CryptoLocker Şifreli Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Merhaba Arkadaşlar günümüzün en popüler virüslerinden olan CryptoLocker virüsünden nasıl kurtulacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yardımcı program ile excel ve word dosyalarımızı kurtarmamız gerekmektedir, Takıldığınız noktalarda iletişim kurabilirsiniz veya yorum olarak sorabilirsiniz.

Şifrelenen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Son zamanların en popüler virüsü.CryptoLocker virüsünü bilgisayarınıza sızma mantığı olarak, “Ttnet Faturanız Fatura borcunuz” yada “kargonuz var” şeklinde mail üzerinden göndermiş olduğu ,kişileri kandırabilecek türden mailler ile kişinin bilgisayarına bulaşan bir virüstür.Kullanıcı mail üzerinde ki bu linkti tıkladığında kolaylıkla bilgisayara bulaşır ve dosyalarınızı şifreleyerek açılmaz hale getirir.

CryptoLocker Virüsü:

Microsoft Windows işletim sistemlerini hedef alır. İnternet üzerinde ilk olarak 5 Eylül 2013 tarihinde görülmüştür. CryptoLocker, virüslü e-posta eklerinden bilgisayara bulaşarak, bilgisayara bağlı depolama birimlerindeki ve bilgisayara bağlı ağlarda bulunan belirli türlerdeki dosyaları şifreler. Daha sonra kullanıcıya, şifreli dosyaların çözülmesi için yüksek miktarda ödeme yapılmasını teklif eden bir mesaj görüntüler. Ödeme yöntemi olarak Bitcoin istemektedir ve belirlenen süre içerisinde ödenmediği takdirde şifreli dosyaların geri getirilemeyeceğini tehdidinde bulunur.

Örnek bir CryptoLocker virüs içeren mail gönderimi.

Mail üzerinden gelen bu linki tıkladığınızda CryptoLocker Virüsü bilgisayarınızda Word,Exel yada resim gibi içerikli dosyaları şifreliyor.Bu dosyaları açmak istediğinizde malesef içeriğini göremiyor ve sizi lisans alma sayfasına yönlendiriyor.

Bu virüsten kurtulma yollarını araştırdığınızda bir çok yöntem içeren makaleler internette bulabilirsiniz.Hepsini denemiş biri olarak kesin sonuca malesef gidemedim.Bu denenmiş yöntem ile çalışanımızın dosyalarına sağlam bir şekilde ulaşabildik.Denemenizde vayda var.Sonuçta kaybedecek birşeyinizde yok.Burda önceliğiniz eğer var ise sizin için önemli olan word,exel içerikli dosyalarınızı kurtarmak olucaktır.Zaten sizin için önemli olan dosyalarınız yok ise en sağlıklı yöntem bilgisayarınıza format atmaktır.

CryptoLocker Virüsü ile şifrelenmiş office dosyalarını nasıl kurtarırız?

-İlk önce ShadowExplorer isimli programımızı kendi inderme linki olan http://www.shadowexplorer.com/downloads.html şu adresten güncel versiyonunu indirebilirsiniz.

-Basit bir kurulum işleminden sonra masaüstündeki kısayol linkinden programımızı çalıştıralım.Karşınıza aşşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Bu ekranda şifrelenmiş dosyalarınız hangi disk üzerinde ise o diskin harfini seçmelisiniz.Genelde sistemler ve dosyalar “C” benim dosyalarım “C” sürücüsünde olduğundan dolayı o diski seçiyorum.Ve hemen yanında tarihler aktif olucaktır.İşte dosyalarınızı buradaki tarihi seçerek kurtarma yoluna gideceğiniz.Virüsün bulaştığı tarihi yada bir gün geriye olan tarihi seçebilirsiniz.

“C” sürücüsünün yanında bulunan “+” işaretine bastığınızda bilgisayarınızda bulunan kullanıcı dosyaları listelenecektir.Bilgisayar adınız ne ise ulaşmak için,”Users” altından ulaşabilirsiniz.Resimde gördüğünüz gibi “Aykut1″ isimli bilgisayar hesabıma tıkladığımda altında çıkan (dosyalarınız neredeyse) o klasörü seçmelisiniz.Örneğin benim dosyalarım “Desktop” klasöründe olduğu için hemen masaüstü dosyalarım listelenecektir.bundan sonrası kolay.

CryptoLocker Virüsü ile şifrelenmiş dosyanızın üzerine sağ tuşa basarak “Export” komutunu verip dosyanızı kurtarabilirsiniz.Bu şekilde bütün dosyalarınıza ulaşabilir ve kurtarmış olursunuz.Bundan sonra ki tavsiyen,çeşitli trojen temizleyicisi yazılımları kurup tarama yapmaktansa.Temiz bir sistem yani bilgisayarınıza format attırmanızı tavsiye ederim.

-Her zaman bilgisayar işletim sisteminizi güncel tutun ve özellikle gelen maillerde tıklamadan önce mouse ile üzerine gelin arka plandaki linki size göstericektir.Yabancı bir link olduğunu kolaylıkla anlayabilir direk maili silebilirsiniz.

Takıldığınız noktalarda yorum olarak yazarsanız yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest