Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -B-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -B- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

Backbone

Ağdaki trafiğin çoğunluğunu yüksek hızlarda taşıyabilecek bir bilgisayar ağının bir kısmı. Omurga genellikle büyük ağları veya şirketleri bir araya getirir. İlk İnternet omurgası 29 Ekim 1969’da UCLA ve SLI arasındaydı ve bugün İnternet, dünyadaki trafiğin büyük bölümünü taşıyan düzinelerce büyük omurgadan oluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu omurgaların çoğu AT&T, Bell Güney, Congent, Qwest, Level 3, MCI / Worldcom, Sprint ve Time Warner gibi telekomünikasyon şirketleri tarafından yönetilmektedir.

Donna Cox ve NCSA’dan Robert Patterson tarafından oluşturulan yukarıdaki görüntü, ABD’de bir İnternet omurgasının görsel bir sunumudur. Bu resim NSFNET T1 omurgasına ve bu ağ omurgasına Eylül 1991 ayı boyunca giden trafik hacmine ait. Mor renk sıfır bayt veriyi ve beyaz 100 milyar bayt veriyi temsil ediyor.

Ağ omurgası olmadan, ihtiyacınız olanı depolayan bilgisayara erişmek için onlarca, hatta yüzlerce farklı bilgisayar ve yönlendiriciden geçmeniz gerekir. Bir ağ omurgası düşerse, İnternet bağlantı hızınız büyük ölçüde azaltılabilir veya dünyadaki belirli yerlere bile erişemeyebilir.

Bandwidth

Bir veri bağlantısına bakarken, bant genişliği, iletişim hızı veya bağlantı hızı bir ağ kablosunun veya cihazın toplam maksimum aktarım hızıdır. Temel olarak, bir kablolu veya kablosuz bağlantı üzerinden ne kadar hızlı veri gönderilebildiğinin bir ölçümüdür, genellikle saniyede bit olarak ölçülür.

Örneğin, bir modem kullanarak İnternete bağlanırken, işletim sisteminiz her saniyede maksimum 56 kilobit veri aktarıldığını belirten “56 kbps’de bağlandı” görüntüleyebilir. Bir bilgisayar ne kadar fazla bant genişliğine sahipse, o kadar hızlı bilgi gönderip alabilir. Geniş bant bağlantısına sahip, daha özel olarak fiber optik geniş bantlı kullanıcılar, 56 kbps modemden yaklaşık 180.000 kat daha hızlı olan 10 Gb / sn’ye varan aktarım hızları alabilir!

Çoğu geniş bant bağlantısı eşzamansızdır; bu, verilerin hareket etme biçimine bağlı olarak farklı hızların olduğu anlamına gelir. İndirme hızı veya alma hızı, bilgisayarınızın Internet’ten ne kadar hızlı alabileceğidir. Yükleme hızı veya gönderme hızı, bilgisayarınızın Internet’e ne kadar hızlı gönderebileceğidir. İndirme hızları, bu bağlantılarda yükleme hızlarından neredeyse her zaman daha hızlıdır.

Baseband

Temel bant, bant genişliğini ve kanalları tanımlamak için kullanılır (sinyal veya sistem frekansı). Bant genişliği açısından, temel bant, bant genişliği tarafından kullanılan en yüksek frekanstır (hertz cinsinden ölçülür) veya bant genişliğinin üst sınırıdır.

Bir kanal açısından, temel bant, sıfır hertz’e çok yakın frekansları kullanan bir iletişim kanalı türüdür. Seri kablolar ve LAN’lar (Local Area Network) temel bant kanalları kullanır.

Base Station

Bilgisayar ağı alanında, bir baz istasyonu, bilgisayarlar arasında kablosuz ağ iletişimi için merkezi bir merkezdir. Bugün, bu tür baz istasyonlarına genel olarak kablosuz yönlendirici adı verilir.

Alternatif olarak, hücre kulesi veya hücre alanı olarak adlandırılan bir baz istasyonu, cep telefonlarından ses ve veri iletimi göndermek ve almak için kullanılan yüksek sabit bir kuledir. Bu kuleler genellikle şehir genelinde yüksek alanlarda ve binaların üstünde bulunur. Resim veri göndermek ve almak için kullanılan geleneksel bir hücre kulesine bir örnektir.

Telsiz bir telefon veya kulaklıkla, baz istasyonu, cihazın pilini şarj ettiği birincil yeri belirtir.

BDC (Backup Domain Controller)

Yedek etki alanı denetleyicisi için kısa, BDC, bu ağdaki kullanıcı hesaplarının çoğaltılması olan bir Microsoft Windows NT 4 ağındaki yedek bilgisayardır. Bu yedek hesaplara hiçbir zaman yazılmaz, yalnızca verilerin korunmasına yardımcı olmak için okunabilir. BDC, Windows 2000 Active Directory ile değiştirildi.

Beowulf

Beowulf, birbirine bağlı, bir Linux varyantı çalıştıran ve MPP Massively Parallel Processing (devasa paralel işleme) yapabilen dev bir bilgisayar oluşturan bir bilgisayar ağını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

BER ( Bit Error Rate)

bitlerin alınan bitlere göre hata oranıdır. Yüksek BER içeren bir hat, hattın parazit olduğunu ve verilerin bozulmasına veya yavaş aktarım hızlarına neden olabileceğine işaret eder.

Ekonomik onarımın ötesinde bir yöntem olan BER, tamir edilemeyen ve bunun yerine değiştirilmesi gereken bir donanım cihazını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir bilgisayar monitörü bir BER bileşenine iyi bir örnektir, onarıma ödeme yapmak yerine bilgisayar ekranını değiştirmek daha mantıklıdır.

BGMP (Border Gateway Multicast Protocol)

Sınır Ağ Geçidi Çok Noktaya Yayın Protokolü için kısa adı BGMP olan, etki alanı çok noktaya yayın gruplarının paylaşılan ağaçları oluşturmak için etki alanları arası çok noktaya yayın yönlendirmesi için 264 numaralı bağlantı noktasında çalışan bir ağ protokolüdür.

BGP (Border Gateway Protocol)

Sınır Ağ Geçidi Protokolü için kısa adı BGPolan, bir Özerk Sistem ağındaki ağ geçidi ana bilgisayarları arasında yönlendirme bilgisi alışverişi için 179 numaralı bağlantı noktasında çalışan bir ağ protokolüdür. BGP’yi tartışacak en yeni RFC (sürüm 4) RFC 4271’dir.

Bind

Bilgisayar programcılığında, ciltlemek iki veya daha fazla programlama nesnesi arasında belirli bir süre boyunca bir bağlantı oluşturmaktır.

Bilgisayar ağlarında, bağlama bir kaynağın gönderilmesine veya alınmasına izin verir. Örneğin, bir bilgi almak veya göndermek için hazır olduğunu belirten bir talebi TCP / IP’ye bağlayabilir.

IBM’in Sistem Ağı Mimarisinde, bağlanmak için iletişim kurmadan önce iki mantıksal birim veya ağ bitiş noktası arasında bir oturum ayarlamaktır.

Bilgisayar klavyesine veya oyununa atıfta bulunurken, bir ciltleme veya tuş ciltleme, tek bir tuşa bir eylem atamak anlamına gelir. Örneğin, bir oyuncu bir oyunda silah çekmek için klavye boşluk çubuğunu bağlayabilir, ancak başka bir oyuncu karakterlerini atlamak için ara çubuğuna bağlı olabilir. Anahtar bağlamaları genellikle oyunun seçeneklerinde veya kontrollerinde bulunur.

BIND ayrıca Berkeley İnternet Adı Etki Alanı için kısadır ve başlangıçta BSD için tasarlanmış popüler bir ad DNS Domain Name System (etki alanı adı sistemi) sunucu yazılımıdır.

Bir kabuğa atıfta bulunurken, ciltleme, Bash kabuğunun yerleşik bir komutudur. Daha fazla bilgi için ciltleme komut sayfamıza bakın.

Bir MMO oyunda bağlanma, bir bağlanma noktasına da değinebilir.

BISYNC (Binary synchronous Communications)

İkili Senkron İletişim için Kısa adı, BISYNC olan, ana bilgisayar ağlarında kullanılan senkron bir iletimdir. BISYNC de facto standardı BSC’dir veya İkili Senkron İletişim IBM tarafından geliştirilmiştir.

BITNET (Because it’s time network)

Bunun nedeni, zaman ağı olduğu için, BITNET, 1981 yılında kurulan ve ilk olarak New York Üniversitesi ile Yale Üniversitesi arasında kurulan ABD’deki IBM ana bilgisayar sistemleri ağıydı. 1986’da BITNET II, 1988’de CREN’i oluşturmak üzere CSNET ile birleştirilen bant genişliği gereksinimlerine yardımcı olmak için kuruldu.

İnternet 1990’larda popülerleştikçe, BITNET’in kullanımı azaldı ve daha sonra geçersiz kılındı ve artık kullanımda değil.

Bit Stuffing

Alternatif olarak, bit dolgusu olarak adlandırılan bit dolgusu, bir ağa veya telekomünikasyon veri akışı aktarımına ilave bilgi (bitler) ekleme uygulamasıdır. Bit doldurma, aşağıdaki nedenlerden herhangi biriyle yapılabilir.

Bit doldurma nedenleri

  • Beklenen uzunlukla eşleşen bir bilgi paketi oluşturun.
  • Belirli bir uzunlukta eşleşen bilgileri yorumlamak veya iletmek üzere yapılandırılmış ağ ekipmanının paketi doğru şekilde kullandığından emin olun.
  • Bazı telekomünikasyon ekipmanı sürekli veri akışı gerektirdiğinden, sürekli veri akışı akışının görünümünü koruyun.

BitTorrent

BitTorrent, Bram Cohen tarafından 2 Temmuz 2001 tarihinde tanıtılan ve bilgisayar kullanıcıları arasındaki dosyaları paylaşan bir dosya paylaşım programıdır. BitTorrent’i başarılı yapan şey, paylaşımın dağıtılmış doğasıdır. Dosyayı tek bir kaynaktan indirmekten ziyade, kullanıcılar dosyanın tamamını indirmeyi tamamlamadıysa bile, dosyanın parçalarını indiren diğer kullanıcılara yükler.

BlackBerry Enterprise Server

BES olarak da bilinen BlackBerry Kurumsal Sunucu, BlackBerry tarafından kurumsal sunucu yazılımıyla arabirim oluşturmak için sağlanan bir yazılımdır. Mobil veri entegrasyonu sağlamak için kullanılır. Örneğin, BES, takvim bilgilerini, kişileri ve e-postaları bir kullanıcının telefonu ile bir kuruluşun güvenli kurumsal ağı arasında senkronize edebilir.

BES ticari olarak veya BlackBerry Enterprise Server Express Edition adlı ücretsiz bir sürüm olarak kullanılabilir. Ücretsiz sürüm sınırlı bir özellik setini destekler ve herhangi bir mobil veri planıyla kullanılabilir.

BlackBerry Messenger

BBM olarak da bilinen BlackBerry Messenger, BlackBerry mobil cihazlarında bir mesajlaşma servisiydi. BBM, BlackBerry, Android, Windows Phone ve iPhone mobil cihazlarında anlık mesajlaşma ve görüntülü aramalara izin verir. Kullanıcılar resimler, kaydedilmiş sesli notlar, dosyalar, harita konumları, QR kodları ve emojiyi hizmet üzerinden ve ayrıca 32 KB boyutuna kadar animasyonlu GIF’ler gönderebilir. BBM’nin en yeni sürümleri, kullanıcıların BlackBerry uygulamalarını birbirleriyle paylaşmalarına olanak veren BBM Connected Apps adlı ek bir özelliğe de sahiptir.

31 Mayıs 2019’da Android ve iOS için BBM resmen kapatıldı.

Blade

Bir ağ yönlendiricisine, anahtarına, sunucusuna veya başka bir ağ cihazına atıfta bulunurken, bir blade (genişletme modülü olarak da bilinir) kasaya takılabilecek bir donanım bileşenidir. Bir bilgisayardaki bir genişletme kartı gibi, ancak çoğu zaman çok daha büyük bir ölçekte ek işlevsellik sağlar. Örneğin, bıçak destekli bir yönlendirici veya anahtar tam özelleştirmeye izin verir, daha fazla fiber çizgisine ihtiyaç duyulursa, ek fiber bıçakları eklenebilir.

Sunucular hakkında konuşurken, bir blade, blade sunucu veya yüksek yoğunluklu bir sunucu, düzinelerce farklı sunucuyu tutabilen bir rafa monte ünitedir. Blade sunucular yerden tasarruf sağlayabilir ve yüzlerce sunucu ağının korunmasını çok daha kolaylaştırabilir. Resim Dell PowerEdge 1855’e ve blade sunucusunun rafın dışına nasıl göründüğünün bir örneğidir.

BNC (Bayonet Neill-Concelman)

Bayonet Neill-Concelman konektörü, kısaltması, BNC konektörü koaksiyel Ethernet kablosuyla kullanılan bir konektör türüdür. Konektör bayonet tarzıdır, yani yerine konur ve yerine kilitlenir. Bu bağlayıcı genellikle bir Token Ring ağında kullanılır. BNC, Bayonet Neill-Concelman olarak daha uygun şekilde bilinmesine rağmen, Bayonet Somun Konnektörü veya İngiliz Donanma / Donanma Konnektörü olarak da adlandırılır. Aşağıda bir BNC konektörü örneği verilmiştir. Resimde iki BNC kablosu bir BNC ayırıcısına bağlanıyor.

Fedai kısaltıcı olan BNC, IRC veya FTP trafiğini bir ağ üzerinden bilgisayarına ileterek bir kullanıcıyı korumaya ve gizlemeye yardımcı olmak için kullanılabilecek bir yazılımdır. Örneğin, bir kullanıcı psyBNC kullanarak bir bilgisayara bağlanabilir ve ardından bu bilgisayardan bilgisayarına trafik iletebilir ve gerçek IP adresini gizlemek için bir IRC veya FTP ağına bağlanabilir. Bu yapıldığında, IP adresi BNC yazılımını çalıştıran bilgisayar için olacaktır.

BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network)

BOINC (Berkeley Network Computing için Açık Altyapı), tüm dünyadaki kullanıcıların önemli bilimsel ve matematiksel problemleri çözmelerine yardımcı olan bir yazılımdır. 10 Nisan 2002’de başlatılan UC Berkeley’deki Uzay Bilimleri Laboratuarında 1999 yılında SETI @ Home projesini başlattı. SETIN @ Home’un başarısı üzerine kurulu BOINC, platform modelini büyük hesaplama gücü gerektiren diğer bilimsel problemlere genişletmek için yaratıldı.

BOOTP (BOOTstrap Protocol)

BOOTstrap Protokolü  kısa adı, BOOTPolan  bir müşterinin belirli ağ bilgilerini keşfetmesine izin veren bir protokoldür; örneğin, kendi IP adresi.

BGP (Border Gateway protocol)

Sınır Ağ Geçidi Protokolü kısa adı BGP olan , bir Özerk Sistem ağındaki ağ geçidi ana bilgisayarları arasında yönlendirme bilgisi alışverişi için 179 numaralı bağlantı noktasında çalışan bir ağ protokolüdür. BGP’yi tartışacak en yeni RFC (sürüm 4) RFC 4271’dir.

Bottleneck

Çok fazla veri bir kaynağa girdiğinde ve bir bilgisayarın veya ağın yavaşlamasına veya yanıt vermemesine neden olduğunda bir tıkanıklık olur. Örneğin, web sunucusuna gönderilen tüm trafik nedeniyle tıkanıklığa neden olan popüler bir sayfada bir web sitesinden bahsedilebilir. Bu darboğaz örneğinde, web sitesini ziyaret etmeye çalışan ziyaretçiler hatalarla veya alışılmadık derecede yavaş yükleme süreleriyle karşılaşacaklardır.

Gerçek bir ağ tıkanıklığı örneği, 11 Eylül 2001’de gerçekleşti. Bu gün teröristler Amerika’daki dört saldırıyı koordine ettiler. Pek çok insan, sitelerin çoğunun yanıt vermediği veya yüklenmesi birkaç dakika süren saldırılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aynı anda çevrimiçi haber sitelerini ziyaret etmeye çalışıyordu.

Darboğaz, aynı zamanda bir program veya algoritmanın en zayıf veya en yavaş aşamasıdır.

BPDU (Bridge Protocol Data Unit)

Köprü Protokol Veri Birimi kısa adı BPDU’lar, olan  bir anahtar bağlantı noktasının özelliklerini tanımlamaya ve tanımlamaya yardımcı olan yayılan ağaç protokolünün parçalarıdır. BPDU’lar anahtarların birbirleri hakkında bilgi edinmelerini sağlar.

BPL (Broadband-over-powerline)

Geniş bant üzerinden enerji hattı kısa adı BPL, olan bir elektrik prizinden geçen geniş bant bağlantılarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

BPSK (biphase Shift Keying)

İki fazlı kaydırma anahtarlaması kısa adı  BPSK, olan verileri kablo ağları üzerinden iletmek için kullanılan bir modülasyondur.

BranchCache

Microsoft, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2’de BranchCache’i yeni bir özellik olarak tanıttı. BranchCache, yerel bir şubedeki bilgisayarların bir WAN’daki (geniş alan ağı) bir dosyadan veya web sunucusundan verileri önbelleğe almasına izin verir. Veriler istemci bilgisayarlarda, dağıtılmış önbellek modunda veya yerel bir sunucuda barındırılan önbellek modunda önbelleğe alınabilir. Verileri yerel olarak önbelleğe almakla, WAN trafiğinde bir azalma olur ve uygulamalar WAN üzerinden almak yerine yerel dosyaların kullanılması nedeniyle genellikle daha hızlı yanıt verir.

Microsoft, bir dağıtım kılavuzu, güvenlik kılavuzu, geçiş kılavuzu ve hatta bir tasarım kılavuzu da dahil olmak üzere, BranchCache’i bilgisayarlarında ve sunucularında kurmak için çeşitli kılavuzlar sunar.

Bridge

Bilgisayarlara atıfta bulunurken, bir bridgeiki LAN’ı (yerel alan ağları) veya aynı LAN’ın iki bölümünü bağlayan bir aygıttır. Bir yönlendiriciden farklı olarak, köprüler protokolden bağımsızdır. Mesajları analiz etmeden ve yönlendirmeden paketleri iletirler.

Broadband

Alternatif olarak, yüksek hızlı Internet veya geniş bant iletimi olarak adlandırılan geniş bant (bb), bir tel üzerinden çeşitli veri kanalları sağlayan telekomünikasyonlardır. Günümüzde pek çok alanda geniş bir yelpazede genişbant teknolojiler bulunmaktadır, aşağıda bu hizmetlerin ve bunu sağlayan şirketlerin kısa bir listesi bulunmaktadır. Aklınızda bulundurun, tüm taşıyıcıların örnekleri dünyanın neresinde olduğunuza bağlı.

Geniş bantlı İnternet bağlantısına sahip bir kullanıcı, çevirmeli ağ bağlantısı olan bir kişiye kıyasla, İnternet’te çok daha hızlı ve daha eğlenceli bir deneyime sahiptir. Geniş bant kullanıcıları ayrıca bir ağ yönlendiricisi satın alabilir ve geniş bant bağlantılarını evlerinde bulunan birden fazla bilgisayar arasında paylaşabilir.

Broadcast

Genel olarak, bilgi yayınlamak, onu birçok alıcıya iletmektir. Örneğin, bir radyo istasyonu birçok dinleyiciye bir sinyal yayınlar ve dijital TV aboneleri, TV sağlayıcıları tarafından yayınlanan bir sinyal alır.

Bilgisayar ağlarında yayın, aynı anda birden fazla alıcıya veri paketleri gönderme işlemidir. Örneğin, bir yerel alan ağı, ağdaki herhangi bir cihazın diğerlerine mesaj yayınlayabileceği şekilde yapılandırılabilir.

Bir ağ yayınının şeması

Ağa bağlı bir cihaz yayın yapmak istediğinde, bir veri paketini ağın yayın adresine iletir. Yönlendiriciler veya anahtarlar gibi ağ donanımı, paketi gruptaki diğer tüm cihazlara gönderme işini yapar. Uygun cihaz grubuna yayın alanı adı verilir.

Bu iletişim türüne tümü-tümü de denir, çünkü her cihaz aynı anda diğer her cihaza bir mesaj iletebilir.

Yayın ağı, bugünün İnternet’in çoğu tarafından kullanılan ağ protokolü olan IPv4 tarafından desteklenir. Bununla birlikte, yeni IPv6 protokolü yayınlamayı çok noktaya yayın lehine kaldırır.

Yayın, bilgisayar ağ trafiğini yönlendirmek için kullanılan beş ana teknikten biridir. Diğerleri tek noktaya yayın, çok noktaya yayın, anycast ve geocast.

Wi-Fi ağları, SSID’lerini yayınlayarak yakındaki tüm kablosuz cihazlara kendilerini duyurur. SSID’yi yayınlayarak, kablosuz cihazların yakındaki bir ağı bulmasını kolaylaştırır. Cihazınız bir erişim noktası ararken komşunuzun Wi-Fi ağ adını görmenizin nedeni budur.

Wi-Fi donanımı bir SSID yayınlamayacak şekilde yapılandırılabilir. Bu durumda, Wi-Fi şebekesine gizli bir şebeke denir. Kullanıcı ağ adını el ile girerse, kablosuz cihazlar hala gizli bir ağa bağlanabilir.

Broadcast Domain

Yayın alanı, yönlendiriciler ve diğer yüksek katman aygıtları tarafından tanımlanan sınırları olan daha küçük bir bilgisayar ağının parçasıdır. Aynı anahtara veya tekrarlayıcıya bağlı bilgisayarlar bir yayın alanının bir parçasıdır. Bir dizi birbirine bağlı anahtar ve tekrarlayıcıya bağlı bilgisayarlar da bir yayın alanının bir parçasıdır.

Bir yayın etki alanında, her bilgisayar doğrudan başka bir bilgisayarla iletişim kurabilir. Anahtar, arabellek görevi görür ve bilgisayarlar arasında gönderilen veri paketlerini veya kareleri denetler. Yalnızca bir yayın çerçevesi gönderildiğinde, yayın alanındaki tüm bilgisayarlar çerçeveyi alır, aksi halde anahtar çerçeveleri yalnızca alıcı bilgisayara gönderir.

Router

Yönlendirici, gelen paketleri başka bir ağa almak, analiz etmek ve taşımak için tasarlanmış bir donanım aygıtıdır. Paketleri başka bir ağ arayüzüne dönüştürmek, düşürmek ve bir ağ ile ilgili diğer işlemleri yapmak için de kullanılabilir. Resimde Linksys BEFSR11 kablosuz yönlendirici gösteriliyor ve çoğu ev yönlendiricisine benziyor.

BSDI (Berkeley Software Design Inc.)

Berkeley Software Design, Inc.’in kısa adı BSDI,olan  Unix’in Berkeley sürümleri için tasarlanmış ağ bileşenleri ve İnternet ve ağ yazılımı üreticisidir. BSDI 1991 yılında kuruldu.

BSS (Basic Service Set)

Temel servis seti, bir kablosuz ağa atıfta bulunurken, BSS bir kablosuz ağ için herhangi bir erişim noktasının kapsama alanını açıklar.

BSSID (Basic Service Set Identifier)

Servis seti tanımlayıcısı kısa adı SSID,olan  kablosuz bir ağdaki cihazlara verilen 32 alfanümerik bir tanımlamadır. SSID etkin bir kablosuz ağa bağlanmak isteyen bir cihaz iletişim kurmak için aynı SSID’ye sahip olmalıdır. Bir ev ağına bağlanırken, komşunuzun kablosuz yönlendiricilerinden birden fazla SSID görebilirsiniz.

SSID’den farklı olarak Temel Servis Seti Tanımlayıcısı için kısa olan bir BSSID, erişim noktasına özgüdür ve birden çok erişim noktası arasında aktarılmaz.

Burst

Burst, bir kerede iletilen bir veri bloğudur. Örneğin, bir bilgisayar veya başka bir bilgisayar cihazı, verileri başka bir yere koymadan önce arabellek verilerinin dolmasını veya belirli bir süre beklemesini bekleyebilir.

Bus Topology

Alternatif olarak bir hat topolojisi olarak adlandırılan bir veri yolu topolojisi, her bir bilgisayarın ve ağ cihazının tek bir kabloya veya omurgaya bağlı olduğu bir ağ kurulumudur. Veri yolu topolojisinin her bir bilgisayarında kullanılan ağ kartı türüne bağlı olarak, bunları birbirine bağlamak için bir koaksiyel kablo veya bir RJ-45 ağ kablosu kullanılır.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest