Excel’de dosya şifreleme nasıl yapılır ?

Merhaba Arkadaşlar ,

Bazen excel dosyalarımızı şifrelemek gerekebilir, Bu makale tam size göre…

İster tüm dokümana erişimi kısıtlamak isteyin ya da bazı alanlarda dosyada değişiklikler yapılmasını engellemek isteyin, bir şifre yaratmak için bir iki dakika yeterlidir.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Excel, bir şifreyle kilitleyerek şifrelemeyi kolaylaştırır. Sadece üç kolay adımda geçiyor. Bu işlem dosya açılışına şifre koymak içindir.

 

 

Dosya> Bilgi> Çalışma Kitabını Koru> Parola ile şifrele
İstediğiniz şifreyi girin ve Tamam’ı tıklayın
Parolanızı yeniden girerek Parolanızı doğrulayın.

 

Excel’de Okuma ve Yazma iznini Şifreleme

Burada amaç Excel dosyanıza okuma ve veri düzenleme yetkisi nasıl verilir onu göreceğiz.

Dosya> Farklı Kaydet> Alt kısımda “Araçlar” burada “Genel Seçenekler”i tıklıyoruz.

 

Bu aşamadan sonra karşınıza “Açma Parolası” ve “Değiştirme Parolası” olan iki sütün çıkacaktır. “Açma Parolası” dosyayı açarken kullanacağınız bir parola seçin, “Değiştirme Parolası” olan kısmada açtığınız dosyada değişik yapma yetkisi veren şifre atayabilirsiniz. İki şifre birbirinden farklı olabilir. Değişikli yaptıktan sonra şifreleri tekrar girmeniz istenecektir. İlk doğrulama kodu açma parolası ikinci açılacak menüde değiştirme parolasını tekrar yazarak doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

 

Dosyayı açtığınızda öncelikle “açma parolası” ile açacaksınız. İkinci gelen şifre dosyada değişiklik yapma yetkisi verir. İkinci şifreyi girmeden “salt okunur” ile devam ederseniz değişiklik yaptığınızda dosyayı kayıt ederken farklı kayıt et seçeneği çıkacaktır. Mevcut dosyada değişiklik yaptırmayacaktır. İkinci şifre değiştirme parolası ile devam ederseniz yaptığınız değişiklikler mevcut dosyada kayıt edilir.

 

Excel’de Sayfa Şifreleme

Excel’de bilindiği üzere birden çok sayfa oluşturulmaktadır. Bu işlem dosyanın tamamını değilde yalnızca arzu ettiğiniz sayfayı şifrelemeye izin veren bir şifreleme sistemidir.

 

 

Excel’de > Gözden Geçir >Sayfa Koru seçeneği ile sayfa koruma menüsü gelecektir. Menüden neyin yapılacağını ya da neyin yapılamayacağını seçebilirsiniz. Üst kısımdaki sütuna arzu ettiğiniz şifreyi yazarak şifre doğrulaması ile şifrenizi oluşturabilirsiniz. Mevcut sayfada değişiklik yapmaya izin vermeyecektir. İzni kaldırmak için aynı yerden “Sayfa Korumasını Kaldır”ı tıklayın oluşturduğunuz şifreyi girdikten sonra koruma kalkacaktır. Aynı dosyanın diğer sayfalarında şifre yoksa şifresiz düzenleme yapılabilir.

Takıldığınız noktalarda yorum yazabilirsiniz.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest