Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -E-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -E- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

E-1

E-1, 2.048 Mbps taşıyabilen dört kablolu dijital hat trunk’udur.

ECHO

Genellikle eko kontrolü olarak adlandırılan eko, verilerin bir bilgisayara veya diğer ağ cihazlarına ne zaman gönderildiğini ve bu bilgilerin alındığını doğrulamak için geri gönderildiğini açıklar. Eko, işletim sistemlerinde, ağ aygıtlarında veya bir aygıtın işlevinde kullanılan bir komut olabilir.

Edge device

Bir bilgisayar ağına referansla, kenar cihazı terimi, ağın çekirdeğine bir giriş noktası görevi gören herhangi bir aygıtı ifade eder. Bir yönlendirici, bir yönlendirme anahtarı, bir ağ çoklayıcı veya bir çok MAN ve WAN erişim cihazı olabilir.

Bir kenar cihazı iki ülke arasındaki sınırda kontrol noktası görevi görür. Veriler ağa girmeye çalıştığında, belirli güvenlik prosedürlerine göre denetlenir ve girişe izin verilir veya verilmez.

EDIINT (electronic data interchange internet integration)

Elektronik veri değişimi için İnternet entegrasyonu kısa adı EDIINT olan, satın alımlar veya kredi taleplerini başlatma gibi kurumlar arası alışverişlerin gerçekleştirilmesi için bir protokol setidir.

Egress Filtering

Çıkış filtreleme, güvenliği sağlamak amacıyla bir bilgisayar ağının trafiğini kısıtlama yöntemidir. Giden paketler bir yönlendiriciden veya ağ geçidinden geçerken izlenir ve herhangi bir güvenlik politikasını ihlal ederlerse çıkışları reddedilir: ağdan çıkmalarına izin verilmez.

Çıkış filtreleme uygulayan şirket ağlarında, sınırlı sayıda güvenilen iç sunucudan kaynaklanmadıysa, paketler genellikle kısıtlanır. Ayrıca protokolle de kısıtlanabilirler – örneğin, yalnızca HTTP, DNS ve e-posta paketlerinin ağdan ayrılmasına izin verilebilir ve diğerleri kısıtlanabilir.

EIGRP (enhanced interior gateway routing protocol)

Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü kısa adı EIGRP olan, bağlantı durumu protokollerinin avantajlarını mesafe vektör protokolleriyle birleştiren IGRP’ye dayanan özel bir Cisco protokolüdür.

E-mail

Elektronik posta için kısa, e-posta veya e-posta, telekomünikasyon üzerinden iki kullanıcı arasında değiştirilen bir bilgisayarda depolanan bilgilerdir. Daha açık bir ifadeyle, e-posta, bir ağ üzerinden belirtilen bir bireye veya bir gruba gönderilen metin, dosyalar, görüntüler veya diğer ekleri içerebilen bir mesajdır.

İlk e-posta 1971’de Ray Tomlinson tarafından gönderildi. Tomlinson, e-postayı “QWERTYUIOP gibi bir şey” metnini içeren bir test e-posta mesajı olarak kendisine gönderdi. Ancak, e-postayı kendisine göndermesine rağmen, e-posta mesajı hala ARPANET aracılığıyla iletildi.

1996 yılına kadar postadan daha fazla elektronik posta gönderiliyordu.

Encapsulation

Ağ iletişimi söz konusu olduğunda, kapsülleme, bir protokolden veri alma ve başka bir protokole çevirme işlemidir, böylece veriler bir ağda devam edebilir. Örneğin, bir ATM çerçevesinde bulunan bir TCP / IP paketi bir kapsülleme şeklidir.

Programlamaya atıfta bulunulduğunda, kapsülleme, programın veya programcının bir program içinde bulunan kodu kullanmasını sağlayan bir modül veya kod bölümündeki bilgilerdir.

Enterprise-wide network

Kurum çapında bir ağ, farklı binalar veya şehirlerdeki bilgisayarlar dahil olmak üzere bir kuruluştaki bilgisayarları birbirine bağlayan bir ağdır. Kurum çapında bir ağ, bilgisayarları, sunucuları, ağ geçitlerini ve ağı oluşturan tüm bileşenleri içerir.

Entry

Çoğu zaman bir girdi, bir elektronik tablo veya veritabanına girebileceğiniz bir kelimeyi, ifadeyi, sayıyı veya diğer bilgileri ifade eder. Bir alana girdiğiniz şey birden fazla kelime veya rakamdan oluşsa da, bütün bir giriş olarak kabul edilir. Örneğin, çevrimiçi bir formu doldururken adınız, adresiniz, telefon, e-posta vb. Her birinin bir giriş olduğu düşünülebilir.

Giriş, bir bilgisayara veya ağa erişim sağlayan bir kullanıcının veya programın işlemini tarif eder.

Error Rate

Bir iletişim veya ağ bağlantısı üzerinden veri iletimi sırasında karşılaşılan hataların derecesi. Hata oranı arttıkça, bağlantı veya veri aktarımı daha az güvenilir olacaktır.

Hata oranı terimi, hataların olabileceği her şeyi ifade edebilir. Örneğin, hataları ölçen bir yazma testi alırken, son puanınızı veya net WPM’nizi hesaplamak için bir hata oranı kullanılır.

Ethereal

Ethereal, açık kaynaklı WireShark paket analiz yazılımının orijinal adıydı. 2006 yılında Wireshark adını, ticari marka meselelerine dayanarak yeniden adlandırdı.

Wireshark, kullanıcıların ağ trafiğini yakalamasını ve paketleri görüntülemesini sağlayarak ağ analizi ve sorun giderme için kullanılır. Bilgilerin görünümü, bir ekran filtresi kullanılarak özelleştirilebilir. Aslen 1998’de Gerald Combs tarafından isim değişikliği öncesinde Ethereal olarak geliştirilmiştir.

Ethernet

Orijinal olarak Alto Aloha Ağı olarak bilinen Ethernet, 1973 yılında Xerox PARC’da Robert Metcalfe ve diğerleri tarafından oluşturulan, yaygın olarak kullanılan bir LAN (yerel alan ağı) protokolüdür (ABD Patent No. 4,063,220). Taşıyıcı Duyarlı Çoklu Erişim / Çarpışma Algılama (CSMA / CD) sağlayan ilk ağ olan Ethernet, bugün hala yaygın olarak kullanılan hızlı ve güvenilir bir ağ çözümüdür.

Ethernet frame

Bilgisayar ağlarında, Ethernet çerçevesi terimi, bir Ethernet bağlantısı üzerinden iletilen tek bir veri paketinin içeriğini ifade eder.

Ethernet çerçevesinin içeriği

  • Giriş (ağdaki aygıtların gelen çerçeveleri algılamak için kullandığı yedi baytlık bir tanımlama deseni).
  • SFD olarak da bilinen bir başlangıç çerçevesi sınırlayıcısı (girişin sonunu işaretleyen bir bayt değeri).
  • Hem kaynak hem de hedef MAC adresi.
  • EtherType alanı (çerçevenin uzunluğunu veya belirli protokol türünü temsil eden iki baytlık bir değer).
  • İletilen gerçek verileri içeren yük.
  • Bir FCS olarak da bilinen kare kontrol dizisi (kare verilerinin aktarım sırasında bozulmamasını sağlamak için kullanılan dört bayt fazlalık kontrolü).

EtherPEG

EtherPEG, Macintosh kullanıcılarının ağ üzerinde dolaşan tüm JPEG’leri ve GIF’leri görüntülemesini sağlayan ücretsiz bir yazılım programıdır.

Not:Bu yardımcı programı Microsoft Windows kullanıcıları için yayımlamak için herhangi bir plan görünmüyor. Windows kullanıcıları Etherwatch‘ı alternatif olarak düşünmelidir.

EtherTalk

EtherTalk, AppleTalk’un Ethernet kablosu üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bir Apple AppleTalk ağ protokolüdür.

Evil twin

Evil twin, diğer kullanıcıların kablosuz ağ üzerinden gönderilen verileri ele geçirmelerini sağlamak için ayarlanmış sahte bir etkin noktaya verilen bir addır.

Exchange

Microsoft Exchange veya Microsoft Exchange Server, Microsoft tarafından yayınlanan kurumsal bir yazılımdır. Büyük kuruluşlardaki sistem yöneticilerinin, e-posta gibi intranet ve Internet üzerindeki iletişimleri denetlemelerini sağlar.

Genel olarak, değişim bir şeyi başka bir şey için değiştirme sürecini ifade eder.

Expect

Don Libes tarafından geliştirilen telnet, ftp, passwd, fsck, rlogin, tip vb. İnteraktif uygulamaları otomatikleştirmek için kullanılan bir yazılım aracıdır. Beklenti, bir ağ aygıtını test etmeye yardımcı olmak veya yukarıda belirtilen programlardan birinde sık gerçekleştirilen bir görevi gerçekleştirmek için komut dosyaları oluşturmak için harika bir araçtır.

External IP address

Harici bir IP adresi, ISS’niz (İnternet servis sağlayıcısı) tarafından size verilen ve İnternet ve yerel ağınız dışındaki diğer tüm bilgisayarların sizi nasıl gördüğünü belirtir.

Yukarıdaki resimde, yerel ağda, her birine yönlendirici tarafından kendi dahili IP adresleri atanmış üç bilgisayar vardır. ISS yönlendiriciye bağlı ve yönlendiriciye İnternet ile iletişim kurmasını sağlayan harici bir IP adresi veriyor. İnternetteki herkes harici IP adresinizi görür, ancak yönlendiriciden gelen herhangi bir bilgi harici IP adresinden dahili IP adresine yönlendirilir.

External LAN adapter

Harici bir LAN adaptörü bir bilgisayarı bir ağa bağlamak için kullanılan bir genişletme kartıdır.

Extranet

Şirket İntranetine benzer şekilde, bir extranet, belirli dış kullanıcılar veya işletmeler tarafından erişilebilen, ancak yine de genel halka erişilemeyen yerel bir ağdır. Bir kullanıcı bir extranete erişebilse de, extranet yalnızca extranet’in belirli bölümlerine erişmeye veya yalnızca belirli bölümlere erişime izin verdiği konusunda bilgi gösterebilir.

Externet port

Harici bir ağ tarafından görüntülenebilen ağ bağlantı noktası (İnternet). Örneğin, Linksys yönlendiricisinde tek bir bağlantı noktası açarken, genellikle hem Externet Bağlantı Noktasına hem de İnternet Bağlantı Noktasına girmeniz istenir. Bunlar neredeyse her zaman aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest