Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -G-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -G- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

Gateway

Bir ağa atıfta bulunulduğunda, ağ geçidi, başka bir ağa giriş noktası görevi gören ağ bağlantılı bir cihazdır. Örneğin, bir kablosuz yönlendirici, genellikle bir ev ağında varsayılan ağ geçididir.

Ağ Geçidi aynı zamanda bir ABD bilgisayar şirketidir.

GBIC (gigabit interface converter)

Gigabit arabirim dönüştürücüsü kısa adı GBIC, yönlendirici, anahtar veya diğer ağ cihazlarının farklı bağlantılar için destek almasını sağlayan, çalışırken değiştirilebilir bir ağ bileşenidir. Örneğin, bir ağ yönlendiricisi, farklı GBIC’leri destekleyen bir blade’e sahip olabilir; bu, kullanıcının farklı fiber bağlantıları, bakır bağlantıları veya diğer ağ bağlantılarını kullanabileceği anlamına gelir.

Geocast

Coğrafi yayın, İnternette veri yönlendirmek için kullanılan bir tekniktir. Bilgiyi coğrafi olarak yayınlamak, bilginin ne kadar seyahat etmesi gerektiğine bağlı olarak hedefini seçmektir. Bilgi daha kısa bir fiziksel mesafeye gittiğinde, web tarayıcısında sayfalar daha hızlı yüklenir.

Örneğin, bir web sitesi ABD ve Almanya’da aynı sunucuları kullanıyorsa, İngiltere’deki bir kullanıcı bilgileri Almanya’dan daha hızlı alacaktır. Veri paketlerini coğrafi olarak yayınlamak için yapılandırılan bir yönlendirici veya anahtar, trafiği Alman sunucusuna yönlendirir.

Geocast, bilgisayar ağındaki verileri yönlendirmenin en iyi beş yolundan biridir. Diğerleri tek noktaya yayın, yayın, çok noktaya yayın ve herhangi bir yayındır.

Glass House

Glass House genellikle yönlendiriciler, anahtarlar ve güvenlik duvarları gibi ağ donanımlarını içeren büyük şirketlerde bulunan odalara verilen addır. Alternatif olarak, bir sunucu odası veya sunucu dolabı olarak adlandırılan bir Glass House şirketin BT altyapısını oluşturan sunucuları veya ana çerçeveleri de içerebilir. Glass House,ismi, insanların neredeyse hiçbir şey aksatmadan bakabilmesi ve ekipmanın gürültüsünü azaltması için neredeyse her zaman cam pencereli izole bir oda oldukları için kullanılmaktadır.

Ground loop

Topraklama döngüsü, gürültü üreten ve veri kesintisine neden olan iki topraklı cihaz arasında akan bir toprak akımıdır. Bu olay, STP kablolarıyla sık sık meydana gelebilir ve kabloların üzerinden geçen verileri kesebilir veya bozabilir.

Group policy

Bir grup politikası, Microsoft tarafından geliştirilen ve müşterilerinizi ve sunucularınızı yönetmek için etkili bir yöntem sağlayan, IntelliMirror teknolojisini ifade eder.

GroupWare

Bir ağdaki bir grup insanın aynı yazılımı kullanmasına veya aynı proje üzerinde aynı anda çalışmasına izin veren yazılım programı. Bir GroupWare programının güzel bir örneği Lotus Notes’tur. Bu program, kullanıcıların e-posta alışverişinde bulunmalarını, belgeleri paylaşmalarını ve aynı belgeler üzerinde aynı anda çalışmalarını sağlar.

G.SHDSL

G.SHDSL, çoğu durumda hem yükleme hem de indirme için 2.3 mbps hıza veya 4.6 mbps hıza kadar erişebilen DSL için bir standarttır.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest