere bağlı kalın.

Linux’u Korumak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Linux için pek çok geleneksel antivirüs programı bulamazsınız. Çünkü gerçekten çalışmıyorlar. Bir Linux sistemi tehlikeye girdiğinde, muhtemelen bunun için yapıldı. Bunun yerine, ilk başta bir şeyin olmasını önlemenin yollarını ve bir şeylerin yanlış gittiğini anlama yollarını bulacaksınız.

BLOK ADS VE YAZI ONLINE

Linux masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda en büyük tehdidin Web’den gelmesidir. Neyse ki, İnternette bir ton çöpü engellemek oldukça kolaydır. İlk önce saygın bir reklam engelleyici kurun. Bir site tamamen kurulun üzerinde olsa da, reklamları bu reklamda olmayabilir. Reklamlardan nefret etmek için başka bir nedene ihtiyaç duyduysanız, aslında bilgisayarınıza virüs bulaştırabilirler. Firefox ve Google Chrome’da uBlock Origin’i deneyebilirsiniz. Hemen hemen her şeyi engelleyen harika bir seçenek.

JavaScript, web’deki çoğu saldırının arkasındaki dil olduğundan, her zaman güvenilmeyen kaynaklardan engelleyebilirsiniz. Kaliteli eklentiler, balık olabilecek herhangi bir şeyi engellerken güvendiğiniz sitelerin çalışmasını sağlayan JavaScript’e yine de izin vermenizi sağlar. uMatrix, bir ton kontrol sağlayan hem Firefox hem de Chrome için mükemmel bir seçenektir. NoScript, bir ton olası zararlı kaynaktan gelen komut dosyalarını otomatik olarak engelleyen Firefox için başka bir popüler seçenektir.

ROOTKITS İÇİN KONTROL

Linux sistemlerindeki kötü amaçlı yazılımlara genellikle rootkit denir. Bunun nedeni sistemde kök veya idari ayrıcalıklar kazanmasıdır. Çoğu durumda, bir rootkit’iniz varsa, sürücünüzü biçimlendirmeniz ve baştan başlamanız gerekir. Bu nedenle, mevcut yazılım bilinen rootkit’leri kontrol eder, ancak bunları kaldırma girişiminde bulunmaz.

Çoğu Linux dağıtımında kullanılabilen iki popüler seçenek vardır: chkrootkit ve rkhunter. Sistemin tehlikeye atılıp atılmadığını görmek için onları çalıştırabilirsiniz. Yine de dikkatli ol. Her ikisi de yanlış pozitif vermek için bilinir. Bu araçlarla çalışacaksanız, doğrulama için sonuçlara göz atın ve sonuçlarınızı kontrol edin.

Ayrıca bir rootkit’in size orada olduğuna dair başka bir işaret verme ihtimalinin daha yüksek olduğunu hatırlamak da önemlidir. Bilgisayarınızdan gelen gizemli ağ etkinliği genellikle ölü bir hediyedir. Hangi trafiğin bilgisayarınızdan geçtiğini görmek için Wireshark gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Linux sistemlerine kötü amaçlı yazılım bulaşabilirken, hala masaüstü / dizüstü bilgisayarlarda çok nadir görülür. Yazılım yüklerken ve çalıştırırken sağduyunuzu uygulayın. Güvenilmeyen web sitelerinden gelen reklamları ve komut dosyalarını engelleyin ve bilgisayarınızı çalıştırmak için genellikle en iyi uygulamaları kullanın; muhtemelen sorun olmaz.

Takıldığınız konularda yorum kısmından veya İletişim Sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest