Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -D-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -D- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

DA-15 8D-sub connector)

D-sub minyatür adı da verilen D-sub konektörü, bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan bir elektrik konektörüdür. D-sub konnektörler, metal bir kalkanla çevrili paralel konektör pimleri sıralarına sahiptir. Kalkan bir tarafta daha kısa.

Data center

Bir veri merkezi veya kısaca DC, bilgisayarları, sunucuları, yönlendiricileri, anahtarları ve diğer ağ ekipmanlarını tek bir yerde depolamak için kullanılan bir tesisi tanımlayan genel bir terimdir.

DDP (datagram delivery protocol)

Datagram Teslim Protokolü kısa adı DDP olan, paketlerin doğru sırayla gönderildiğinden ve alındıklarından emin olmaya yardımcı olan bir AppleTalk protokolüdür.

Data Line

Bilgisayar mikroçipleriyle bir veri hattı, veri taşıyan ve bir bitin 0 mı yoksa 1’i mi temsil ettiğini belirleyen elektriksel bir hat veya devredir.

Bir kabloya veya kabloya atıfta bulunulduğunda, bir veri hattı, iki farklı nokta arasında veri iletişimini iletmek için kullanılan bir kablodur. Örneğin, bir telefon kablosu bir veri hattı olarak kabul edilir.

OSI (open system interconnection)

Açık Sistem Bağlantısı için kısa olan OSI, 1978’de ISO tarafından geliştirilen eşler arası iletişimin yedi katmana bölündüğü bir ağ modelidir. Her katman belirli bir görevi veya görevi gerçekleştirir ve iletişim tamamlanana kadar önceki katmana dayanır. Aşağıda yedi katmanın her birinin amacı bulunmaktadır.

Data transfer

Veri aktarımı veya aktarımı, bir iletişim yöntemiyle bir konumdan diğerine aktarılan herhangi bir bilgidir.

Örneğin, bu sayfanın görünebilmesi için tüm metinler, resimler ve diğer veriler İnternet üzerinden bilgisayarınıza aktarılmıştır. Bir dosyayı sabit sürücüden bir USB sürücüye kopyalamak istiyorsanız, USB sürücüde görünmeden önce aktarılması gerekir.

İnternette bilgi nasıl aktarılır?

Veriler, iki yöntemden birini kullanarak Internet üzerinden ve İnternet üzerinden bilgisayarlara aktarılabilir.

Bir kullanıcı İnternete veri aktarmak veya göndermek istiyorsa, o verileri yükler. NAS veya SAN gibi çevrimiçi dosya depolama, genellikle yüklenen verileri depolamak için kullanılır.

Bir kullanıcı İnternet’ten veri almak veya çekmek istiyorsa, o verileri indirir. Veriler genellikle NAS veya SAN dosya depolama sisteminden indirilir.

Kullanıcıların doğrudan Internet üzerinden diğer bilgisayarlara ve bilgisayarlardan veri yüklemesi ve indirmesi de mümkündür. Kullanıcılar bir dosya depolama sistemini atlayarak dosyaları doğrudan bilgisayarlar arasında aktarmak için eşler arası iletişimden yararlanabilir.

Data transfer rate

Genellikle saniyede megabayt (MBps) cinsinden ölçülen veri aktarım hızı, verilerin bir cihazla diğerine taşınabileceği hızdır.

DCOM (distributed component object model)

Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli kısa adı DCOM,olan Microsoft tarafından tasarlanan ve bileşenlerin bir ağ üzerinden iletişim kurmasını sağlayan COM tabanlı bir arabirim standardıdır.

DDP (datagram delivery protocol)

Datagram Teslim Protokolü kısa adı DDP olan, paketlerin doğru sırayla gönderildiğinden ve alındıklarından emin olmaya yardımcı olan bir AppleTalk protokolüdür.

DDR (double data rate)

Çift veri oranı kısa adı DDR,olan ilk 1996 yılında tanıtılan ve o zamandan beri DDR2 ile değiştirilen hafızadır. DDR, sistem saatinin hem yükselen hem de düşen kenarını kullanır ve bellek hızını potansiyel olarak ikiye katlar. Günümüzde, DDR teknolojisi üst seviye ekran kartlarında ve DDR-SDRAM gibi bilgisayar belleğinde bulunur.

İsteğe bağlı arama yönlendirmesi kısa adı DDR,olan Cisco tarafından geliştirilmiştir ve Geniş Alan Ağı oluşturmak için mevcut telefon hatlarını kullanan bir yönlendirme tekniğidir.

DDR, Dance Dance Revolution kullanıcıların ekranda görüntülendikleriyle bağlantılı olarak ayaklarını bir pedin üzerinde hareket ettirmeleri gereken popüler bir arcade ve konsol oyunu.

Decentralized system

Merkezi olmayan bir sistem, hiçbir bireyin tek otorite olmadığı, birbirine bağlı bir bilgi sistemidir. Bilgi işlem ve bilgi teknolojisi bağlamında, merkezi olmayan sistemler genellikle ağ bağlantılı bilgisayarlar biçimini alır. Örneğin, İnternet zamanla merkezileşmiş olmasına rağmen merkezi olmayan bir sistemdir.

Avantajlar ve maliyetler

İşletmeler ve kuruluşlar için, merkezi olmayan bir sistemin faydaları, ek yönetim karmaşıklığı pahasına, başarısızlık toleransı ve artıklığı içerir. Herhangi bir bilgi teknolojisi organizasyonunda, bu maliyet-fayda dengesini optimize etmek için bir ağ sistemi tasarlanırken ademi merkeziyetçilik merkezileştirme ile dengelenmelidir.

Dağıtılmış ve merkezi olmayan sistemler

Merkezi olmayan bir sistem, dağıtılmış bir sistemden farklıdır. Merkezi olmayan bir sistem genellikle her biri toplam son kullanıcının bir alt kümesine hizmet eden birden fazla yetkili düğüme sahiptir. Bununla birlikte, dağıtılmış bir sistemde, son kullanıcı yoktur, çünkü ağdaki her düğüm tek bir birim olarak davranmak için birbirleriyle iletişim kurar.

Kripto para birimleri olarak

Merkezi olmayan sistemler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde kullanılanlar gibi blockchain teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yaygın bir ilgi kazanmıştır. Bu sistemler, sistemde gerçekleşen finansal işlemler hakkında fikir birliği sağlamak için kriptografi ve Markov zincirlerinin özelliklerini kullanır. Sonuç, merkezi bir bankacılık otoritesine olan ihtiyacı ortadan kaldıran doğrulanabilir bir dağıtılmış işlem defteridir. Defter, tüm cryptocurrency kullanıcılarına dağıtılmış olmasına rağmen, cryptocurrency sisteminin kendisinin merkezden dağıtıldığını unutmayın.

Dedicated server

Bir şirket tarafından barındırılan ve yalnızca bir şirketin kiralama ve erişimine izin veren sunucuya özel sunucu adı verilir. Bir müşteriye “tahsis edilmiştir” ve diğer müşterilerle paylaşılmaz. Tahsis edilmiş sunucular genellikle müşteriye hangi işletim sisteminin kurulu olduğunu ve hangi donanım türünü seçmesine izin verir. Bazı durumlarda, bir ek hizmet olarak, barındırma şirketi müşteriye endişelenmek zorunda kalmaması için müşteri için yönetim hizmetleri sunacaktır.

Çoğu durumda, barındırma şirketi, adanmış sunucudaki bakımın tümünü veya çoğunu gerçekleştirir. Bunları içerir:

işletim sistemi güncellemeleri,yüklü uygulamalarda yapılan güncellemeler,sunucu ve uygulamaların izlenmesi,güvenlik duvarı bakımı,saldırı tespit ve önleme,veri yedekleri,felaket kurtarma

Ev sahibi şirket, müşterilerinin verilerini korumak için sıkı güvenlik önlemleri de kullanır. Müşteriler, kendi sunucularını barındırmak, sürdürmek ve yerinde yönetmek konusunda tasarruf sağlayabilecek özel bir sunucu kullanmak için genellikle aylık, üç aylık veya yıllık ücret öderler.

Deep space network

Derin uzay ağı NASA için uluslararası bir ağdır ve Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. DSN, güneş sisteminin ve evrenin keşfi için antenler, radyo ve radar astronomi gözlem evlerinden oluşur.

Default user

Yazılım geliştiricisi veya bilgisayar üreticisi tarafından tanımlanan tüm varsayılan ayarları içeren bir kullanıcı hesabı. Örneğin, Microsoft Windows XP’de, bilgisayarda ve Windows’ta kullanılan tüm varsayılan ayarları depolamak için bir konum olarak varsayılan bir kullanıcı hesabı bulunmaktadır. Bu hesap, yeni bir kullanıcı profili oluşturulduğunda, tüm varsayılan kullanıcı ayarları ve dosyaları yeni profile kopyalanır ve daha sonra kullanıcının istediği şekilde değiştirilebilir.

DOS (disk operating system)

Disk işletim sistemi için kısa olan DOS, MS-DOS ve Windows komut satırını tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir kısaltmadır. Daha genel olarak, bir disk sürücüsünden çalışan herhangi bir işletim sistemine başvurmak için kullanılabilir. Bugün, tüm işletim sistemleri disk işletim sistemleri olarak kabul edilebilir.

Hizmet reddi için kısa, bir DoS saldırısı, ağa bağlanmış bir bilgisayara, anormal derecede yüksek sayıda istek göndererek, ağının yavaşlamasına veya bozulmasına neden olarak saldırma yöntemidir. Tek bir birey bir DoS saldırısı için yeterli trafik üretemediğinden, bu saldırılar genellikle bir DDoS için solucanlar veya zombi bilgisayarlar tarafından enfekte olan birden fazla bilgisayardan gerçekleştirilir.

DHCP (dynamic host configuration protocol)

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü kısa adı DHCP olan, otomatik olarak ağa bağlı bir bilgisayara veya cihaza IP adresi atamak için kullanılan bir protokoldür. Diğer bilgisayarlara adres atamak için DHCP kullanan yönlendiriciler, anahtarlar veya sunucular ağ yöneticisi için kurulum ve yönetimi kolaylaştırabilir.

Bir ev ağında, bir ev yönlendirici, kablosuz yönlendirici satın alarak veya NAT / DHCP ile değiştirerek ve her bir bilgisayara bağlayarak DHCP kurulabilir. Ağın güvenlik duvarı varsa, cihazların düzgün çalışması için 67 ve 68 numaralı bağlantı noktalarının açık olması gerekir.

Digital data transmission

Dijital veri iletimi, ikili kod kullanılarak veri sinyalleri gönderme ve alma şeklidir.

Directory harvest attack

Bir dizin hasat saldırısı veya DHA, geçerli e-posta adreslerini bulmak ve toplamak için kullanılan bir spam tekniğidir. Bu adresler daha sonra istenmeyen iletilerle doludur, genellikle reklamlar (spam).

DHA nasıl çalışır?

Genel olarak, bir DHA, belirli bir veya çoklu alanlarda kaba kuvvet saldırısı olarak denenir. Bu saldırı, ortak kullanıcı adlarının kombinasyonlarını tahmin etmeyi ve bunlara yönelik otomatik e-postalar göndermeyi içerir. Daha sonra e-posta sunucusu tarafından alınan cevap tipine göre hangilerinin geçerli olduğunu belirler.

Örneğin, DHA girişiminde bulunan bir kişinin osertok@domain.com, osertokk@domain.com ve ossertok@domain.com adresine bir e-posta gönderdiğini varsayalım. Eğer sunucu daha sonra ilk ikisi için “geçersiz adres” yazdı ancak üçüncü değil, saldırgan osertok@etkialani.com adresini potansiyel olarak geçerli e-posta adresleri listesine ekleyecekti.

Thin Client

Disksiz iş istasyonları ve hafif istemciler ağa bağlı bir sunucuya bağlı istemci bilgisayarlardır. Bilgisayar, kullanıcının sistemle etkileşime girmesi için gereken minimum donanım miktarını içerir. Sunucu, önyükleme, veri depolama ve hesaplamaların yapılması da dahil olmak üzere “hard work” yapar.

Diskless workstation

Alternatif olarak, disksiz bir düğüm, dilsiz terminali veya dilsiz terminali olarak adlandırılan, disksiz bir iş istasyonu, yerel bir sabit disk depolama alanı sağlamayan ağa bağlı bir bilgisayardır. Bu terminallerde monitör, anakart, ağ kartı, klavye ve fare bulunur. Bu terim, sabit diski olan herhangi bir bilgisayarı tanımlamak için de kullanılabilir, ancak yerel sabit sürücü yerine ağdaki uygulamaları önyükleyip kullanıyor. Bu tür bilgisayarlara genellikle karma bilgisayar veya ağ bilgisayarı denir.

Dell thin client

İnce istemci ilk olarak 1990’ların ortalarından sonlarına doğru kullanıldı, ancak “ince istemci” terimi 1993’te Oracle Corporation’da bir başkan yardımcısı olan Tim Negris tarafından verildi. Bu çok temel bilgisayarlar, grafiksel bir kullanıcı arayüzü ve kullanıcı için giriş ve çıkış sağlar. Hafif istemciler tipik bilgisayarlar değil, kullanıcının ihtiyaç duyduğu işletim sistemini ve yazılım uygulamalarını sağlamak için başka bir bilgisayara (genellikle bir sunucuya) dayanan bir terminaldir. Bir işletim sistemi ve yazılımın kendi “örneğini” çalıştıran bir ana sisteme birden çok ince istemci bağlanabilir. Resim, Dell’den ince bir müşterinin bir örneği. Disksiz bir iş istasyonunun aksine, ince bir istemci çok az işlem yapar ve genellikle yalnızca girdi ve çıktı ile temel ekranı idare eden küçük bir istemci çalıştırır.

Bu bilgisayarlar neden kullanılıyor?

 • Bu bilgisayarlar kurumsal ve tehlikeli ortamlarda aşağıdakiler dahil birçok nedenden dolayı kullanılır:
 • Geleneksel bilgisayarlardan daha uygun maliyetlidirler.
 • Gücü yudumlar. Enerji maliyetleri düşüyor.
 • Kir, toz ve ısının bulunduğu ortamlarda önemli bir faktör olan fanlar veya sabit disk plakaları gibi hareketli parçaları yoktur.
 • Hareketli parça olmadığından, geleneksel masaüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında daha az başarısız olma ihtimali vardır.
 • Tek, merkezi bir sunucuyu yönetmek ve bakım yapmak, fiziksel olarak ayrı işletim sistemi kurulumlarını desteklemekten daha kolaydır.
 • Bilgisayarların güvenliği kolaydır çünkü tüm güncellemeler ve veriler merkezi sunucuda gerçekleşir.
 • Değiştirme kolaydır, çünkü kullanıcı için herhangi bir yazılım kurulmamalı veya geri yüklenmemelidir. Sadece donanım değiştirilir.

kim kullanıyor?

genellikle hükümetler, işletmeler ve eğitim kurumları gibi büyük kuruluşlar tarafından kullanılır. Yüzlerce veya binlerce ölçekte kullanıldığında, bu makinelerin desteklenmesi daha kolaydır, çünkü tek, merkezi bir kaynak kümesini paylaşırlar.

Disk quota management

Alternatif olarak kota olarak adlandırılan disk kotası yönetimi, kullanıcı, çalışma grupları veya diğer depolama alanı grupları için sınırlar koyan yöneticiler tarafından verilen izinlerdir. Bir kota ayarlayarak, bu bir sunucunun veya paylaşımın verilerle dolmasını önlemeye yardımcı olur, ancak yine de kullanıcıların dosyaları kaydetmesine izin verir.

E-posta gönderip alan veya kendi web sayfasını çalıştıran çoğu kullanıcı, kota aşan iletiler nedeniyle kotaya aşina olabilir, bu da kullanılabilir alanlarını aştıklarının göstergesidir. Ayrıca, bir e-posta dosyası eki mevcut kotaya sığmayacak kadar büyükse, benzer bir hata alırsınız.

Disk Server

Disk sunucusu, birkaç disk kullanıcısı veya bir grubun üyeleri tarafından kullanılabilen bir disk sürücüsü veya disk sürücüleridir. Bir disk sunucusu, belirli kullanıcıların belirli verilere erişmesine veya sunucuda veri depolamasına veya bakım yapmasına izin verebilir.

Distributed system

Alternatif olarak dağıtılmış hesaplama olarak adlandırılan dağıtılmış bir sistem, büyük bir bilgisayar gibi davranan, çalışan ve görünen bir bilgisayar koleksiyonudur. Milyonlarca farklı insan bilgisayarının işlem gücünü paylaşarak, karmaşık sorunlar üzerinde çalışmanıza yardımcı olan birkaç bilgisayar projesi var. Bu programlara katılmak ve yardım etmek için, genellikle bilgisayarınız kullanılmadığında çalıştırılan küçük bir programı indirmeniz gerekir. Aşağıda bu programlardan bazılarının bir listesi bulunmaktadır.

DNS (domain name system)

Etki Alanı Adı Sistemi kısa adı DNS olan, bir etki alanı adı ana bilgisayar adı içeren bir istek alan ve ilgili IP adresine yanıt veren bir hizmettir. İlk DNS 1983 yılında Paul Mockapetris ve Jon Postel tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır.

DNS hijacking

DNS korsanlığı, bir kişinin sorguları DNS’ye (Etki Alanı Adı Sistemi) yönlendirdiği bir işlemdir. Kötü amaçlı yazılımın kullanılması veya bir sunucunun yetkisiz değiştirilmesi yoluyla gerçekleştirilebilir. Birey, DNS’i denetlediğinde, erişenleri aynı görünen bir web sayfasına yönlendirebilir, ancak reklamlar gibi ekstra içerikler içerebilir. Ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı yazılım veya üçüncü taraf arama motoru içeren sayfalara yönlendirebilirler.

ISP hijacking

DNS korsanlığı, Comcast gibi bazı İnternet servis sağlayıcıları tarafından da yapılır, böylece kullanıcıları artık var olmayan bir web sayfasını ziyaret ettiklerinde kendi arama sayfalarına bağlayabilirler. Pek çok kişi bunun kullanıcı deneyimini geliştirmek olduğunu iddia ediyor; bununla birlikte, bu, siteyi kontrol edip herhangi bir reklam tıklamasıyla ödeme aldıkları için başka bir büyük gelir kaynağı olabilir. Halen, kullanıcılarına bunu yapan bir ISP’ye karşı yasa yok.

İnternet servis sağlayıcımın beni kaçırıp kaçırmadığını nasıl bilebilirim?

Sahte veya var olmayan bir siteyi, http://www.jasdf2xdfde3.com ziyaret edebileceğiniz ve bir arama motorunu veya bir bağlantı koleksiyonunu açarsa, DNS’niz sizi yönlendirmektir.

Bir sayfanın var olduğu nasıl anlarım?

Tarayıcınıza girdiğiniz URL’yi, bir web sayfasını veya web sayfasını sayfasını aşağıdaysa, başka bir web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

ISP DNS hijack nasıl vazgeçebilirim?

Tüm ISP’ler DNS yönlendirmelerini iptal etmenize izin verse de, birçoğu bu işlevi gerçekleştirmek için çerezleri kullanır. Bunun anlamı, yine de yönlendirileceksinizdir, ancak çerez, web sitesine, arama sonuçlarını görüntülemek istemediğinizi bildirir.

DNS record

Kaynak kaydı olarak da adlandırılan bir DNS kaydı, etki alanı adı sistemindeki temel öğedir. Her kayıt, bir kayıt türü, son kullanma süresi sınırı, bir sınıf ve türe özgü veriler dahil olmak üzere birkaç bilgi içerir. Her biri verinin formatını ve kullanım amacının genelleştirmesini tanımlayan çok sayıda kayıt türü vardır. Bir IP ağı üzerinden gönderildiklerinde, tüm DNS kayıtları, etki alanı sistemi ve protokolünün ayrıntılı bir açıklamasını içeren RFC 1035’te belirtilen formata uygundur.

DNS resolver

Çözümleyici olarak da bilinen bir DNS çözümleyicisi, Internet’teki etki alanı adlarını IP adreslerine dönüştüren bir sunucudur.

İnterneti kullanırken, etki alanı adını (örneğin “computerhope.com” gibi) kullanarak bir web sitesine her bağlandığınızda, bilgisayarınızın bu web sitesinin IP adresini (benzersiz bir sayı dizisi) bilmesi gerekir. Böylece bilgisayarınız bir DNS çözümleyicisiyle bağlantı kurar ve computerhope.com sitesinin şu anki IP adresini alır.

Genellikle, çözücü daha büyük bir merkezi olmayan DNS’nin (etki alanı adı sistemi) bir parçasıdır. İsteğinizi DNS çözümleyicisine gönderdiğinizde, çözümleyici adresi almak için DNS’deki diğer sunuculara erişir ve ardından yanıtı size gönderir.

Bilgisayarınızla temasa geçen DNS çözümleyicisi genellikle ISS’niz (İnternet servis sağlayıcısı) tarafından seçilir. Ancak, eğer isterseniz, ağınızı farklı bir DNS sağlayıcı kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırma işletim sisteminizin ağ ayarlarında veya ev ağ yönlendiricinizin yönetim arayüzünde değiştirilebilir.

DoCoMo

DoCoMo, Japonya’nın en büyük cep telefonu şebekesi operatörü olan NTT DOCOMO, Inc.’in bir ticari markasıdır. Hem Mobil Cihazlar Üzerinden Do Communications’ı hem de Japonca’da “her yerde” anlamına gelen “dokomo” kelimesinde bir kısaltmadır.

Domain

Bir İnternet adresine veya bir etki alanına veya etki alanına bir isim verdiğinizde, bir web sitesinin yeridir. Örneğin, “google.com” alan adı “216.58.216.164” IP adresini gösterir. Genellikle, uzun bir sayı dizisinden ziyade bir ismi hatırlamak daha kolaydır. Bir etki alanı adı en az bir karakterle en fazla altmış üç karakter olabilir.

Üst ve ikinci seviye etki alanı nedir?

“Google.com” alan adı örneğimize göre, alan adının iki bölümü vardır. Birincisi, SLD (ikinci seviye etki alanı) ve “.com” olarak adlandırılan “google” ve TLD (üst düzey etki alanı). Üst düzey etki alanları hakkında daha fazla bilgi için üst düzey etki alanı tanımımıza bakın.

İlk alan neydi?

İlk Internet alan adı “symbolics.com“, 15 Mart 1985 tarihinde bir Massachusetts bilgisayar şirketi olan Symbolics tarafından tescil edildi.

Bir etki alanı adına karar verirken, basit tutulması iyi bir fikirdir, hatırlanması kolay bir şey. Web siteleri için ek tanıtım ipuçları, içeriğinizi web’de tanıtmak için kılavuzumuzdadır. Bir etki alanı adını kaydetmek veya aramak için GoDaddy veya Ağ çözümlerini ziyaret etmenizi öneririz; Her iki şirket de alan adı tescilidir.

DC (Domain controller)

Bir DC (etki alanı denetleyicisi), Windows Server etki alanındaki diğer bilgisayarlardan ve sunuculardan gelen tüm güvenlik isteklerini yerine getiren bir sunucudur. Güvenlik istekleri, başka bir sunucuya giriş yapma isteklerini içerir. Ayrıca, yapılması gereken çeşitli işlevlerin denetleme izinlerini de içerir (örneğin, bir sunucudaki bir dosya klasörüne erişmek veya bir klasördeki bir dosyayı değiştirmek). Etki alanı denetleyicisi, Windows NT’den kaynaklanmıştır ve kullanıcı adı ve parola kullanarak kullanıcılara ve diğer sunuculara verilen çeşitli kaynaklara erişimi yönetmiştir.

Windows NT’DE bir birincil etki alanı denetleyicisi ve bir yedek etki alanı denetleyicisi vardı. Birincil DC, yalnızca diğer işlevleri ve güvenlik isteklerini yönetmekten devralması nedeniyle sistemin yavaşlaması veya çökmesi ihtimalini önlemek için etki alanı hizmetlerine odaklandı. Birincil DC’nin düşmesi durumunda, bir yedek DC yükseltilebilir ve sunucu sistemlerinin geri kalanının doğru çalışmasını sağlamak için birincil DC olabilir. Windows 2000’den bu yana, birincil ve yedek DC’lere duyulan ihtiyaç, AD (Active Directory) ve çoklu ana bilgisayar çoğaltması nedeniyle neredeyse ortadan kaldırıldı.

Domain Forwarding

Alternatif olarak, alan yönlendirme veya alan takma adı olarak adlandırılan web yönlendirme, genellikle bir web barındırma veya alan adı kayıt şirketi tarafından sağlanan bir özelliktir. Örneğin, osertok “osertok.net” ve “osertok.com” (misspelled) gibi osertok.com adresine yönlendiren birkaç etki alanına sahiptir.

Web sitenizi barındıran bir şirketiniz yoksa, bir alan takma adı da potansiyel ziyaretçileri Facebook hayran sayfanıza veya YouTube kanalınıza iletmenin harika bir yoludur.

Domain join

Bir etki alanına katılma, Windows 10’de sunulan ve kullanıcının iş ağı kimlik bilgilerinizi kullanarak iş alanlarına uzaktan güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir özelliktir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Başlat’a tıklayın.
 • Bilgisayar’ı sağ tıklayın.
 • Özellikler’i tıklayın.
 • Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları altında ayarları değiştir’i tıklatın. Bunu yapabilmek için yönetici şifresine ihtiyacınız var.
 • Bilgisayar adı sekmesini ve ardından Değiştir’i tıklayın.
 • Üyesi altında, etki alanı ‘nı tıklatın.
 • Katılmak istediğiniz etki alanının adını yazın ve ardından Tamam’ı tıklayın.
 • Şimdi etki alanı için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekecek.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Domain Local Group

Etki alanı yerel grupları, kaynaklara erişim izni vermek için kullanılır. Bu izinleri yalnızca etki alanı yerel grubunu oluşturduğunuz aynı etki alanında atayabilirsiniz. Herhangi bir etki alanındaki üyeler, etki alanı yerel grubuna eklenebilir.

Domain name register

Bir alan adı kayıt şirketi, amacı alan adlarının kaydını yapmak olan bir şirket veya kuruluştur. Popüler örnekler arasında GoDaddy, Dreamhost, Namecheap ve Network çözümleri bulunmaktadır.

Domain namespace

Alternatif olarak bir ad alanı olarak adlandırılan bir alan ad alanı, İletim Denetimi Protokolü ağları / Internet Protokolü (TCP / IP) için İnternet tarafından sağlanan bir ad hizmetidir. DNS, daha büyük bir ağda bulunan bilgisayarların mantıklı bir organizasyonu olan etki alanlarına bölünmüştür.

DNS

Etki Alanı Adı Sistemi için kısa olan DNS, bir etki alanı adı ana bilgisayar adı içeren bir istek alan ve ilgili IP adresine yanıt veren bir hizmettir. İlk DNS 1983 yılında Paul Mockapetris ve Jon Postel tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır.

DNS, 53 numaralı bağlantı noktasını kullanır.

Domain tree

Alternatif olarak ormanlar ve ağaçlar olarak da adlandırılan alan ağacı, Windows Active Directory’de tümü aynı DNS’ye sahip olan etki alanı grubudur Domain Name System (Etki Alanı Adı Sistemi).

DOS

Disk işletim sistemi için kısa olan DOS, MS-DOS ve Windows komut satırını tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir kısaltmadır. Daha genel olarak, bir disk sürücüsünden çalışan herhangi bir işletim sistemine başvurmak için kullanılabilir. Bugün, tüm işletim sistemleri disk işletim sistemleri olarak kabul edilebilir.

Hizmet reddi için kısa, bir DoS saldırısı, ağa bağlanmış bir bilgisayara, anormal derecede yüksek sayıda istek göndererek, ağının yavaşlamasına veya bozulmasına neden olarak saldırma yöntemidir. Tek bir birey bir DoS saldırısı için yeterli trafik üretemediğinden, bu saldırılar genellikle bir DDoS için solucanlar (worm) veya zombi bilgisayarlar tarafından enfekte olan birden fazla bilgisayardan gerçekleştirilir.

Down

Down, bir bilgisayarı tanımlamak için kullanılan bir terimdir veya yazılım programı işlevsel değildir ve kullanılmadan önce düzeltilmesi veya yeniden başlatılması gerekir. Örneğin, osertok web sitesi kapalı olsaydı, sayfalarımızdan herhangi birine erişmeye çalıştığınızda hata alırsınız.

Down bir bilgisayar klavyesinde bulunan dört yönlü ok tuşlarından biridir. İmleci aşağı yönde hareket ettirmek için kullanılır. Bir programda gezinmek için WASD tuşlarını kullanıyor olsaydınız, “S” tuşu aşağı ok tuşuyla aynı işleve sahip olurdu.

Download

Bazen DL, D / L veya DLing olarak kısaltılır, indirme işlemi bir ağdan veya modem üzerinden bir bilgisayardan diğerine veri kopyalama işlemini açıklamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, İnternet’teki bir web sayfasını her ziyaret ettiğinizde, sayfadaki bilgileri, resimler de dahil olmak üzere bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirme terimi genellikle resimler, şarkılar, videolar ve programlarla ilişkilendirilir.

Buna güzel bir örnek, YouTube’dan bir video indirmek, böylece onu sabit sürücünüze kaydedebilmenizdir.

Downtime

Bilgisayar, bilgisayar ağı veya çevrimiçi program veya hizmetin donanım veya yazılım sorunları nedeniyle çalışmadığı süre. Ağ yönlendiricileri, diğer ağ donanımları ve çevrimiçi hizmetler, müşterilere ürünün veya hizmetin güvenilirliği hakkında bir fikir vermek için ortalama aksama sürelerini belirtebilir. Örneğin,% 1 veya% 0,1 kesinti garanti süresi, müşteriye cihazın kullanım ömrü boyunca yalnızca çok az bir kesinti süresi yaşayacağını bilmesini sağlar.

DS 3 (Digital signal 3)

Alternatif olarak, bir DS3 (Dijital Sinyal 3) olarak adlandırılan bir T3, saniyede 44.746 megabitte dijital bir sinyal iletebilen bir kiralık veri iletişim hattıdır. Başlangıçta Bell Laboratuarları tarafından geliştirilen, genellikle orta miktarda bant genişliği gerektiren şirketler veya omurga olarak kullanılır. Kablo, BNC konnektörlerini kullanarak bağlanan 75-ohm koaksiyel kablodan yapılmıştır.

Not

T3 hala yeterince hızlı olsa da, birçoğu yüksek yükleme ve indirme hızlarından dolayı mevcut olduklarından fiber optik hatlara yöneliyor.

T3 hatlarının özellikleri

 • Çizgiler özeldir; bu, bağlantınızı başkalarıyla paylaşmamanız anlamına gelir.
 • Özel bir hat olduğundan, çok daha güvenli bir bağlantıdır.
 • Çizgiler senkronizedir, yani aynı indirme ve yükleme hızını elde edersiniz.

DSAP (destination service Access point)

Hedef Servis Erişim Noktası kısaltması olan DSAP, ağ protokol yığınının üst katmanlarına yönelik adres için bireysel veya grup adresidir.

DSL (digital subscriber line)

Dijital abone hattı için kısa olan DSL, ev kullanıcıları ve küçük işletmeler için, standart bakır hatlar üzerinden İnternete hızlı erişim için bir yöntemdir. Saniyede 6.1 megabit alabilen DSL, bölgenizde mevcutsa mükemmel bir çözümdür. Kullanılan teknoloji nedeniyle, DSL’nin kullanılabilirliği kullanıcının telefonunuzun CO’sundan belirli bir mesafe içerisinde olmasına bağlıdır.

Damn Small Linux’un kısaltması olan DSL, ilk olarak 13 Nisan 2005’te piyasaya sürülen bir x86 Linux dağıtımıdır. Kartvizitler, USB sürücüler, CompactFlash kartlar ve en az 50 MB depolayabilen küçük ortamlara sığacak şekilde kasıtlı olarak küçük yapılmıştır.

Etki alanına özgü dil kısa adı DSL olan, belirli bir amaç için tasarlanmış bir dildir.

DSR (dynamic source routing)

Dinamik Kaynak Yönlendirme için kısa olan DSR, kendisini koruyabilen kablosuz ağlarla kullanılan yönlendirme protokolüdür. Yöneticiler hata yapsalar bile kendilerini düzenleme ve yapılandırma yetenekleri nedeniyle kullanışlıdırlar. Ayrıca, DSR 200’den az düğüme sahipse bir mobil ağla çalışır.

Dell sistem geri yüklemesi için kısa olan DSR, Windows’u yeniden yükleyen veya bilgisayarı fabrikadan aldığınızda nasıl eski haline getirdiği geri yükleme işlemine verilen addır. DSR bugün birçok Dell bilgisayarında, bilgisayar başlatılırken Ctrl + F11 tuşlarına basılarak yapılabilir.

DTX (Discontinuous transmission)

Telekomünikasyonda, kesintisiz iletim için kısa olan DTX, iki yönlü kablosuz ses iletişiminin genel verimliliğini artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Ses girişinin algılanmadığı bir cep telefonuna veya taşınabilir kablosuz telefona anlık olarak susturulması veya kesilmesiyle çalışır.

Bilgisayarda DTX, anakartlar için bir form faktörüdür. Ev sineması bilgisayarları (medya merkezi bilgisayarları) gibi daha küçük bilgisayarlar için tasarlanan Ocak 2007’de AMD tarafından geliştirilen ATX form faktörünün bir çeşididir.

8.0 inç fiziksel boyutlarıyla 9.6 inç, bir DTX anakart iki genişletme yuvası için izin verdi. Mini DTX adı verilen ve 8.0 inçlik ve 6.7 inç boyutlarındaki daha küçük bir versiyon da geliştirildi.

DTX form faktörü daha düşük üretim maliyeti sağladı çünkü daha az sayıda baskılı devre kartı kablolaması kullandı. Shuttle “SFF” tasarımı gibi küçük bilgisayarlar için endüstri standardı olması amaçlanmıştır. DTX anakartları, ATX form faktörü ile geriye dönük olarak uyumlu, aynı boyuttaki kasalara sığacak ve aynı 24 pimli güç konektörünü kullanıyor.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest