Cisco Router’a Enable şifresi koymak

Merhaba Arkadaşlar ,

Network Uzmanları bir router kullanacakları zaman şifre koymakla başlarlar , Router’in güvenliği için bu çok önemlidir. 3. Şahıs veya saldırganların eline geçtiğinde büyük zararlar verebilirler.

Konfigürasyon modu üzerinden yapabileceğimiz bir çok şey var. Cisco Router’a Enable şifresi koymak

Son derece basit iki yöntemle şifre koyulabilir. Ne kadar basitmiş görelim… Öncelikle router’ı açalım. Konfigürasyon moduna girelim. Şifre koymak için geçerli iki komutumuz var:

  • Conf t      –> bu komutla konfigürasyon moduna giriyoruz.

Sonrasında 2 yolumuz var 1. yol show runnig yapıldığında şifremiz açık şekilde görünür, 2. komut ile şifremiz görünmeyecek şekilde kodlarınız. Seçim sizin ama bana sorarsanız 2. komut daha güvenlidir.

1. enable password sifre
2. enable secret sifre

Enable password ile gireceğimiz şifre router içerisinde ayarlara baktığınızda görebilirsiniz. Ancak enable secret ile girilen bir şifre adından da anlaşıldığı üzere gizli tutulur, ayarlara baktığınızda bu şifrenin şifrelenmiş olduğunu yani göremeyeceğinizi göreceksiniz. Global konfigürasyon moduna girip her iki türdeki geçerli şifre koyma komutlarını giriyorum ve şifremi OSorguc_63! olarak ekliyorum.

 

Router sifre koyma

 

Şifremizi ekledik şimdi de conf moddan çıkıp şifre sorup sormadığına bakalım.

 

Router sifre koyma2

 

Görüldüğü üzere bizden Router’imiz şifre istemekte. Şimdi 2 farklı şifre koyma yöntemini router üzerinde Show Running-config komudu ile kontrol edelim. Bakalım şifremiz ne şekilde görüntülecek.

 

 

Görüldüğü üzere enable secret yazınca OSorguc_63! şifremiz gizlenmiş ve karmaşık karakterler göstermiş ($1$mERr$u6FfTVjmi0ZYfwZjQNnBA1)

Fakat enable password yazınca direk şifremizi gösteriyor (enable password OSorguc_63!)

Konumuz şimdilik bu kadar bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

Diğer konularımıza göz atmanızı öneririm ;
Cisco cihaza isim vermek

Cisco ve DELL switch SSH açmak

Ömer Sorguç

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest