Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -F-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -F- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

Fault tolerance

Hataya dayanıklılık, beklenmeyen bir sorun veya hata durumunda bilgisayarın veya ağ aygıtının arızalanmasını önleyen bir kurulum veya yapılandırmadır. Bir bilgisayarı veya ağ hatasını toleranslı hale getirmek, kullanıcının veya şirketin bir bilgisayarın veya ağ aygıtının nasıl başarısız olabileceğini düşünmesini ve bu tür bir arızanın önlenmesine yardımcı olacak adımlar atmasını gerektirir. Aşağıda atılabilecek adımların bazı örnekleri bulunmaktadır.

Hata toleransı için tasarım nasıl yapılır

 • Elektrik Kesintisi – Bilgisayarda veya ağ aygıtında bir UPS üzerinde çalışmasını sağlayın. Elektrik kesintisi durumunda, UPS’in bir yöneticiyi bilgilendirebileceğinden emin olun ve elektrik gelmezse birkaç dakika sonra bilgisayarı düzgün bir şekilde kapatın.
 • Güç dalgalanması – Bilgisayara bir UPS bağlı değilse veya UPS aşırı voltaj koruması sağlamıyorsa, bağlı cihazlar korunmaz. Elektrik dalgalanması durumunda korumaya yardımcı olmak için bir aşırı gerilim koruyucu tavsiye ediyoruz.
 • Veri kaybı – Önemli bilgiler varsa, bilgisayarda günlük veya en az ayda bir yedekleme yapın. Alternatif bir konumdaki verilerin aynasını oluşturun.
 • Aygıt veya Bilgisayar arızası – Uzun süre düşmemesi durumunda ikinci bir aygıt, bilgisayar veya bilgisayar bileşenlerini hazır bulundurun.
 • Yetkisiz erişim – Bir şebekeye bağlıysanız, bir güvenlik duvarı kurun.
 • Sık sık güncellemeleri kontrol et – İşletim sisteminin ve çalışan tüm programların en son güncellemelere sahip olduğundan emin olun.
 • Cihazı kilitle veya parolayı koru bilgisayarı – Kullanmadığınızda, bilgisayarı kilitleyin ve bilgisayarı veya ağ cihazını güvenli bir alanda saklayın.
 • Aşırı Yük – Alternatif bir erişim noktası olarak kullanılabilecek veya yükü bir yük dengeleme veya yuvarlak robin kurulumu ile paylaşabilen alternatif bir bilgisayar veya ağ cihazı kurun.
 • Virüs – Bilgisayarın virüs tanımlarını güncellediğinden emin olun.

FCIP (fibre channel over IP)

IP Üzerinden Fiber Kanal kısa adı FCIP olan, IETF tarafından geliştirilmiştir ve RFC 3821’de tam olarak tanımlanmıştır. FCIP, fiber depolamanın LAN, WAN ve MAN’da TCP / IP üzerinden iletişim kurmasına izin verir.

F connector

F konektörü, en sık koaksiyel kabloyla görülen vidalı yuvarlak kablo konektörüdür.

FDDI (fiber distributed data interface)

Fiber Dağıtılmış Veri Arayüzü kısaltması olan FDDI, ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) tarafından fiber optik kablolar hakkında veri iletimi için geliştirilen bir standarttır. FDDI, belirteç ağlarında saniyede 100 megabit iletim hızını destekler.

FDDI-2 veya FDDI II, analog verilerin sayısallaştırılmış biçimde gerçek zamanlı iletimi için ek özellikler içeren FDDI’nın bir uzantısıdır. Bu iletim dijitalleştirilmiş ses için kullanılabilir.

FFDT (FDDI Tam Çift Yönlü İletim), Digital tarafından patentlidir ve 200 Mbps’ye kadar ya da orijinal FDDI’nın iki katı hızda destek verebilen bir FDDI uzantısıdır.

Forward error correction

Bazen FEC olarak kısaltılır, ileri hata düzeltmesi, hatasız alınmasını sağlamak için veri paketine veri ekleyen tek yönlü veri iletişiminde kullanılan bir algoritmadır.

FEP (front end processor)

Alternatif olarak bir iletişim denetleyicisi olarak da adlandırılır. FEP (ön uç işlemci), yükü azaltmak için büyük bir ana bilgisayar için giriş ve çıkış iletişimlerini yöneten bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar bazen bilgisayar başına 100.000 – 1 milyon $ arasında herhangi bir yere mal olabilirler.

Fiber optic cable

IEEE 802.8’de tanımlanan bir fiber optik kablo, ışık darbeleriyle veri göndermek için kullanılan plastik kaplı optik fiberler (genellikle cam) içeren kablodur. Kaplama, elyafların ısı, soğuk ve elektromanyetik parazitlerden diğer kablo türlerine karşı korunmasına yardımcı olur, ayrıca güneş ışınlarından ultraviyole ışınlarından korunma sağlar. Fiber optikler, standart bakır tellerden çok daha hızlı veri iletimi sağlar, çünkü çok daha yüksek bir bant genişliğine sahiptirler. Kablonun yeteneklerinden dolayı kurumsal ağlar veya İnternet omurgaları gibi dünya çapında ağlar arasında yaygındır.

TV ve stereo sistemlerde, bir DVD oynatıcı veya TV’den sesi stereo alıcı veya ses çubuğu gibi bir ses sistemine aktarmak için optik bir kablo kullanılabilir. Optik kablo, ses kalitesinin çok az veya hiç bozulmamasını sağlayarak yüksek kalitede ses iletebilir.

Dikkat:Fiber optik kabloları veya fiber optik ağ donanımlarını kullanırken ve kullanırken, aşağıdaki önerileri aklınızda bulundurun.

Fiber optik kablo önlemleri

 • Toz, kir veya diğer maddelerin konektör bağlantısında olmamasını sağlamak için kullanılmadığında fiber bağlantılarını ve konektörleri kapalı tutun.
 • Fiber bağlantıları ve konektörleri daima temiz tutun.
 • Fiber kabloların elinizin çapından daha fazla bükülmesine izin vermeyin. Kabloyu daha fazla bükmek, kabloda fiziksel hasara neden olabilir.
 • Sizi kesebileceğinden, gerçek fiber kablonun ucuna dokunmayın.
 • Işık darbeleri kullanılırken kullanımdayken asla fiber kabloya bakmayın. Nabız gönderilip gönderilmediğini belirlemek için bir metre kullanın.

Fibre channel

Büyük veri bloklarını taşıyacak şekilde optimize edilmiş, yüksek hızlı, düşük gecikmeli, tam çift yönlü veri iletişim düzeni. Fiber kanalları saniyede 1 gigabit’ten daha fazlasını destekleyebilir.

FidoNet

FidoNet, ilk olarak 1984 yılında Tom Jennings tarafından oluşturulan bir sistemler grubudur. Çok sayıda BBS, modem ve Internet üzerinden e-posta, dosya ve Usenet haberleri alışverişinde bulunan özel UUCP protokolünü kullanır. Bir FidoNet sitesine erişmek ve bu sitelerle iletişim kurmak için e-posta ve Usenet News kullanıyorsunuz.

File server

Bir dosya sunucusu, bir ağdaki kullanıcılara dosyalara erişim sağlamak için kullanılan, ağdaki bir bilgisayardır.

File sharing

Alternatif olarak dosya değiştirme olarak da adlandırılır, dosya paylaşımı, dosyalara bir veya daha fazla kullanıcı tarafından erişilmesi veya paylaşılmasıdır. Dosya paylaşımı, bilgisayar ağlarında veri iletmenin kolay ve hızlı bir yolu olarak gerçekleştirilir. Örneğin, bir kullanıcı, diğer tüm çalışanların bu belgeye erişmesine ve okumasına izin veren bir şirket ağına bağlı bir talimat belgesini bilgisayarında paylaşabilir.

İlk dosya paylaşım ağı neydi?

Başlangıçta dosyaları paylaşmak için yaratılmamasına rağmen, Usenet ilk dosya paylaşım ağı olarak kabul edilir.

File transfer

Dosya aktarımı, verileri bir konumdan diğerine taşıma işlemidir. Örneğin, bu terim, dosyaları sabit sürücünüzden disket sürücünüze veya bir bilgisayardan diğerine ağ üzerinden taşıma işlemini açıklamak için kullanılabilir.

FTP (file transfer protocol)

Dosya Aktarım Protokolü kısa adı FTP,olan iki bilgisayar arasında dosya gönderip almanın en yaygın yoludur. FTP’nin bugün nasıl kullanıldığına bir örnek, web sunucusunun güncellenmiş sürümlerini göndermek (yüklemek) için bir FTP istemcisi veya FTP programı (örneğin, FileZilla) kullanarak web sunucularına bağlanan web geliştiricileridir.

FTP girişi ve güvenlik

Çoğu FTP sunucusu oturum açma gerektirse de, çoğu FTP sunucusu, yalnızca bir parola olmadan bir kullanıcı adı ve e-posta gerektiren anonim bir FTP oturum açmasına da izin verir. FTP’nin güvensiz olduğunu anlamak da önemlidir. Kullanıcı adınız ve şifreniz sunucuya gönderildiğinde, ikisi de düz metin olarak gönderilir ve ele geçirilebilir ve okunabilir. Sunucunuz TLS şifrelemeli SFTP veya FTP’yi destekliyorsa, bilgilerinizi gizli tutmanıza yardımcı olmak için düz FTP yerine bunlardan birini öneririz.

FTP hangi bağlantı noktasıdır?

FTP, 20 ve 21 ağ bağlantı noktalarını kullanır. Aşağıda, diğer FTP türleri tarafından kullanılabilecek başka bağlantı noktaları bulunmaktadır.

 • BFTP 152 numaralı bağlantı noktasını kullanır.
 • TSL / SSL üzerinden FTP, 989 ve 990 bağlantı noktalarını kullanır
 • NI FTP, 47 numaralı bağlantı noktasını kullanır
 • RSFTP, 26 numaralı bağlantı noktasını kullanır.
 • SFTP 115 numaralı bağlantı noktasını kullanır.
 • TFTP, 69 numaralı bağlantı noktasını kullanır.

FTP Tarihi

Dosya Aktarım Protokolü için kısaca, FTP ilk olarak 16 Nisan 1971’de Abhay Bhushan tarafından MIT’deki toplantı sahipleri için önerildi ve geliştirildi. FTP daha sonra 1985 yılında yayınlanan RFC 959 tarafından tanımlandı.

FIOS (fiber optic service)

FiOS olarak bilinen Fiber Optik Servisi, geniş bantlı ağlar oluşturmak için fiber optik kablolar kullanan bir veri iletim teknolojisidir. Verizon tarafından FiOS servislerinde kullanılan bu teknoloji, hızlı veri aktarım hızlarını ev İnternet kullanıcılarına ulaştırmaya yardımcı oluyor.

Verizon, 2005 yılında FiOS hizmetini sunmaya başladı ve bu teknolojiyle yalnızca İnternet hizmeti değil, televizyon ve telefon hizmeti de (hem normal, hem de VoIP telefon hizmeti) sunuyor. Verizon, FiOS servislerinin geleneksel kablo şebekesi servisinden 25 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Firewall

Güvenlik duvarı, bir ağa veya bilgisayara giren veya çıkan veriler için filtre görevi gören bir yazılım yardımcı programı veya donanım aygıtıdır. Bir güvenlik duvarını, bir binaya kimin girip çıkacağına karar veren bir güvenlik görevlisi olarak düşünebilirsiniz. Güvenlik duvarı, ağ bağlantı noktalarını engelleyerek veya kısıtlayarak çalışır. Güvenlik duvarları hem şirkete hem de ev ağlarına yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır.

Yazılım güvenlik duvarları

Yazılım güvenlik duvarları, belirli programların yerel bir ağdan veya Internet’ten bilgi göndermesini ve almasını engelleyerek bir bilgisayarı korumak için tasarlanmıştır.

Donanım güvenlik duvarları

Donanım güvenlik duvarları çoğu ağ yönlendiricisinde bulunur ve yönlendirici kurulum ekranından yapılandırılabilir. Bu sayfanın en üstündeki resim, güvenlik duvarı ve diğer güvenlik özelliklerine sahip birleşik güvenlik ağ geçidi olan ZyXEL ZyWALL’u göstermektedir.

Flood

Bilgisayarlara, ağlara, yazılıma atıfta bulunmak, taşkın, diğer kullanıcıların yaslanmasına neden olan veya diğer bilgisayarların, donanımın veya yazılımın başarısız olmasına neden olan herhangi bir bilgi veya veri taşmasıdır. Örneğin, bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı ile milyonlarca geçersiz paket bir ağa gönderilebilir ve ağın veya sunucunun başarısız olmasına veya yavaşlamasına neden olabilir.

FOIRL (fiber-optic inter-repeater links)

Fiber optik tekrarlayıcılar arası bağlantılar kısa adı FOIRL olan, bugün maksimum 1 km uzunluğa sahip 10 MB’a kadar aktarabilen, daha az kullanılan 802.3 fiber optik kablolamadır.

FOMO (fear of missing out)

FOMO (eksiklik korkusu), bir kişinin başkalarının ne yaptığını veya yaşadığını bilmek konusunda endişeli olduğu bir olgudur. Sosyalleşme, başkalarıyla bağlantı kurma ve grup deneyimlerinin bir parçası olma doğal insan arzusundan kaynaklanmaktadır. Ancak, bir kişinin davranışı ve karar vermesi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Teknolojide

FOMO’nun etkileri, İnternet, sosyal ağlar ve mobil cihazların yaygın olarak benimsenmesi nedeniyle son 15 yılda artmıştır. Bu teknolojiler, FOMO’ya daha sık şımartmamızı, daha pasif (yalnızca gözlemci olarak) ve azaltılmış düşünce ve çaba ile sosyal etkileşimler aramamızı sağlıyor.

İş dünyasında, sosyal medya şirketleri, uygulamalarını insanların doğal FOMO’larına girmek için tasarlayabilir. Örneğin, bir sosyal ağ, kullanıcının beslemesindeki öğeleri stratejik olarak seçerek, heyecan verici veya duygusal olarak ilgi çekici bir şeyin her zaman ağda olduğu algısını oluşturabilir. Amaç, kullanıcıların katılmak için daha fazla zaman harcamasını sağlamaktır; bu da şirketin pazarlama ve reklamcılıktan elde ettiği karı artırır.

Benzer şekilde, ağ bağlantılı video oyunları, kullanıcıya tatil kutlamaları, eşya eşantiyonları veya günlük görevler gibi sınırlı süreli etkinliklerde yer almaları için ödüller verecek şekilde tasarlanabilir. Kullanıcı giriş yapmak ve ödülü almak zorunda kalabilir, bu nedenle diğer oyuncuların sahip olduğu avantaj veya özel deneyimi kaçırmazlar.

Olumsuz etkiler

FOMO bir korku biçimi olduğu için kişinin duygusal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Psikologlar, insanlar interneti zorunlu olarak FOMO yüzünden kullandıklarında, sıkıntı ve yalnızlık duygularının arttığına inanırlar. Bu nedenle, sosyal ağları ve video oyunlarını ölçülü olarak kullanmak ve hiçbir zaman gerçek hayat etkileşimlerinin yerine geçmez.

FQDN (fully qualified domain name)

Alternatif olarak ABN (mutlak etki alanı adı) olarak adlandırılan FQDN, tam etki alanı adı için kısa ve DNS kullanan bir bilgisayarın adres adıdır. Mesela www.osertok.com

FR (frame relay)

Bazen FR olarak kısaltılır, Frame Relay, X.25’in yerini almak üzere tasarlanmış bir ağ protokolüdür. Frame Relay, protokolün az kullanılmış ve eski özelliklerini ortadan kaldırarak X.25’e göre verimlilik elde eder.

FRAME

1.Yazılımda, çerçeve, resmin etrafında bulabileceğiniz fiziksel kareye benzeyen bir kenar veya kenardır. Çerçeveler genellikle kelime işlemcide ve grafik sanatlarında kullanılır ve izleyicinin dikkatini çekmeye yardımcı olur.

 1. Veri veya ağ iletişiminde, bir çerçeve bir veri bloğunun başlangıcını gösteren bir başlık ve bunun sonunu gösteren bir römork olan bir veri iletim birimidir.
 2. Bir web sayfasıyla, bir çerçeve bir web sayfasının hareketli veya hareketli olmayan bir kısmı olup, gezinmeyi kolaylaştırabilir ve diğer içerikleri diğer kaynaklardan bir sayfaya getirmenin bir yoludur. Buna güzel bir örnek internet reklam afişlerinin bir web sayfasında kullanılmasıdır. HTML koduyla, <frame> etiketi, <frameset> öğesinde belirli bir pencereyi belirtmek için kullanıldı. <frame> etiketi, HTML5’te desteklenmez.
 3. Çerçeve, bilgisayar, video donanımı veya yazılım uygulaması tarafından görüntülenen tek bir hareketsiz görüntüdür ve video veya bilgisayar oyunu oluşturan daha büyük görüntü dizisinin bir parçasıdır.

 FreeNAS

FreeNAS, ilk olarak 2005 yılında Olivier Cochard-Labbé tarafından geliştirilen NAS için ücretsiz, açık kaynaklı bir işletim sistemidir (ağa bağlı depolama). FreeBSD’ye dayanarak, esnek, hataya dayanıklı RAID sağlamak için ZFS’yi ve sunucunun uzaktan yönetim kontrolü için bir web arayüzü kullanır. Sabit bir diskten veya USB flash sürücü gibi çıkarılabilir bir aygıttan önyüklenebilir. Eklenti mimarisi, kullanıcının sunucu tarafından ne tür veri hizmetleri sağladığını özelleştirmesini sağlar.

Freenet

İlk olarak Ian Clarke tarafından çevrimiçi olarak ve P2P hizmetinde sansürsüz ve daha fazla anonimlik sağlayan bir hizmet. Bir kullanıcı Freenet istemcisini kullanarak servise bağlanabilir ve çevrimiçi Freenet topluluğuna göz atabilir.

Not:Bu hizmet size Internet’e erişiminizi sağlamaz veya bir proxy veya benzeri hizmetler gibi daha fazla anonimli Internet’e göz atmanıza izin vermez.

FSO (free-space optical communication)

Boş alan optik iletişimi için kısa ve ayrıca kızılötesi geniş bant veya optik kablosuz olarak da bilinen FSO, kızılötesi lazerler kullanan noktadan noktaya bir iletişim standardıdır. Camdan gönderilen ışığın kullanıldığı fiber optiklerin aksine, FSO aynalar ve lensler kullanarak hava yoluyla veri iletir. Her ne kadar radyo iletişimine benzer olsa da, FSO bir spektrum lisansı gerektirmediği yönündedir.

FSP (file sharing protocol)

Dosya Paylaşımı Protokolü kısa adı FSP,olan  FTP’ye benzer ve TCP ile birlikte kullanılan UDP tabanlı bir dosya paylaşım programıdır.

FTAM (file transfer,access,and management)

Dosya aktarımı, erişim ve yönetim kısa adı FTAM,olan dosya aktarımları için OSI uyumlu bir standarttır.

FTP (file transfer protocol)

Dosya Aktarım Protokolü kısa adı FTP olan, iki bilgisayar arasında dosya gönderip almanın en yaygın yoludur. FTP’nin bugün nasıl kullanıldığına bir örnek, web sunucusunun güncellenmiş sürümlerini göndermek (yüklemek) için bir FTP istemcisi veya FTP programı (örneğin, FileZilla) kullana08rak web sunucularına bağlanan web geliştiricileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest