Hangi Windows 10 Sürümünü Satın Almalısınız?

Yeni bir bilgisayar aldığınızda ya da var olan işletim sisteminizi yükseltmeye karar verdiğinizde hangi Windows 10 sürümünün ihtiyaçlarınız için en iyi olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Şu an için arasında seçim yapmanız gereken üç Windows 10 sürümü var: Home, Pro, S. Üçü de farklı bir hedef kitlesine ve özelliklere sahip. Eğer hangi Windows 10 sürümünün sizin için daha iyi olacağından emin değilseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Windows 10 S

En yeni muhtemelen de en farklı Windows 10 sürümü Windows 10 S’dir. Surface Go gibi yeni cihazlarla birlikte tanıtılan Windows 10 S, kısıtlı yapısından dolayı birçok kullanıcının tercih etmeyeceği bir seçenektir.

Microsoft, Windows 10 S’i benzer bir Windows deneyimi sunarken performansı ve güvenliği ön plana çıkaran bir Windows 10 sürümü olarak tanıtıyor. Bunun için sadece Microsoft Store üzerinde yer alan uygulamaların yüklenmesine izin veriyor. Tarayıcı olarak da sadece Microsoft Edge kullanabiliyorsunuz. Eğer sadece Office365 ve Edge kullanıyorsanız bu mantıklı olabilir ancak bir süre sonra farklı yazılımları kullanmak istediğinizde sorunla karşılaşacaksınız.

Windows 10 S, öncelikli olarak eğitim pazarını hedef alıyor. İşletmeler için de bazı kullanım amaçları olsa da kısıtlı yapısından dolayı günlük kullanım için çok uygun bir seçenek değildir. Windows 10 S tam bir işletim sisteminden ziyade bir mod gibi çalışıyor. Cihaz ayarını değiştirerek standart Windows 10 Home sürümüne ücretsiz olarak geçiş yapmanız mümkün. Ancak bir sefer geçiş yaptığınızda bir daha S moduna geri dönemiyorsunuz.

Windows 10 Home ve Pro Sürümleri Arasındaki Farklar

Windows 10 Home ve Pro sürümlerinin ikisinin de yapabileceği çok şey mevcut. Ancak bazı özellikler sadece Pro sürümünde mevcut. Windows 10 Pro sürümünün ek olarak sunduğu özelliği aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • BitLocker Cihaz Şifrelemesi
 • Windows Bilgi Koruması (WIP)
 • Mobil Cihaz Yönetimi
 • Grup İlkesi
 • Hyper-V Sunucu Sanallaştırma Teknolojisi
 • Azure ile Enterprise State Roaming
 • İş İçin Microsoft Store
 • Atanan Erişim
 • Dinamik Hzırlama
 • İş İçin Windows Update
 • Bilgi Noktası Modu (Kiosk) Kurulumu
 • Active Directory Desteği
 • Azure Active Directory Desteği

Bu özelliklerin çoğu muhtemelen sizin için de bir anlam ifade etmeyecektir. Windows 10 Pro ile sunulan ek özellikler iş dünyası için tasarlanmıştır.

Ücret

Fiyat Windows 10 sürümleri arasındaki önemli bir fark olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft’un resmi mağazasından Windows 10 Home sürümünü 1,299 TL’ye satın alabilirken Pro sürümünü 1,899 TL’ye satın alabilirsiniz. Windows 10 sürümlerini diğer mağazalardan daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Çok düşük fiyatlara satılan ve ürün anahtarının mail yoluyla size ulaştırıldığı seçenekler de mevcuttur. Ancak bu anahtarların nasıl elde edildiğinin ya da çalışıp çalışmayacağının garantisi yoktur. Bu yüzden en iyisi güvenilir yerlerden Windows 10’u satın almaktır.

Windows 10 Pro Özellikleri

Windows 10 Pro ile sunulan ek özelliklerin listesinden sizlere bahsetmiştik. Bu özellikler size yabancı gelse de başlıca özelliklerin açıklamasını aşağıda bulabilir ve sizin için gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

BitLocker

BitLocker, güvenliği ön planda tutan kullanıcıların verilerini hacker’lardan koruması için geliştirilen bir şifreleme yazılımıdır. Windows 10 Pro sürümüyle birlikte Microsoft, bu özellik üzerinde çeşitli ayarlamalar yaptı. Şu anki haliyle BitLocker, kullanıcıların tek tek dosyaları şifrelemesine ve şifrelenmemiş dosyalarla bir arada bulundurmasına olanak sağlıyor. Ek olarak USB bellekler ile birlikte de aynı şekilde kullanılabiliyor. Böylelikle hangi dosyaların paylaşılabileceğini ve erişilebileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

İş İçin Windows Update

Windows 10 Pro ile birlikte güncellemeleri erteleme seçeneğine sahip oluyorsunuz. Home sürümünde bu özelliğe tam anlamıyla sahip değilsiniz. Microsoft; güncellemelerin Home sürümüne sahip cihazlarda otomatik olarak yüklenmesini zorluyor. Birkaç saat için erteleme yapmanız mümkün olsa da daha fazla ertelemeniz mümkün olmuyor. Bu özellik sayesinde bug’lara sahip güncellemelerin işletmelerin sahip olduğu bilgisayarları etkilemesi önleniyor. Windows 10 Pro sürümüyle birlikte güncellemeler aylarca bekletilebiliyor.

Hyper-V

Sanallaştırma, Windows 10 Pro ile birlikte sunulan bir diğer özelliktir. Dahili bir VirtualBox ya da VMWare yazılımına sahip olmak gibidir. Windows 10 Pro üzerinde bu özelliği elle etkinleştirmeniz gerekmektedir. Sisteminizin sanallaştırma yazılımını kaldırabilecek özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda var.

İş İstasyonları İçin Windows 10 Pro

Microsoft, daha güçlü bilgisayarlar için Windows 10 Pro’nun özelleşmiş bir sürümünü de sunuyor. Kalıcı bellek, hızlı dosya paylaşımı, genişletilmiş donanım desteği, esnek dosya sistemi gibi ek özellikler sunan bu Windows 10 sürümü Microsoft mağazası üzerinde 2,799 TL’ye satılıyor.

Diğer İşletme Çözümleri

Grup ilkesi yönetimi, iş için Windows 10 Store, Pro sürümü için ayrılmış diğer özellikler arasında yer alıyor. Bulut üzerinde yer alan uygulamalara tek tıkla erişimi sağlayan Azure Active Directory özelliği de bir diğer iş çözümü olarak karşımıza çıkıyor.

Sadece Windows 10 Pro, bir etki alanına (domain) bağlanma ya da etki alanı oluşturma özelliğini destekliyor. Bu sayede bir iş ağına bilgisayarlar eklenebiliyor. Windows 10 Home sürümüyle birlikte bunu yapmanız mümkün değildir ve yerel kullanıcı hesabı yerine bir Microsoft hesabı kullanmak zorunda kalırsınız. Özetle, sunucu üzerinde yer alan dosyalara erişmek ve bilgisayarınızı iş ağında kullanmak için Windows 10 Pro sürümüne sahip olmalısınız.

Atanan Erişim özelliği ise sistem yöneticisinin bir Windows tableti, sadece belirli uygulamaları çalıştıracak şekilde ayarlamasını sağlıyor.

Her İki Sürümde Yer Alan Özellikler

Tüm Windows 10 sürümleri; takvim girdileri oluşturmaya, uygulamaları ve dosyaları açmaya, internette aramaya yapmaya ve sesli komut vermeye yarayan Cortana ve Microsoft sanal asistanı ile birlikte geliyor. Microsoft Edge tarayıcısı da her iki sürümde yer alıyor.

Windows 10 ile birlikte artık birden çok masaüstü oluşturmanız ve görev görünümü ile bu masaüstlerine erişmeniz de mümkün. Uygulamaları kolaylıkla farklı masaüstlerine taşıyabilirsiniz. Tüm bu işlemler de oldukça hızlı, basit ve akıcı şekilde gerçekleşiyor.

Windows Defender, güvenlik duvarı, secure boot, dokunma desteği, Windows Hello yüz tanıma, cihaz şifrelemesi gibi özellikler de her iki sürüm için mevcut.

Sonuç olarak; Windows 10 Home kullanıcıların çoğu için en uygun seçenektir. Pro sürümünün sunmuş olduğu ek özellikler az sayıda kullanıcının işine yarayacaktır. Bu yüzden Pro sürümü için daha fazla para vermek yerine Home sürümünü satın almanız daha mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest