Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -L-

L2TP

Katman 2 Tünel Protokolü için kısa olan L2TP, VPN’de (sanal özel ağ) 1701 numaralı UDP bağlantı noktasını kullanan bir tünel, Oturum Katmanı protokolüdür. Herhangi bir şifreleme içermez ve veri güvenliği ve IPsec gibi gizlilik sağlamak için diğer yöntemlere güvenir.

L2TP, kablo sağlayıcıları ve çalışanlarına ofis dışından bağlantı sağlayan şirketler tarafından ADSL bağlantısını yeniden satmak için bir tünel mekanizması olarak kullanılabilir.

LAN (local area network)

Yerel alan ağı için kısa olan bir LAN, birbirine yakın olan, iletişim kurabilen, kaynakları ve bilgileri paylaşabilen bir ağ donanımları veya bilgisayarları vardır. Örneğin, çoğu ev ve iş ağı bir LAN üzerindedir.

LAN Segment

 • Genel olarak, segment herhangi bir nesnenin bölündüğü veya bölünebileceği parçaları ifade eder. Örneğin, bir metin, dize veya diğer veriler ilişkili olabilecek veya olmayabilir farklı bölümlere ayrılabilir.
 • Bilgisayarlarla ilgili olarak, bir bellek parçası veya bölümleme, mevcut bir işlemle kullanım için sınırlandırılmış belleğin bir parçasıdır. Her biri bir veya daha fazla segment kaydında saklanır: CS (CodeSegment), DS (DataSegment), SS (StackSegment) veya ES / FS / GS (ExtraSegment).
 • Bir LCD segmenti, LCD’de bir karakter oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılan tek bir çubuktur. Örneğin, bir saat resimde gösterildiği gibi sayıların her birini görüntülemek için 7 segmentli bir LCD kullanabilir, “8” sayısı tüm segmentleri kullanır ve “5” beş segment kullanır.
 • Bir ağa atıfta bulunurken, LAN veya ağ bölümleri, yönlendiriciler, köprüler veya tekrarlayıcılar gibi aygıtlar kullanarak diğerlerinden ayrılan bir ağın bir bölümüdür.
 • Bir sabit sürücünün veya bölümün bir bölümüne bazen bölüm segmenti denir.
 • Görüntü segmentasyonu, analiz veya anlam kolaylığı kolaylaştırmak için süper piksel olarak adlandırılan dijital bir görüntünün daha küçük parçalara bölünmesidir. Bir görüntüyü eşikleme, kümeleme, sıkıştırma tabanlı, histogram tabanlı, kenar algılama, bölge büyütme, bölme ve birleştirme ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler bölümlere ayırır. Örneğin, tıbbi görüntüleme ile, tümörleri yerleştirmek, doku hacmini ölçmek, anatomik yapıyı incelemek ve tedavilerin genel teşhisi ve planlaması için segmentasyon kullanılır. Diğer yaygın kullanımlar yüz, iris ve parmak izi tanımadır.

Latency

 • Gecikme, ağdaki bir bilgisayarın bir talebe yanıt vermesi için gereken süredir. Sayı ne kadar düşük olursa, yanıt o kadar hızlıdır.
 • Donanıma başvururken gecikme, bir bilgisayar donanım aygıtının başka bir aygıt tarafından yapılan bir talebe yanıt vermesi için gereken süredir. Bununla birlikte, donanımın kullanımında, gecikme daha yaygın olarak Erişim zamanı olarak adlandırılmaktadır.

 

LAWN

Yerel kablosuz ağ için kısa bir LAWN, diğer bilgisayarlarla veya ağ aygıtlarıyla iletişim kurmak için radyo yayınlarını kullanan bir ağdır.

Layer 8

Ağ iletişimi için OSI modeli, bir ağ üzerinden bağlı bilgisayarlar arasındaki veri iletişimi mimarisini tanımlayan 7 katman içerir. OSI modelinin resmi bir katmanı olmasa da, katman 8 bazen “kullanıcı” katmanı veya “siyasi” katman olarak adlandırılır. Katman 8, ağ uzmanları dünyasında komik sayılır.

Kullanıcı sonunda bir sorun olduğunda, bazıları buna katman 8 sorunu diyor. Bu terim, PEBKAC hatası veya ID-10-T hatası gibi, kullanıcı ile ilgili diğer “hatalara” benzer. Katman 8’e “siyasi” katman olarak atıfta bulunmak, bazı insanların OSI modelini anlamak için katman 8’i anlamak gerektiğini söylemekten kaynaklanır. Ağ tarafsızlığı, spektrum yönetimi ve dijital dahil etme, politik politikalar olarak kabul edilir ve 7 katmanlı OSI modelini şekillendirmeye yardımcı olur.

Leased Line

Bir telefon şirketi veya veri hattı sağlayıcısından özel bir şahıs veya şirket tarafından kiralanan telefon hattı veya veri hattı. Kiralanan bir hat her zaman bağlanır ve bağlanması için özel bir numara gerektirmez. Yaygın olarak kiralanan bir hattın harika bir örneği T1 veri hattıdır.

Leech

Sizden veya başka bir ağ paylaşımından dosya alan birini tanımlamak için kullanılan ancak dosyalarından hiçbirini hiç kimseyle paylaşmayan bir terim. Örneğin, bir sülük, istedikleri tüm dosyaları indiren ancak hiçbir zaman dosyalarını paylaşmayan P2P veya torrent’e katılan herhangi bir kişidir.

LFAP (light-weight flow admission protocol)

Hafif Akış Kabul Protokolü için kısa. LFAP, ağ donanımının yönlendirme ve anahtarlama performansını etkilemeden her akışın her baytını ve paketini hesaba katmasına izin veren bir protokoldür. LFAP sürüm 1, RFC 2124’te belirtilmiştir.

Line-side T1

Bir çizgi tarafı T1, x2 sunucu modemi ve PSTN arasındaki yolda en az bir analog-dijital dönüşüm geçiren bir iletişim hattıdır.

Link Aggregate

 • Genel olarak, bir toplam daha büyük bir bütünü oluşturan daha küçük parçalardan oluşan verilerdir.
 • Bir toplayıcı, birden fazla kaynaktan veri toplamak için tasarlanmış bir yazılım programıdır. Örneğin, bir kullanıcı, en sevdikleri web sayfalarını toplayan bir RSS toplayıcı kullanabilir, RSS beslemeleri yapabilir ve her siteyi ziyaret etmek zorunda kalmadan bu sayfalardaki tüm güncellemeleri anında görebilir.
 • Programlamada, toplama, sahibi olan nesne yok edildiğinde, içerdiği tüm nesnelerin imha edilmemesi gereken bir nesne bileşimi türüdür. Bu konuda daha fazla bilgi Kompozisyon ve Toplama arasındaki farklar üzerinedir.
 • Ağ oluşturmada, bağlantı birleştirme, bir seferde daha fazla veri gönderilmesini sağlamak veya bağlantılardan biri arızalandığında yedekleme bağlantısı sağlamak için birçok ağ bağlantısını birleştirir.
 • Ağda, paketleri aktarırken, paket toplulaştırması, paketlerin iletimini sağlamak için daha az sunucu isteği gerektiren birçok paketi birleştiriyor.
 • Ağ oluşturmada, rota birleştirme, bir süpernet oluşturmayı ifade eder (iki veya daha fazla ağı bir yönlendirme öneki olarak birleştirir).

 

LSP (link state packet)

 • Link durumu paketi için kısa olan LSP, yönlendiricinin komşularını listeleyen bir link durumu yönlendirme protokolünde bir ağ yönlendiricisi tarafından üretilen bir bilgi paketidir.
 • Katmanlı Hizmet Sağlayıcı için Kısa, LSP, Winsock API’lerini TCP / IP’ye eklemek ve gelen ve giden trafiği değiştirmek için kullanan, kullanım dışı bir Microsoft Windows sistem sürücüsüdür.

LLC (logical link control)

 • Mantıksal Bağlantı Kontrolü için Kısa, LLC, IEEE 802.2’de tanımlanan veri bağlantı katmanının üst kısmıdır. LLC, kullanıcıya OSI modelinin veri bağlantı katmanına bir arayüz sağlar ve veri bağlantı servisinin kullanıcıları için tek tip bir arayüz sağlar. Ek olarak, Mantıksal Bağlantı Kontrolü hata kontrolünü, akış kontrolünü ve çerçeve senkronizasyonunu işler. Bugün 802.2 etkin değil olarak kabul edilir.
 • Sınırlı sorumluluk şirketleri için bir LLC, küçük işletmeler veya işletme sahipleri tarafından başlatılan bir kuruluştur. LLC, bir işletmenin yüksek vergileri olmayan bir şirket olmasına izin verir ve mal sahibini değil, yalnızca şirketi elinde tutar.

Lmhost

Lmhosts, Microsoft Wins Clients tarafından kullanılan ve IP adreslerinin NT bilgisayar adlarına (NetBIOS adları) eşlenmesini sağlayan yerel bir ana bilgisayar dosyasıdır. Lmhost’lar ayrıca bir DNS sunucusuyla erişemediğinde veya zorluklarla karşılaşamadığında, belirli bir etki alanına erişimi engellemeye yardımcı olduğunda veya bilgisayarı farklı bir konuma yönlendirirken de değiştirilebilir.

Bu dosyayı nasıl bulabilir ve düzenleyebilirim?

Dosyayı bulun ve açın. Bu dosya farklı konumlarda olabileceğinden, Windows aramayı açıp “lmhosts.sam” dosyasını aramanız en kolay olanıdır.

Lmhosts dosyasını manuel olarak bulmak istiyorsanız, aşağıdaki sürümdeki Windows sürümünüze uygun konumu kullanın.

Microsoft Windows XP, Vista, 7 ve 8

C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc

Microsoft Windows 2000

C: \ Winnt \ System32 \ drivers \ etc

Microsoft Windows 98 ve ME

C: \ Windows \

Dosya bulunduktan sonra, dosyayı sağ tıklayın ve “Birlikte Aç …” ı seçin ve istenirse “Listeden programı seçin” ı seçin ve Tamam’ı tıklayın. Dosyayı açmak için kullanılan programların listesinde, listenin en altına gidin ve WordPad’i veya tercih ettiğiniz metin düzenleyicisini vurgulayın ve Tamam düğmesini tıklatın.

Yukarıdaki adımları izleyerek lmhosts.sam dosyasını WordPad’de açmalı ve dosyaya içerik eklemenize veya çıkarmanıza izin vermelisiniz.

Load balancing

Yük dengeleme, her bir cihazın ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak, birden çok istek veya işlem alma ve bunları bir ağdaki birden çok aygıta dağıtma yöntemidir. Bir sunucunun veya ağ aygıtının işi daha eşit bir şekilde dağıtırken bunalmasına engel olur.

Local

Yerel ağa (yerel alan ağı) atıfta bulunurken, yerel ağ donanımları veya bilgisayarları birbirine yakın olan bir ağı ifade eder. Bir WAN (geniş alan ağı) veya birden fazla yere veya hatta dünyaya yayılmış bir ağ yerine.

Bir dosyaya veya depolama ortamına atıfta bulunurken, yerel kullanılan bilgisayardaki bir depolama yerini belirtir.

Localhost

Localhost, geridöngü adresi olarak da bilinen yerel bilgisayar adresini tanımlayan varsayılan addır. Örneğin, tipik: ping localhost, 127.0.0.1 yerel IP adresine ping (geridöngü adresi) olur. Bir web sunucusunda bir web sunucusu veya yazılımı ayarlarken, yazılımı yerel makineye yönlendirmek için 127.0.0.1 kullanılır.

Bu IP adresi yereldir, bilgisayarınız tarafından ağınızdaki veya Internet’teki diğer makinelerle iletişim kurmak için kullanılan IP adresi değildir.

Locking

Bir seferde yalnızca bir kişinin bir ağ veritabanında bulunan dosyalara tam erişmesine izin veren işlem. Kilitleme, iki kişinin aynı anda aynı dosyada değişiklik yapmaya çalışmasını önler.

Lockout

Kilitleme, bir ağ veritabanındaki bir dosyayı, ikinci taraf erişimini reddederek veya geciktirerek birden fazla kişi tarafından değiştirilmesini önler.

LOF (loss of frame)

Çerçeve kaybı için kısa olan LOF, bir veya daha fazla ağ çerçevesinin ağ cihazı tarafından alınmadığını belirten ağ cihazlarındaki veya yazılımdaki bir göstergedir.

Bir LOF ile karşılaşılırsa, ağ yönlendiricinizin, köprünüzün veya diğer ağ cihazınızın doğru yapılandırılmamış olması veya abonelikten geçmiş olması muhtemeldir.

LU (logical unit)

Mantıksal birimin kısaltması olan LU, IBM’in SNA ağındaki bir bireyin veya bir yazılım uygulamasının tanımıdır.

Log off

Alternatif olarak, oturum açma, oturumu kapatma ve oturumu kapatma olarak adlandırılan oturum kapatma, bir ağdan veya hesaptan gönüllü olarak ayrılma işlemidir. Örneğin, kredi kartı bakiyenizi kontrol etmek için hesabınıza giriş yapın. Bilgiyi incelemeyi tamamladığınızda, oturumu kapatıp aynı olan oturumunuzu kapatırsınız.

Neden bir hesaptan çıkış yapmalıyım?

Bilgisayarlar ve çevrimiçi hizmetler, bilgisayarınızda kimin oturduğunu bilmiyor. Servis sizi otomatik olarak kapatmazsa, çevrimiçi kalırsınız. Son zamanlarda kullandığınız bir bilgisayara başka biri girecekse, hesaplara erişebilir ve içinde bulunan bilgileri çalabilir veya değiştirebilir.

Çıkış veya çıkış mı?

Tek kelime olarak yazıldığında, “çıkış” ve “çıkış” bir hesaptan çıkmak için gereken bileşenleri tanımlayan bir isim veya sıfattır. İki kelime olarak, “oturumu kapat” bir hesaptan ayrılma işlemini açıklayan bir fiildir. Örneğin, cümle: “Çıkış bilgilerinizle çıkış yapmanız gerekiyor, böylece başka hiç kimse e-postanızı okuyamaz.” kelimenin her iki formunu da kullanır.

Log on

Alternatif olarak oturum açma, oturum açma veya bağlantı kurma olarak adlandırılan, bir ağa veya bir ağ kimliği kullanan bir yazılım programına bağlanma işlemidir. Oturum açma işlemi, kullanıcının kullanıcı adı ve şifreyi ve bazı durumlarda ek ağ veya sunucu bilgilerini belirtmesini gerektirir.

Loopback

Bir donanım cihazına atıfta bulunurken geri döngü, aynı türden iki cihaz arasında döngü yapan veya kendi kendine geri dönen fiziksel bir bağlantı anlamına gelir. Geridöngü aygıtları, bir bağlantıyı, veri aktarım özelliklerini ya da bağlantının işe yarayıp yaramadığını test etmek için kullanılır.

Bir ağ adresine atıfta bulunurken, yerel ana bilgisayara bakın.

LOS

Sinyal kaybı için kısa olan LOS, bir sinyal veya bağlantının düştüğünü veya sonlandırıldığını gösteren bir ağ cihazında bir göstergedir. LOS, ağ cihazına bağlı olan kablo bozuk, diğer ucunda bağlantı yok, uygun olmayan ağ yapılandırması veya cihazın kendisi gibi birçok nedenden dolayı oluşabilir.

Görüş Hattı (LoS), bir nesnenin veya karakterin, başka birinin engelsiz bir görüşüne sahip olmadığı anlamına gelir. Genellikle bilgisayar oyunlarında kullanılır, LoS’a sahip olmamak, bir oyuncunun başka bir oyuncuyu veya NPC’yi iyileştirme veya zarar verme gibi eylemler gerçekleştirmesini önler. Örneğin, duvarlar, tepeler, merdivenler ve ağaçlar Görüş Hattı kaybına neden olan yaygın nesnelerdir. Bir oyun programlaması, hangi nesnelerin Görüş Hattı sorunları yaratabileceğini belirler.

LOAD

Yüklemek. Bir programı saklama aygıtından alıp bilgisayar üzerine kurma işlemidir.

LOCAL

Yerel. Ağ üzerindeki iş istasyonuna ait kaynakları ifade ederken kullanılır.

LOCAL AREA WIRELESS NETWORK

Kablosuz yerel ağ. Kullanıcılar arasındaki bağlantının kablolar ile değil, radyo dalgalarıyla kurulduğu bağlantı şeklidir.

LOCAL BUS

Yerel veri yolu. Merkezi işlemciye daha hızlı erişim sağlayan veri yolu tipidir.

LOCK

Kilit. Dosya veya verinin ulaşımını engellemek veya sınırlamak için kullanılan yönteme verilen isimdir.

LOG ON

Bilgisayar üzerindeki işlemlere başlamak için kullanıcının yetkisinin olup olmadığını gösterir. Kullanıcı işlem yapıyor ise sisteme Log on demektir.

LOG OUT

Kullanıcı tarafından kullanılan bilgisayar sisteminin kullanımını sona erdirmek için yapılan işleme denir.

LOOK UP TABLE

Biri diğerine çevrilebilen ve karşılıklı değerler içeren tablolardır.

LOST CLUSTER

Disk üzerinde verilerin saklandığı en küçük birime cluster denir. Bu cluster’lar bilgi içerdiği halde, hiçbir dosya tarafından kullanılıyor görünmüyorsa lost cluster olur.

LOTUS 1-2-3

İlki 1982 yılında çıkartılmış bir hesap tablosu yazılımıdır.

LOW LEVEL FORMAT

Düşük seviye format. Sabitdisklerin kullanıma açılmadan önce sektörlerinin düzenlenmesi için geçirdikleri formatlama tipi.

LOW LEVEL LANGUAGE

Düşük seviye dil. İçindeki komutlar doğrudan donanım üzerinde yapılan işlemleri ifade eden programlama dilidir.

LPT

İşletim sistemleri tarafından yazıcıları adlandırmakta kullanılan ifadedir

LPWAN (low-power wide-area network)

Düşük güçlü geniş alan ağı için kısa olan LPWAN, pille çalışan cihazların uzun mesafelerde birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmış bir kablosuz WAN türüdür. Birlikte, cihazlar CSS (chirp spread spectrum) gibi yayın tekniklerini kullanarak, aralıklı olarak düşük bir bit hızında veri ileten bir ağ düğümleri ağı oluşturur. Düşük güç gereksinimi nedeniyle, bu cihazlar yıllarca bakım gerektirmeden çalışabilir.

Düğümler arasındaki maksimum mesafe yaklaşık 2 km (kentsel alanlar) ile 10 km (kırsal alanlar) arasında değişebilir. Ayrıca yeraltı tüneli sistemleri gibi genellikle kablosuz ağların hizmet vermediği yerlerde de kullanılabilirler.

Bir LPWAN’ın örnek kullanımları arasında ağa bağlı yardımcı sayaçları, ev veya mobil IoT cihazları ve akıllı saatler veya spor izleyicileri gibi giyilebilir cihazlar bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest