Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -C-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -C- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

Cable

Alternatif olarak, bir kablo, konektör veya fiş olarak da adlandırılan bir kablo, cihazlar arasında güç veya veri iletimini sağlayan plastik bir kaplama ile kaplanmış bir veya daha fazla teldir. Resim, güç kablosunun bilgisayarınız veya monitörünüz için nasıl görünebileceğinin bir örneğidir. Güç kablosu, bilgisayarların içinde ve çevresinde bulunan binlerce diğer kabloya bir örnektir.

İki ana tip bilgisayar kablosu, bir veri kablosu ve bir güç kablosu vardır. Veri kablosu, cihazlar arasında iletişim sağlayan bir kablodur. Örneğin, monitörünüzü bilgisayarınıza bağlayan ve bilgisayarınızın monitörde bir resim görüntülemesini sağlayan veri kablosu (yani, DVI, HDMI veya VGA). Diğer popüler veri kablosu örnekleri arasında CAT5, IDE / EIDE, SATA ve USB kabloları bulunur. Güç kablosu, cihaza güç veren herhangi bir kablodur. Örneğin, bilgisayarınıza bağlanan güç kablosu ve bilgisayarın içindeki Molex tarzı bir kablo, güç kablolarının iyi bir örneğidir. Aşağıda, bilgisayar ve elektronik aksamlarda bulunan en yaygın kablo türlerinin ve bunları kullanan cihazların bir listesi bulunmaktadır.

Cable Tester

Bir kablo test cihazı, belirli bir kablo tipinin veya diğer kablolu tertibatların gücünü ve bağlantısını test etmek için kullanılan bir cihazdır. Her biri belirli bir kablo veya kablo türünü test edebilen birkaç farklı kablo test cihazı tipi vardır (bazıları farklı kablo veya tel tiplerini test edebilir). Bir kablo test cihazı, bir kablonun veya telin doğru kurulduğunu, doğru bağlanıp bağlanmadığını ve kaynak ile hedef arasındaki iletişim gücünü test edebilir. Resim TRENDnet’den bir kablo test cihazı örneğidir.

Bilgisayarlar için kullanılan en yaygın kablo test türlerinden biri, Cat 5, Cat 5e ve Cat 6 ağ kablolarını test etmek içindir. Bir ağ kablosu üzerinden pek çok farklı türde veri iletilebildiğinden, ağ kablosunun bilgisayar ve sunucu arasında doğru şekilde bağlanması önemlidir. Ayrıca, bilgisayarlar arasındaki sinyal gücünün veri iletimi için yeterli olduğundan ve veri kaybına veya sinyal gücünde bir azalmaya neden olan dış parazit olmadığından emin olun. Bir kablo test cihazı bu faktörleri test edebilir ve ağ kablo bağlantılarının doğru olduğunu ve amaçlanan işe yarayacağını doğrulayabilir.

CAP

Bir başlık, bir değerin maksimum tutarıdır. Örneğin, bir sunucu, sunucunun aşırı yüklenmesini önlemek için bir sunucuya oturum açma miktarını sınırlayabilir.

Kapak, bağlantılarda bulunan koruyucu bir kapaktır. Örneğin, bilgisayar monitörlerinin çoğunda, pinlerden herhangi birinin kıvrılmasını önlemek için video konektörü üzerinde bir kapak bulunur.

Rekabetçi Erişim Sağlayıcı Kısaca, ek bilgi için yerel bypass tanımına bakın.

Bir büyük harf, tek bir büyük harfle yazılır.

Cascading Hubs

Basamaklı hub’lar, mevcut bir hub veya anahtarın fiziksel bağlantıları bittiğinde ek fiziksel bağlantı noktaları ekleme eylemini tanımlayan bir terimdir. Bunu yapmak için, bir ağ (Cat 5) kablosu kullanarak mevcut bir hub’a veya anahtar yukarı bağlantı portuna yeni bir hub veya anahtar bağlanır.

Cat 1

Cat 1 veya Kategori 1 ilk olarak 1985 yılında tanıtılmıştır ve telefon hizmetlerinde kullanılan ses verilerini aktarmak için kullanılan kablolamadır. Bu kablo, blendajsız bükümlü çiftler halinde mevcut ve çözümsüzdür. Her ne kadar Cat 1 hala eski evlerde bulunsa da, çoğu modern ev ve iş, Cat 3 ve Cat 5 için Cat 1’in yerini almaktadır.

Cat 3

Cat 3 veya Kategori 3, ağ kablosunun bir sınıflandırmasıdır. Dört UTP telden oluşur ve 10 Mbps’de veri iletir. Token Ring ve 10BASE-T şebekelerinde kullanılmış ve hala bazı eski telefon sistemlerinde kullanılmaktadır.

Cat 4

Cat 4 veya Kategori 4, dört UTP telinden oluşan, 16 Mbps’de veri ileten ve Token Ring ağları, 10BASE-T ve 100BASE-T4 ile kullanılan ağ kablolamasıdır. Bugün, Cat 4 artık kullanılmıyor ve nadiren bulunur.

Cat 5

Alternatif olarak Ethernet kablosu veya LAN kablosu olarak adlandırılan bir Cat 5 veya kategori 5, bir RJ-45 konektörü tarafından sonlandırılmış dört bükülmüş bakır tel çiftinden oluşan bir ağ kablosudur. Cat 5’in maksimum uzunluğu 100m’dir, bu uzunluğu köprü veya başka ağ cihazlarının yardımı olmadan aşmak ağ sorunlarına neden olabilir. Resimde, bir Cat 5 kablosunun konektörle nasıl görünebileceğinin bir örneği ve ayrıca içerdiği tellerin her biriyle kablonun diğer ucu gösterilmektedir.

Cat 6

Cat 6 veya Kategori 6, dört bükümlü çift telden oluşan, 10000 Mbps veri hızına sahip ve Ethernet ve Gigabit Ethernet’te kullanılan ağ kablolaması açıklamasıdır.

Cat 7

Cat 7 veya Kategori 7, dört bükümlü çift telden oluşan, 10000 Mbps’ye kadar veri ileten ve Ethernet ve Gigabit Ethernet’te kullanılan ağ kablolamasıdır.

CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert)

Cisco Sertifikalı İnternet Çalışma Uzmanı’nın kısaltması olan CCIE, İnternet çalışması uzmanlığı için profesyonel ölçütü belirleyen bir sertifikadır. Adından da anlaşılacağı gibi, sertifika Cisco tarafından sunulmaktadır.

CCNA (Cisco Certified network Associate)

Cisco Certified Network Associate kısa adı CCNA olan, küçük ofis / ev ofisi pazarı için ağ oluşturma bilgisinin temelini ve çıraklığını belirten bir sertifikadır.

CCNP (Cisco Certified Network Professional)

Cisco Sertifikalı Ağ Uzmanı’na kısaca CCNP olan, ağlar ve Cisco ürünleri hakkında ileri veya seyahatçi bilgisi olduğunu gösteren bir sertifikadır.

CCS (Call-control signaling)

Çağrı kontrol sinyali için kısa olan CCS, bir ağ üzerinden sanal devrelerin kurulması ve yırtılması ile ilgili işlemlerdir.

Genel komut seti için kısa, CCS SCSI’da kullanılan bir komut setidir.

CDDI (Copper Distributed Data Interface)

Bakır Dağıtılmış Veri Arayüzü kısaltması, CDDI olan resmen TP-PMD (Bükümlü-Çift Fiziksel Orta Bağımlı) olarak adlandırılır ve bir veri iletim standardıdır. CDDI, STP veya UTP bakır tel kullanır ve bakır teller yerine fiber optik hatlar kullanan FDDI (Fiber Dağıtılmış Veri Arayüzü) temel alır.

CDDI, 200 metreye kadar mesafeleri destekleyebilir ve 200 metreden daha büyük mesafeleri destekleyen, ancak 100 Mbps’lik bir kapasiteye sahip olan FDDI’nın aksine, çift halkalı 200 Mbps kapasiteye sahip olabilir. OSI modeline uygundur ve Amerikan Ulusal Standartlar Komitesi X3-T9.5 tarafından tanımlanmaktadır. CDDI, 1994 yılında X3-T9.5 standardına dahil edilmiştir.

CDN (Content Delivery network)

Bakır Dağıtılmış Veri Arayüzü kısaltması, CDDI resmen TP-PMD (Bükümlü-Çift Fiziksel Orta Bağımlı) olarak adlandırılır ve bir veri iletim standardıdır. CDDI, STP veya UTP bakır tel kullanır ve bakır teller yerine fiber optik hatlar kullanan FDDI (Fiber Dağıtılmış Veri Arayüzü) temel alır.

CDDI, 200 metreye kadar mesafeleri destekleyebilir ve 200 metreden daha büyük mesafeleri destekleyen, ancak 100 Mbps’lik bir kapasiteye sahip olan FDDI’nın aksine, çift halkalı 200 Mbps kapasiteye sahip olabilir. OSI modeline uygundur ve Amerikan Ulusal Standartlar Komitesi X3-T9.5 tarafından tanımlanmaktadır. CDDI, 1994 yılında X3-T9.5 standardına dahil edilmiştir.

CHAP (Challenge-Handshake Authentication Protocol)

Challenge-Handshake Authentication Protocol için CHAP, RFC 1994’de tanımlanmıştır ve PPP üzerinden kullanılan bir doğrulama protokolüdür.

Chernobly Packet

Bir Çernobil paketi, bazen yayın radyasyonu olarak adlandırılan bir ağ fırtınası veya ağ erimesi olarak bilinen bir durumu indükler. Bu paketler genellikle, kullandıkları alt ağların yayın adresiyle eşleşen bir kaynak ve hedef adres içererek kötü niyetli bir niyetle hazırlanır. Paket bu alt ağları içeren ağ geçitleri boyunca yönlendirildiğinde, bir “anahtarlama döngüsüne” neden olabilir. Bu döngü, etkilenen ağları kullanılamaz duruma getirme potansiyeli olan, büyük miktarda ağ trafiği oluşturur.

Chirp

Bir cıvıltı, zaman içindeki frekansı değiştiren elektromanyetik bir sinyal darbesidir. Frekans artarsa, buna yukarı-seslenme denir ve frekans azalırsa, ses-aşağı ses olarak adlandırılır. Bir cıvıltı ayrıca bir tarama sinyali olarak da adlandırılabilir.

Cızırtı, doğal olarak gürültüye ve parazite karşı dayanıklıdır. Radar tespiti, lazer optiği ve kablosuz iletişim teknolojilerinde önemli kullanımları vardır. Chirp yayılı spektrum iletişimi bazı LPWAN uygulamalarında kullanılır, bu da uzun mesafelerde düşük güçlü, düşük bit hızlı dijital iletişim sağlar.

CIDR (Classless inter-domain routing)

CIDR (sınıfsız etki alanları arası yönlendirme), IP toplamasını kullanarak bir yönlendirme tablosunun boyutunu azaltmanın bir yöntemidir. CIDR, RFC 1518 ve 1519’da detaylı olarak açıklanmaktadır.

CIFS (Common Interneet file system)

CIFS (genel İnternet dosya sistemi), Microsoft tarafından geliştirilen bir ağ dosya hizmeti protokolüdür. Çok sayıda eşzamanlı kullanıcı için birden fazla platformda dosya paylaşımını kolaylaştırmak için TCP / IP ile birlikte kullanılır.

CIM (computer-integrated manufacturing)

Bilgisayarla tümleşik üretim için kısa olan CIM, tüm üretim sürecini kontrol etmek için bilgisayarları kullanan bir üretim yöntemidir. CIM kullanımı, üretimi hızlandırmaya ve insan imalatında oluşabilecek hata miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ortak bilgi modeli için kısa olan CIM, bir ağ ve işletme ortamında genel yönetim bilgilerini tanımlamak için bir modeldir.

CIR (committed information rate)

Kararlı bilgi oranı için kısa olan CIR, normal hat koşullarında bir taşıyıcının aboneye sağlayacağı garantili bant genişliğidir.

Citrix

Citrix ürün ailesi, neredeyse her aygıttan güvenli, Windows, Unix ve Java tabanlı uygulamalara Internet erişimi için uygulama ve portal sunucusu çözümlerinden oluşur.

Cleartext

Şifrelenmemiş verileri tanımlamak için kullanılan bir terim. Örneğin, Telnet ağ verilerini açık metin olarak aktarır; bu, ağın koklanıp yakalanmadığı, bir kullanıcı adı ve parola elde edilebileceği anlamına gelir. Güvenliği konusunda endişeli kullanıcılar, verilerini asla açık metin olarak saklamamalı veya aktarmamalıdır. Aşağıda bir açık metin örneği ve daha sonra bir değiştirme şifresiyle şifrelenen aynı metin verilmiştir.

CLI (command-line interface)

Komut satırı arayüzü kısa adı CLI,olan ağ yönlendiricileri gibi ağ aygıtlarında bulunan bir arabirimdir. Arabirim, bu ağ cihazının yönetimini ve kontrolünü sağlar.

CLI aynı zamanda bir işletim sistemi arayüzüdür, bu arayüz hakkında daha fazla bilgi için komut satırı tanımına bakın.

Arayan numarayı tanımlamak için kısa olan CLI, bir telefon numarasını ve aradıkları numarayı tanımlamak için kullanılan bir hizmettir. ANI benzer.

Client

İstemci, uzaktaki bir bilgisayarın veya sunucunun kaynaklarına bağlanan ve bunları kullanan bir bilgisayardır. Birçok kurumsal ağ, her biri şirket sunucusuna bağlanan her çalışan için bir istemci bilgisayar içerir. Sunucu, dosyalar, bilgiler, İnternet ve intranet erişimi ve harici işlem gücü gibi kaynaklar sağlar. İşleme durumunda, sunucu üzerinde yapılan herhangi bir çalışmaya “sunucu tarafı” çalışması denir. Yerel müşteri üzerinde yapılan herhangi bir çalışmaya benzer şekilde “client-side” denir.

Cloud Computing

Bulut bilgi işlem, bir ağ üzerinden uzak sunucular topluluğu tarafından sağlanan hizmetleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bilgisayarların bu soyut “bulutu”, web tarayıcısını çalıştıran İnternet bağlantılı herhangi bir aygıt tarafından erişilebilen çok büyük, dağıtılmış depolama ve işleme gücü sağlar.

Cluster

Bir sabit sürücüye atıfta bulunurken, bir küme veya dosya ayırma birimi, bir dosyayı içeren bir sabit sürücünün en küçük yönetilen bölümüdür. Bir sabit sürücü kümesinin boyutu işletim sistemine ve sabit sürücünün boyutuna göre değişebilir.

Her dosya ve dizin, boyutlarına bağlı olarak bir veya daha fazla küme kapladığından, FAT’in önceki sürümlerinde sabit disk alanı boşa harcaması potansiyeli vardı. Örneğin, küme boyutu 8 k ise ve bilgisayarda 2 k dosya saklanırsa, bu kümenin 6 k kısmı boşa gider.

Bir küme veya donanım kümeleme, işi paylaşan bir grup bilgisayarı veya sunucuyu tanımlar. Bir küme, birden çok küçük bilgisayar yerine büyük bir bilgisayar yapar ve iş yükü arttıkça ek donanım eklenmesine olanak tanır. Resim, NCSA / Illinois Üniversitesi’ndeki rafa monte bilgisayarlardan oluşan bir küme örneğidir.

CNAME (canonical name)

CNAME veya CNAME kaydı olarak da bilinen kurallı bir ad, bir etki alanı adının başka bir etki alanı için bir takma ad olduğunu belirlemek için kullanılan bir Etki Alanı Adı Sistemi kaydıdır. Bir kurallar kümesi kullanılarak, bir ana bilgisayarın kanonik adı, asıl alan adına çevrilir ve bu daha sonra bilgisayarın IP adresine çevrilir. Kanonik isimler, tek bir bilgisayarda birden fazla şebeke servisi çalıştırırken çok önemlidir. Örneğin, ağa bağlı tek bir ana bilgisayar olan “myserver.com”, “ftp.myserver.com” kural adı ve “www.myserver.com” kural adı kullanılarak erişilen bir web sunucusu kullanılarak erişilen FTP hizmetlerine sahip olabilir.

CNE (Certified Novell Engineer)

Sertifikalı Novell Engineer kısa adı, CNE olan bir Novell sertifikasıdır. CNE’li bir birey Novell NetWare ve bilgisayar ağlarını iyi bir şekilde anlamaktadır.

CNST (Certified Network Systems Technician)

Sertifikalı Ağ Sistemleri Teknisyeni kısa adı CNST, CST, CNCT olan ve A + sertifikalarına sahip kişilerin bilgisayar ağları bilgisini gösteren bir ETA sertifikasıdır.

CO (Central Office)

Merkezi ofis kısa adı CO olan, sınırlı bir coğrafi bölgedeki bireysel telefon hatlarının kamuya açık telefon şebekesine bağlı olduğu bir tesistir.

Coaxial cable

Bir Koaksiyel kablo, video, iletişim ve ses iletimi için kullanılan bir kablodur. Bu kablo yüksek bant genişliğine ve daha yüksek iletim kapasitesine sahiptir. Çoğu kullanıcı, TV’lerini kablolu TV servisine bağlamak için kullanılan bir kablo olarak bir koaksiyel veya koaksiyel kabloyla ilgilidir. Ancak, bu kablolar ağlarda da kullanılır ve bir kablo modem kullanarak geniş bant kablolu İnternet bağlantısına izin verir. Resim koaksiyel bir kablo örneğidir. Bu resimde görülebileceği gibi, kablo dişi bir konektöre vidalanmış metal erkek konnektör ucuna sahip kalın bir kablodur.

Collision

Bir veya daha fazla bilgisayarın veya ağ cihazının aynı anda bir bilgisayara, sunucuya veya diğer ağ cihazlarına veri göndermeye çalıştığını tanımlamak için kullanılan terim. Bir çarpışma gerçekleştiğinde, bilgisayar, sunucu veya ağ cihazı verileri tekrar göndermeyi denemek için bir istek gönderir.

Ağ çakışmaları, birçok ağ kartı da dahil olmak üzere ağ donanımında, kehribar veya kırmızı ışık aydınlatması aranarak belirlenebilir. Ağ çakışmaları, bazı ağ donanımlarında yazılım veya tanılama programları kullanılarak da algılanabilir.

Colocation

Colocation, servis sağlayıcılar tarafından sağlanan ve şirketlerin bilgisayar sunucuları veya sunucularını sunucular için tasarlanmış kontrollü bir ortamda kullanmalarını sağlayan bir hizmettir. Kolokasyonlar, adanmış bir sunucu odasına veya ağ hattına, güç yedekleme çözümlerine ve sunucunun açık kalmasına yardımcı olacak diğer servislere sahip olmanın daha ucuz bir çözümüdür.

Bir sıralama aynı zamanda birden fazla konumda bulunan veya yansıtılmış bir sunucuyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sunucu ana sunucunuzun neyi kastettiğinden emin değilseniz, colocation tanımları hakkında daha fazla bilgi almak için sunucu ana makine ile konuşun.

CLI (command-line interface)

Komut satırı arayüzü kısa adı CLI olan, ağ yönlendiricileri gibi ağ aygıtlarında bulunan bir arabirimdir. Arabirim, bu ağ cihazının yönetimini ve kontrolünü sağlar.

Communication device

Bir iletişim cihazı, bir analog veya dijital sinyali telefon, diğer iletişim kablosu veya kablosuz olarak iletebilen bir donanım cihazıdır. Bir iletişim cihazının en iyi örneği, bilgisayarların diğer bilgisayarlarla telefonla konuşabilmesi için bir sinyal gönderip alabilen bir bilgisayar Modem’dir. Diğer iletişim cihazları örnekleri arasında bir NIC (ağ arayüz kartı), Wi-Fi cihazları ve erişim noktaları bulunur.

Communications

İletişim, bir bilgisayardan başka bir bilgisayara veya cihaza bilgi veya veri alış verişini tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Communications controller

Alternatif olarak bir iletişim denetleyicisi olarak da adlandırılır. FEP front end processor (ön uç işlemci), yükü azaltmak için büyük bir ana bilgisayar için giriş ve çıkış iletişimlerini yöneten bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar bazen bilgisayar başına 100.000 – 1 milyon $ arasında herhangi bir yere mal olabilirler.

Communications protocol

Genel olarak, bir iletişim protokolü, az veya hiç hatasız cihazlar arasında veri iletişiminin gerçekleşmesini sağlayan bir standardı ifade eder.

Computer name

Bilgisayarın adı veya numarası. Bilgisayar adı, ağdaki bir bilgisayarı tanımlamak veya bulmak için kullanılır. Bilgisayarınız başka bir bilgisayarla aynı bilgisayar adını paylaşıyorsa, ağda oturum açmakta zorluk çekersiniz.

Connectionless

Bağlantısız, bir ana bilgisayarın mesajın hedefine ulaşacağına dair bir bağlantı kurmadan mesaj gönderebileceği ağ protokollerini ifade eder.

Contention

Çekişme, iki veya daha fazla program aynı kaynağı veya ayarı aynı anda kullanmaya çalıştığında bir çelişkidir.

Bir ağa atıfta bulunurken, iki veya daha fazla bilgisayar aynı anda aynı dosyaya erişmeye çalıştığında çekişme olur.

Kablosuz ağlarda, iki veya daha fazla veri istasyonunun aynı anda paylaşılan bir kanal üzerinden iletmeye çalıştığı bir tartışmadır.

Convergence

Teknoloji dünyasında yakınsama, benzer görevleri yerine getirmeye giden farklı sistemleri ifade eder. Bu kavram, daha önce ayrı sistemler tarafından gerçekleştirilen ve şimdi tüm görevleri yerine getiren tek bir sisteme dönüştürülmüş olan görevleri içerir. Ses, video ve veriler daha önce farklı sistemler tarafından iletildi ancak şimdi aynı iletişim protokolleri üzerinden iletildi.

İnternet, video, ses ve verinin aynı ortamda erişilebilir olduğu iletişim yöntemlerinin birleştirilmesine yardımcı olmuştur. Kullanıcılar radyo istasyonlarını dinleyebilir, haberleri izleyebilir, spor ve televizyon programları izleyebilir, veri indirebilir ve Internet üzerinden diğerleriyle sesli ve görüntülü aramalara katılabilir. Bilgisayar ağları, farklı bilgisayar işletim sistemlerinin aynı ağ ortamını kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamıştır. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bu teknolojilerin daha fazla yakınsamasına yönelik bir eğilim görmeye devam edeceğiz.

CREN (Corporation for research and educational networking)

Kurumlar için Araştırma ve Eğitim Ağı’nın kısaltması olan CREN, 1988’de BITNET ile CSNET’in birleşmesinden sonra kurulan kar amacı gütmeyen bir şirketti. yüksek öğrenim için ortak anahtar altyapısı. 1996 yılında, CREN desteğini sona erdirdi ve 7 Ocak 2003’te, CREN üyeleri kuruluşu tamamen sona erdirme kararı aldı.

Crimping tool

Bir kıvırma aleti, bir tanesini veya her ikisini de birbirlerini tutmaya neden olacak şekilde deforme ederek iki metal parçasını birleştirmek için kullanılan bir cihazdır. Aracın çalışmasının sonucuna kıvrılma denir. Sıkma işleminin iyi bir örneği, bir konnektörü bir kablonun ucuna yapıştırma işlemidir. Örneğin, ağ kabloları ve telefon kabloları, RJ-45 ve RJ-11 konektörlerini telefonun veya Cat 5 kablosunun her iki ucuna bağlamak için bir sıkma aleti (aşağıda gösterilmiştir) kullanılarak oluşturulur.

Nasıl çalışır?

Bu sıkma aletini kullanmak için, her bir tel ilk önce konektöre yerleştirilir. Tüm teller jaka girdikten sonra, telli konektör kıvırma aletine yerleştirilir ve tutamaklar birlikte sıkılır. Sıkma plastik konnektörü delir ve her bir kabloyu tutar, böylece konektörden veri iletilmesini sağlar.

Crossover cable

İki bilgisayarı veya ağ cihazını doğrudan birbirine bağlayan ağ kablosu. Bu kabloyu satın alırken, ambalajın gerekli ağ arayüzü için bir geçiş kablosu olduğunu belirtmesi gerekir; Aksi takdirde, muhtemelen tipik bir düz kablo. Genellikle, çapraz kablolar, iki bilgisayarı bir ağ hub’ı, ağ yönlendiricisi veya ağ anahtarı kullanmadan ağ kartlarına bağlamak için kullanılır.

Cross-platform network

Birden fazla bilgisayar platformundan oluşan bir ağ. Örneğin, IBM uyumlu bilgisayarlardan ve Apple Macintosh bilgisayarlarından oluşan bir ağ, platformlar arası bir ağ örneğidir.

Crosstalk

Bir veya daha fazla kablo tarafından alınan elektromanyetik girişim. Çapraz konuşma hataları, gürültüye neden olabilir veya kabloların veri iletmesini önleyebilir. Bükülmüş çift kablo, korumalı kablo ve kabloların daha da ayrı tutulması, karışma riskini önlemeye yardımcı olur. Çapraz konuşma gerçekleştiğinde, bir ağ üzerinden veri iletmek zordur veya ağ kartı çok sayıda kayıp paket alır.

Kablosuz iletişimde çapraz konuşma, başka bir devrede veya kanalda bozulmaya neden olan bir sinyal iletim sorunudur. Örneğin, karışma başka birisinin konuşmasını duyabileceğinize neden olabilir.

CSMA/CD (carrier sense multiple Access/collision detection)

Taşıyıcı algılama çoklu erişim / çarpışma algılama için kısa, CSMA / CD bir MAC (medya erişim kontrolü) protokolüdür. İki cihaz aynı anda bir veri kanalı kullanmaya çalıştığında ve bir veri çarpışmasıyla karşılaştığında ağ cihazlarının nasıl tepki vereceğini tanımlar. CSMA / CD kuralları, bir çarpışma olursa cihazın ne kadar bekleyeceğini tanımlar. Ortam genellikle birden fazla veri düğümü tarafından kullanılır, bu nedenle her veri düğümü, ortamdaki diğer düğümlerin her birinden iletimleri alır.

Birkaç CSMA erişim modu vardır: 1 kalıcı, P kalıcı ve O kalıcı. 1-kalıcı, Ethernet gibi CSMA / CD sistemlerinde kullanılır. Bu mod ortamın boşta kalmasını bekler, ardından veri iletir. P-persistent, Wi-Fi gibi CSMA / CA sistemlerinde kullanılır. Bu mod ortamın boşta kalmasını bekler, daha sonra p olasılıklı bir veri iletir. Veri düğümü verileri iletmiyorsa (1-p olasılık), gönderici ortamın tekrar boşta kalmasını bekler ve verileri aynı olasılıkta p ile iletir. Kalıcı bağlantı, CobraNet, LonWorks ve kontrolör alanı ağı tarafından kullanılır. Bu mod, her veri düğümüne bir iletim sırası atar. Ortam boşta kaldığında, sıradaki veri düğümü veri iletebilir. Satırdaki veri düğümü, ortamın tekrar boşta kalmasını bekler ve ardından verilerini iletir. Her veri düğümü veri ilettikten sonra, iletim sırası, her veri düğümünü sıra boyunca hareket ettirerek hangi veri düğümlerinin zaten ilettiğini yansıtacak şekilde güncellenir.

CSNET (computer science network)

Bilgisayar Bilimleri Ağı’nın kısaltması olan CSNET, 1980’lerin başında ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından geliştirilen bir bilgisayar ağıdır. Bu, kendi ağlarına bağlanmak için ARPANET‘e bağlanamayan Savunma Bakanlığı ile araştırma yapmayan bilgisayar bilimleri ve mühendislik bölümlerine izin verdi. CSNET, bugün bildiğimiz ve daha sonra 1988 yılında CREN ile birleştirilen binlerce yeni kullanıcıyı İnternet’e getirmeye ve tanıtmaya yardımcı oldu.

CSU/DSU (channel service unit/data service unit)

Kanal Servis Ünitesi / Veri Servis Ünitesi kısaltması olan CSU / DSU, dijital hattan gelen sinyali bir bilgisayara veya ağa bağlamak ve çevirmek için kullanılan bir donanım cihazıdır. Örneğin, T1 hattı olan bir kullanıcı veya işletme, gelen ve giden verileri çevirmek ve ağlarının T1 hattı üzerinde çalışmasına izin vermek için ağlarına bağlı bir CSU / DSU’ya sahiptir.

CTCP (client-to-client protocol)

Müşteriden müşteriye protokol kısa adı CTCP olan, ping, zaman, kullanıcı bilgisi veya sürüm bilgisi gibi bilgileri elde etmek için kullanılan birçok IRC istemcisinde bulunan bir protokoldür.

Curl

cURL, aşağıdaki desteklenen protokollerden birindeki dosyaları aktarmak için ücretsiz ve açık bir komut satırı aracıdır: HTTP, HTTPS, FTP, FTPS, SCP, SFTP, TFTP, DICT, TELNET, LDAP veya DOSYA.

Curl ayrıca etkileşimli web uygulamalarının programlanması ve formatlanması arasındaki geçişi daha kolay hale getirmek için oluşturulan nesne yönelimli bir programlama dilidir. Başka bir deyişle, Curl, metin işaretlemesi (HTML), derinlemesine bilgi işlem (Java) ve komut dosyasını (JavaScript) bir dilde birleştirmek için araçlara sahiptir. Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) Defense Advanced Research Projects Agency tarafından finanse edilmektedir ve adını dili biçimlendirmek için kullanılan küme parantezlerinden almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest