Bozuk USB Flash Diskleri Onarma

Merhaba Arkadaşlar, Bilginin taşınmasında oldukça kolaylık sağlayan USB Flash diskler bazen bilgisayar tarafından tanınmayabilirler. Sisteme taktığınızda, otomatik olarak bulunup kullanıma girmesi gereken cihazlar, bir takım hatalar nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş olabilir. Bu yazıda, Linux kullanıcılarının, USB Onarma için kullanabilecekleri 2 yöntemden bahsedeceğiz.

Önemli: Burada anlatılan yöntemlerden ikincisi, diskinizdeki verileri silmektedir. USB Onarma işlemi yapılacak diskte önemli verileriniz varsa, öncelikle Photorec ve Testdik uygulamalarıyla veri kurtarma işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hazırlık

USB onarma işlemini yapacağınız cihazınızı bilgisayarınıza taktınız. Sistem tarafından USB cihaza bir disk ismi ve numarası verilir. Bu ifadeyi öncelikle bilmemiz gerekmektedir. Yanlış bir ifade kullanırsanız, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Komut satırından lsblk  komutunu verin. Tüm disklerin isimleri listelenecektir.

lsblk
NAME  MAJ:MIN RM  SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda   8:0  0 931,5G 0 disk 
├─sda1  8:1  0 55,9G 0 part /
├─sda2  8:2  0   1K 0 part 
├─sda3  8:3  0 195,3G 0 part 
├─sda4  8:4  0 339,5G 0 part 
├─sda5  8:5  0  326G 0 part /home
└─sda6  8:6  0 14,9G 0 part 
sdb   8:16  1 14,5G 0 disk 
└─sdb1  8:17  1 14,5G 0 part /media/umut/YENI BIRIM
sr0   11:0  1 1024M 0 rom

Bu çıktıda görüldüğü gibi, bizim üzerinde çalışacağımız cihaz sdb1 olarak adlandırılmış. Yazının devamında anlatılacak yöntemlerde bu ifade kullanılacaktır.

1.Yöntem: Bozuk Sektör ve Bit Değerlerini Temizleme

Bazen USB cihazınızın bir takım sektörlerindeki veriler bozulur. Bu bozuk değerler okuma hatasına yol açar. Özellikle doğru şekilde bilgisayardan ayrılmayan cihazlarda bu problem yaşanmaktadır. USB onarma ihtiyacı olan cihazınızda ilk önce bu ihtimali deneyin. Aşağıdaki örnekte sudo fsck /dev/sdb1  komutu çalıştırılmış ve fsck  aracı kullanılarak sdb1  cihazının dosya sistemi kontrol edilmiştir. Siz komut içerisinde sdb1  yerine kendi sisteminizin verdiği adı lsblk  komutuyla tespit edip kullanmalısınız.

sudo fsck /dev/sdb1

fsck from util-linux 2.27.1
fsck.fat 3.0.28 (2015-05-16)
0x41: Dirty bit is set. Fs was not properly unmounted and some data may be corrupt.
1) Remove dirty bit
2) No action
? 1
Perform changes ? (y/n) y
/dev/sdb1: 1942 files, 699119/1892224 clusters

Komut çıktısında görüldüğü gibi sdb1  USB Onarma yapılmak istenen cihazda, Dirty bit , yani “bilgisayardan hatalı çıkarmadan kaynaklı problem” tespit edilmiştir. Bunun sonucunda 1) Remove dirty Bit  ve 2)No action  seçenekleri kullanıcıya sorulmaktadır. 1 Numaralı seçeneği kullanarak problemi düzeltebilirsiniz.

2.Yöntem: Diski Formatlama

Bazen, 1.Yöntemde anlatılan fsck  komutu ile USB Onarma işlemi işe yaramaz. Diskin tamamını formatlamanız gerekebilir. Bunun için kullanacağınız en uygun araç dd  komutudur. Aşağıdaki komut örneğinde, diskimizin tüm veri bitlerinin üzerine zero  yani 0 değeri yazılarak temizlenmektedir. Biz komutta sdb  ifadesini kullandık. Siz kendi cihazınızın adını, sonundaki rakam olmadan yazmalısınız.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb

if=/dev/zero  : input file, yani verinin okunacağı adresi belirtir. Burada veri zero  dosyasından okunmaktadır. /dev/zero  Linux tarafından kullanılan özel bir cihaz türüdür. İçerisinden zero  değerler okunur ve hedefe yani of  ile tanımlanan alana yazılır.

of=/dev/sdb  : output file, if=/dev/zero  parametresi ile okunan veriler, burada belirtilen hedefe (/dev/sdb ) yazdırılır.

Yeni Dosya Sistemini Oluşturma

Yukarıda gerçekleştirdiğimiz, tüm diske sıfır değerleri yazdırma işleminden sonra diskin yeni dosya sistemini oluşturmamız gerekiyor. Diskimizin hangi dosya sistemine sahip olmasını istiyorsak, ona göre aşağıdaki komutlardan bir tanesini seçerek uyguluyoruz.

Fat32

Oluşturacağınız dosya sistemi hem Windows, hem Linux İşletim sistemleri tarafından tanınır.

sudo mkfs.msdos -f 32 /dev/sdb1

Ext4

Oluşturacağınız dosya sistemi Linux işletim sistemleri tarafından tanınır. Windows İşletim Sistemi kullanan cihazlar tanımaz, okuyamaz.

sudo mkfs.ext4 -f /dev/sdb1

NTFS

Oluşturacağınız dosya sistemi hem Windows, hem Linux İşletim sistemleri tarafından tanınır.
sudo mkfs.ntfs -f /dev/sdb1

Sonuç

Burada anlatılan yöntemler sonucunda USB Onarma başarıyla sonuçlanmamış ise diskinizde farklı bir problem var demektir. Başka bir bilgisayarda, farklı bir işletim sisteminde denemenizi de tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest