Bios Güncellemesi Hakkında Herşey

Merhaba Arkadaşlar , Bios Güncellemesi Hakkında Herşey’i anlatmaya çalışacağız

BIOS güncellemesi nedir?

1996’dan önceki önceki bilgisayarlardan farklı olarak, yeni bilgisayarlarda, kullanıcıların bir yazılım programı kullanarak BIOS yongasını güncelleştirmelerini ya da anakarttaki BIOS’ları flaş etmelerini sağlayan bir flash BIOS vardır. BIOS güncellemeleri, bilgisayar donanımınızla meydana gelebilecek sorunları, sürücülerle ya da işletim sistemi güncellemeleriyle çözülemeyen sorunları düzeltme yeteneğine sahiptir. Bir BIOS güncellemesini, yazılımınıza değil donanımınıza yönelik bir güncelleme olarak düşünebilirsiniz.

BIOS güncellemesi neyi düzeltir?

Bir BIOS güncellemesi aşağıdaki problemlerden herhangi birini çözebilir.

Not

Aşağıda BIOS güncellemesinde yapılan tipik değişikliklerin bir listesi verilmiştir. Tam olarak nelerin güncellendiğini öğrenmek için üreticinin web sitesinde benioku dosyasını görüntüleyin. Güncelleme, sorun yaşadığınız donanımı ele almıyorsa, BIOS’u flaş etmek istemeyebilirsiniz.

 • Bilgisayara yeni donanım ekleme özelliğini ekleyin.
 • BIOS kurulum ekranına ek seçenekler veya düzeltmeler.
 • Donanımla uyumsuzluk sorunlarının düzeltilmesi.
 • Donanım kapasitesini ve yeteneklerini güncelleyin.
 • Eksik bilgi veya talimatlar.
 • Başlangıç logosuna güncelleme.
 • 2000 yılı için bir güncelleştirme gerektiren daha eski bilgisayarlar.

BIOS güncellemesine ihtiyacım var mı?

Bir yazılım programında veya bilgisayar oyununda yapacağınız bir yazılım güncellemesinden farklı olarak, BIOS güncellemeleri çok daha zordur ve yanlış yapılırsa, bilgisayarınızın artık çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, BIOS güncellemesi yalnızca benioku dosyası veya üretici web sitesi BIOS güncellemesinin sorununuzu çözeceğini veya üreticinin bir güncelleme önerdiğini gösteriyorsa yapılmalıdır.

Bilgisayarımı güncel tutmak istiyorum, BIOS’u güncellemeli miyim?

BIOS’u yalnızca sorun yaşıyorsanız güncellemenizi öneririz. Bilgisayar iyi çalışıyorsa, BIOS’u güncellemenizi önermiyoruz.

Geçenlerde yeni bellek, sabit sürücü veya başka bir donanım taktım, BIOS’u güncellemeli miyim?

Bilgisayarınıza yeni veya ek bir bellek, yeni bir sabit sürücü veya başka bir donanım taktıysanız, BIOS’u güncellemeniz gerekmez. Çoğu donanım, BIOS güncellemesi gerektirmeden bir bilgisayara kurulabilir.

Ancak, yeni bir donanım kurduktan sonra bilgisayarınız düzgün çalışmıyorsa, önce yeni donanımın bilgisayarınızla uyumlu olduğundan emin olun. Yeni donanım uyumluysa, yeni donanımın doğru çalışması için bir BIOS güncellemesi gerekebilir.

BIOS güncelleme önlemleri ve önerileri

Devam etmeden önce tüm uygun bilgiler ve adımlar kullanıcı tarafından bilinmiyorsa, BIOS güncellemeleri pahalı bir hata olabilir. BIOS’u yanlış veya yanlış BIOS ile güncellemek, sisteminizin önyüklememesine neden olabilir. Aşağıdaki adımlar, bilgisayarınızın BIOS’unu yükseltmeden önce atılması gereken adımlardır.

 • BIOS güncellemesini yalnızca bilgisayar üreticisinden veya ana kart üreticisinden alın. Not: Çoğu OEM (örneğin, Dell, HP ve Toshiba), BIOS’u ana kart üreticisinden güncelleştirmenizi ve yalnızca BIOS güncelleştirmelerini kullanmanızı önermemektedir.
 • BIOS bunu yapmanızı söyleyene kadar bilgisayarı kapatmayın veya yeniden başlatmayın.
 • Kullanmanız gereken BIOS’un veya indirmekte olduğunuz BIOS’un bir sorunu çözdüğünü doğrulayın. BIOS güncellemelerinin yalnızca donanım sorunlarını çözdüğünü ve söz konusu yazılım doğrudan donanımla ilgili olmadığı sürece yazılım sorunlarını çözmeyeceğini unutmayın.
 • BIOS sürümünü doğrulayın ve kullanmayı planladığınız BIOS güncellemesinin bir sonraki sürüm olduğundan emin olun. Örneğin, BIOS’unuz 1.0a ise ve üreticinin 1.0b, 1.0c, 1.0d, vb. Sürümleri ilk önce 1.0b sürümüne güncellediyse. 1.0d’ye ihtiyacınız varsa, anakart üreticisi tarafından aksi belirtilmedikçe, 1.0b, 1.0c ve daha sonra 1.0d’ye yükseltin.
 • Bazı BIOS güncellemeleri yalnızca belirli bir işlemci türüyle çalışır. Bu nedenle, bilgisayarınızın ne tür bir işlemciye sahip olduğunu bilmek iyi bir fikirdir.
 • Bilgisayarın virüs taramasından geçirildiğini doğrulayın. Bir virüsün BIOS güncellemesinin iptal edilmesine veya başarısız olmasına neden olması mümkündür.
 • Dizüstü bilgisayar BIOS’unu güncelliyorsanız, AC adaptörünün bağlı olduğundan emin olun.
 • BIOS güncellemesini yalnızca kararlı bir ortamda yapın. Dışarıda fırtına yapıyorsa ve pil yedekleme veya UPS olmayan bir bilgisayarda güncelleme sırasında güç kesilirse, veri kaybı veya dosya sistemi bozulmasına neden olabilir.
 • Son olarak, bir BIOS’u yükseltirken, indirme ile birlikte verilen tüm sorumluluk reddini ve diğer talimatları okuyun. Çoğu bilgisayar üreticisi, güncelleme işleminin bir teknisyen veya şirket temsilcisinin yardımı olmadan bir kullanıcı tarafından yapılması durumunda garantileri geçersiz kılar. BIOS bilgisayarla ilgili herhangi bir zorluğa neden olursa, sorumlu tutulabilirsiniz.

BIOS güncellemesini nereden alabilirim?

Bir BIOS güncellemesi doğrudan bilgisayar üreticisi veya ana kart üreticisi tarafından yapılmalıdır. Bilgisayar anakartı üretici sürücüsü ve BIOS güncelleme sayfalarının listesi veya bilgisayar üreticilerinin tam listesi için listelenen bilgisayar üreticileri için ana kart sürücüleri sayfasına bakın.

Çalışan bir bilgisayar olmadan BIOS güncellemesi nasıl indirilir

Bilgisayarınız bir BIOS güncellemesi indirmek için İnternet’e bağlanamıyorsa, bir BIOS güncellemesi disketi, önyüklenebilir veya USB önyükleme sürücüsü oluşturmak için başka bir bilgisayar kullanın.

Anakartım için BIOS sürümünü nereden bulabilirim?

BIOS sürümü genellikle bilgisayar ilk önyüklenirken görüntülenir. Gerekirse, önyükleme işlemini durdurmak ve mesajları bilgisayar önyüklenirken görüntülemek için klavyedeki Duraklat tuşuna basabilirsiniz. Önyükleme sırası sırasında BIOS sürümünü göremiyorsanız, bu bilgiler CMOS kurulumunda bulunabilir. Tüm bilgiler ve BIOS sürümünü belirlemenin diğer yolları için aşağıdaki bağlantıya bakın.

BIOS güncellememi nasıl yüklerim?

Not

Tüm BIOS güncellemeleri farklı olduğundan, aşağıdaki talimatlar BIOS güncellemeniz için geçerli olmayabilir.

İnternetten indirilebilen BIOS güncellemeleri bir disket, disk, USB flash sürücü oluşturur veya BIOS güncellemesini Windows’a yükler. Nasıl monte edildikleri üreticiye bağlıdır.

Önyüklenebilir disket, disk veya USB

Disket, disk veya önyüklenebilir bir USB flash sürücü olması durumunda, indirdiğiniz dosyayı disket, disk oluşturma veya bir USB flash sürücü kullanma işlemi adım adım izler. Bilgisayarı bir kez disk, disk veya bilgisayara takılıyken yeniden başlattıktan sonra BIOS güncellemesini otomatik olarak başlatacaktır. Bilgisayar önyüklenebilir ortamdan önyükleme yapmıyorsa, önyükleme ayarlarınızı yapmanız gerekebilir.

Not

Sizi bir komut satırına bağlayan bir BIOS güncellemesi yapıyorsanız, güncellemeyi başlatmak için komut satırına “install” veya “update” yazmanız gerekebilir.

Windows üzerinden BIOS güncellemesi

Windows üzerinden yapılan bir güncelleme ile, BIOS güncellemesi indirildikten sonra, bilgisayarınızdaki herhangi bir program gibi kurulabilir. Tamamlandıktan sonra, BIOS güncellemesini tamamlamak için bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Bir BIOS güncellendikten sonra tekrar güncellenebilir mi?

Evet. Önceki BIOS güncellemesi doğru bir şekilde yanıp söndüğü sürece, daha sonra bir BIOS güncellemesi sürümüyle tekrar güncellenebilir. Örneğin, BIOS sürüm 1.1’e güncelleme yaptıysanız ve BIOS sürüm 1.2 daha sonra kullanıma sunulduysa, 1.1 yüklendikten sonra BIOS’u 1.2’ye güncelleyebilirsiniz.

Ancak, BIOS güncellemesi başarısız olmuşsa ve bilgisayar artık önyükleyemiyorsa, BIOS’u artık güncelleyemezsiniz.

Eski bir BIOS sürümüne geri dönebilir miyim?

Bazı bilgisayar ve anakart üreticileri daha eski bir BIOS sürümüne geri dönebilir. Ancak, bunların tümü BIOS güncellemesini kimin geliştirdiğine bağlıdır. Genel olarak, çoğu güncelleme programı yalnızca güncellenebilir ve daha eski bir sürüme döndürülemez.

Takıldığınız kısımlarda yorum kısmından destek alabilirsiniz.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest