Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -A-

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Terimleri Sözlüğü -A- ile başlayan terimler aşağıdaki gibidir.

Access Log

Bir web sayfasına atıfta bulunurken, erişim günlüğü bir sunucuda erişilen dosyaların her birinin listesini içeren bir dosya veya dosya grubudur. Çoğu sunucu IP adresini, tarihini, saatini, dosyasını, tarayıcıyı, işletim sistemini veya yönlendiren sayfayı kaydeder.

Çoğu web kullanıcısı, bir ham erişim günlüğüne erişmeye ihtiyaç duymaz, çünkü birçok web ana bilgisayarının, günlükten otomatik olarak oluşturulan bir raporu veya grafiği vardır. Bir dosyaya kimin veya neyin eriştiğini veya sunucuda erişilen bir adrese her şeyi bulmanız gerekiyorsa, ham erişim günlüğünde bulunabilir.

Access Rights

Bir bilgisayar kaynağına yerleştirilmiş izinler. Örneğin, bir hesap bir dosyaya erişim hakkına sahip değilse, o dosyayı göremez, okuyamaz veya yazamazsınız. Bu olduğunda, erişim reddedildi hatası alırsınız.

Access Point

Alternatif olarak, bir baz istasyonu ve kablosuz yönlendirici olarak adlandırılan bir erişim noktası, kullanıcının bir ağa veya İnternete kablosuz olarak bağlanmasını sağlayan bir kablosuz alıcıdır. Bu terim hem Wi-Fi hem de Bluetooth cihazlarını ifade edebilir.

Access server

Bir erişim sunucusu, ağına üye olmayan diğer bilgisayarlara hak vermekten kurulum ve sorumlu olan ağa bağlı bir bilgisayardır.

Account

Bir hesap, çok kullanıcılı bir ağa, çevrimiçi hizmete, bilgisayara veya kişisel bilgileri ve ayarları izleyen başka bir hizmete sahip bir üyeliktir. Örneğin, sistemnetworkuzmani forumlarında bir hesap oluşturduğunuzda, bilgisayarınız hakkında bilgiler girebilir, mesajları takip edebilir ve diğer üyelere özel mesajlar gönderebilirsiniz.

ACK

Onay için kısa, ACK, başka bir bilgisayara SYN / ACK veya kendisine gönderilen diğer bir talebi kabul ettiğini belirten başka bir bilgisayar veya ağ cihazı tarafından verilen bir cevaptır.

ACL

Erişim kontrol listesi için kısa olan bir ACL, bir veya daha fazla sayıda ACE içeren bir listedir (Access Control Entries)  ACE’ler, bir işletim sistemi veya başka bir ağ cihazı tarafından, kullanıcıların haklarını uygun şekilde kısıtlamak için kullanılır. Örneğin, bir ACL, bir kullanıcının veya kullanıcının grubunun o bilgisayardaki veya ağdaki bir dosyaya veya klasöre erişimi olup olmadığını belirleyebilir.

 ACR

ACR, aşağıdakilerden herhangi birine atıfta bulunabilir:

ACR, Microsoft Excel ve diğer elektronik tablo programlarında mutlak hücre referansı için kısa.

 1. Zayıflama karışma oranı için kısa ACR, blendajlı veya blendajsız bükümlü çift kabloda iletilen bir sinyalin hatasız olduğunu doğrulayan desibel cinsinden yapılan bir ölçümdür.
 2. Gerçek hücre hızı için kısa olan ATM’li ACR, bir ATM ağı üzerinden saniyede kaç hücrenin gönderilebileceğinin bir ölçüsüdür.
 3. Yıllık uyumluluk raporu için kısa olan ACR, bir ürünün ihlallerini veya onayını listeleyen üçüncü taraf bir şirket tarafından oluşturulan yıllık bir rapordur.

Active Directory

Başlangıçta NTDS olarak bilinen AD (Active Directory), ilk olarak Microsoft Windows 2000’de sağlanan bir dizin hizmetidir (ancak 1999’da Windows NT’de gösterilmesine rağmen). Active Directory genellikle MMC (Microsoft Management Console) aracılığıyla yönetilir ve kontrol edilir.

Active Directory, NTDS.DIT dosyasında depolanan bir dizin hizmetidir. Yöneticiler ve kullanıcılar için bir ağ üzerindeki kaynakları, siteleri, hizmetleri ve kullanıcıları yönetmeleri için basitleştirilmiş bir sorgu sağlar.

Active Topology

Aktif topoloji terimi, sinyalin bir bilgisayardan diğerine geçerken her adımda yükseltildiği bir ağ topolojisini tarif eder.

ARP

Adres Çözünürlük Protokolü (Address Resolution Protocol) için kısa, ARP, 32 bit İnternet Protokolü adresini RFC 826’da belirtilen yerel ağda tanınmış bir MAC adresine eşlemek için IP ile kullanılır. Tanındığında, sunucu veya ağ aygıtı, aşağıdakileri içeren bir yanıt döndürür.

Ad Hoc

Özel durum, aşağıdakilerden birine atıfta bulunabilir:

 1. “Bunun için” anlamına gelen Latince bir ifade, iyi biçimlendirilmiş veya planlanmış olmak yerine, eldeki tek bir amaç için tasarlanmış herhangi bir şeydir.
 2. Ağa atıfta bulunurken, geçici bir ağ, kendi kendine yapılandırmaya sahip kablosuz bir ağdır ve her bir kablosuz düğümün dinamik olarak ileri ve veri alma potansiyeli vardır. Başka bir deyişle, cihazlar anında ağ oluşturmak için bir ağ yönlendiricisine, ağ anahtarına veya diğer ağ ekipmanına ihtiyaç duymadan aralarındaki verileri paylaşmak için bağlanır. Cihazların kendileri ağ ekipmanı olarak hareket eder ve aralarında bir ağ oluşturur.İlk kablosuz geçici ağ, paket radyo ağı ya da 1970’lerde PRNET’lerdir. Bugün, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları ve kablosuz olarak iletişim kuran diğer cihazlar arasında oluşturulan çeşitli geçici ağ türleri vardır. Özel ağda, cihazlar gerektiğinde bağlanır ve bağlantıyı keser. Bu nedenle, ağ yapısının bu bağlantının dinamik yapısını idare edebilmesi ve onu verimli ve güvenilir bir şekilde yapabilmesi gerekir.

ADSI

 1. Active Directory Servis Arabirimi için kısa olan ADSI, dizinde depolanan nesneleri COM nesneleri olarak göstererek Active Directory’ye erişime olanak sağlar.
 2. Analog ekran servis arayüzü için kısa olan ADSI, 1993 yılında Bellcore tarafından geliştirilmiştir. Telefonlar gibi cihazlarda ses ve verinin analog bir telefon hattı üzerinden duyulmasını ve görüntülenmesini sağlayan bir protokoldür.

ADSL

Asimetrik dijital abone hattı veya asimetrik DSL için kısa olan ADSL, bir DSL geniş bant biçimidir. ADSL, aşağı akışa adanmış iki yönlü bant genişliği ve yukarı akış transferlerine adanmış küçük bir bölüm nedeniyle asimetriktir. Daha küçük akış yukarı akış, daha yüksek bir indirme aktarım hızı ile sonuçlanır, genellikle saniyede 6,1 megabit.

Agent

 1. Kullanıcı için bir görevi gerçekleştirmek için kullanılan bir yazılım programı veya komut dosyası. Örneğin, Microsoft Outlook gibi bir e-posta programı, bir sunucudan yeni bir e-posta arayacak ve daha sonra size anlatacak şekilde ayarlanabileceği için bir yazılım aracısı olarak düşünülebilir.
 2. Bilgisayar ağlarında, bir agent, sunucu veya istemci için veri hazırlayan sistemin bir parçasıdır.

Aloha

Uydu ve karasal radyo yayınları için protokol. Saf Aloha’da kullanıcı istediği zaman iletişim kurabilir, ancak diğer kullanıcıların mesajlarıyla çarpışma riskini de alır. Slotted Aloha, kanalı zaman aralıklarına bölerek ve kullanıcının yalnızca bir zaman diliminin başlangıcında göndermesini gerektiren çarpışma olasılığını azaltır. Aloha, yerel bir alan ağı protokolü olan Ethernet’in temelini oluşturuyordu.

Antenna

Wi-Fi, bir ağa kablosuz bağlantı sağlamak için IEEE 802.11 kablosuz standartlarından birini kullanan kablosuz bir ağdır. Bir ev kablosuz ağı, ağdaki kablosuz cihazlardan sinyal gönderip almak için WAP veya WEP şifrelemesi kullanarak bir sinyal yayınlamak için bir kablosuz erişim noktası veya yönlendirici kullanır.

Anycast

Anycast, İnternet trafiğini yönlendirmek için bir yöntemdir. Herhangi bir yayın ağında, bir yönlendirici veri paketleri için en iyi hedefi dinamik olarak belirleyebilir. Bir kullanıcı veri istediğinde, bir dizi belirleyici faktöre bağlı olarak trafik farklı sunuculara yönlendirilir. Hedef olarak hangi sunucunun seçildiğine bakılmaksızın, kullanıcı aynı verileri alır.En iyi varış yerini belirleyebilecek faktörler şunlardır:

Trafik Sıkışıklığı -Congestion: Bir otoyoldaki araçların hızına benzer şekilde, ağ performansı herhangi bir İnternet yolundaki trafik miktarından etkilenebilir. Herhangi bir yayını kullanarak, başlangıç ​​isteğine giden en az sıkışık rotayı olan sunucular seçilebilir.

Sağlık – Health:Tek bir sunucu çok meşgul olduğunda, ağ isteklerine cevap vermek yavaş olabilir. Daha az meşgul olan sunucular “daha sağlıklı” olarak kabul edilir ve yeni trafik almak için seçilebilir.

Coğrafi konum – Geographical Location:Belirli bir sunucu coğrafi olarak menşe taleplerine yakınsa, ağ trafiği daha kısa bir fiziksel mesafeye gidecektir, böylece istek daha çabuk tamamlanır. Örneğin, Arizona’daki bir kullanıcı, New York’tan ziyade Kaliforniya’dan sunulduğu takdirde bir web sitesini daha hızlı yükleyecektir. Bu tür rotalama geocast olarak da bilinir.

Maliyet – Cost:Bazen, bazı sunucuları kullanmakla ilişkili maliyet diğerlerinden daha yüksek olabilir; bu durumda istekleri karşılamak için en düşük maliyetli sunucu seçilebilir.

Diğer – Servis operatörü tarafından özel faktörler tanımlanabilir.

Anycast, İnternet trafiğini yönlendirmek için en iyi beş teknikten biridir. Diğerleri tek noktaya yayın, yayın, çok noktaya yayın ve coğrafi yayındır.

Apache

Apache sunucu projesi, bir HTTP sunucusunun sağlam, ticari sınıf, özellik dolu ve ücretsiz bir kaynak kodu uygulaması oluşturmak için bir yazılım geliştirme çabasıdır. Apache sunucusu çeşitli işletim sistemlerinde kullanılabilir ancak en yaygın olarak Linux, BSD ve Unix gibi işletim sistemlerinde kullanılır.

Apache web sunucusu

Bir Apache web sunucusu veya kullanıcı hesabı ayarladıktan sonra, sağdaki resme benzer genel Apache hoşgeldiniz sayfasını göreceksiniz. İnternette gezinirken bu resme benzer bir sayfa görürseniz, web sayfasında sorunlar yaşanıyor veya yakın bir zamanda kurulmuştu. Bu sayfa, sunucunun kurulduğunu ve çalıştığını ve web sitenizin yerine kullanılabileceğini göstermeye yardımcı olmak içindir.

APIPA

Alternatif olarak otonet, sıfır yapılandırma ağı ve zeroconf, APIPA, Otomatik Özel İnternet Protokolü Adresleme için kısa olarak adlandırılan bir ağdır. Çok az DHCP, DNS veya manuel IP ayarları yapılandırması gerektirir veya bir kullanıcının bir bilgisayarı veya donanımı bağlayıp derhal çalışmasını sağlar.

Stuart Cheshire, ağ aygıtlarını bağlamak için bir Apple Computer yöntemi olan bonjour’da yaygın olarak kullanılan zeroconf’a öncülük ediyor.

Apple AirPort

Apple, Apple AirPort’u 21 Temmuz 1999’da, kablosuz aygıtları bir bilgisayara bağlamanın, kablosuz yazdırmayı, iTunes’daki bir müzik kitaplığına erişmeyi ve İnternet paylaşımını etkinleştirmenin bir yolu olarak sundu.

AirPort’un avantajı, kullanıcının bir yazıcıyı veya müzik kitaplığını paylaşmak için bir ev ağına ihtiyaç duymamasıdır. AirPort sistemi ev ağı görevi görür. İnterneti bilgisayarlar arasında paylaşmak için bir ev ağına da ihtiyaç duyulmaz. Bir bilgisayarın yalnızca İnternete bağlı olması gerekir ve ilave bilgisayarların AirPort Express cihazları üzerinden İnternete erişimi vardır.

Apple Talk

AppleTalk, ilk kez 1984’te tanıtılan ve birbirleriyle iletişim kurmak için kullanılan Apple Macintosh bilgisayarları ve ağ aygıtlarıyla kullanılan özel bir ağ protokolüdür. 2009’da, macOS X v10.6’nın piyasaya sürülmesiyle, bu ağ protokolü TCP / IP ile değiştirildi.

Application Layer

 1. Açık Sistem Bağlantısına Kısa, OSI, 1978’de ISO tarafından geliştirilen eşler arası iletişimin yedi katmana bölündüğü bir ağ modelidir. Her katman belirli bir görevi veya görevi gerçekleştirir ve iletişim tamamlanana kadar önceki katmana dayanır.
 2. Açık Kaynak Girişimi Kısaca, OSI, açık kaynak yönetimi ve tanıtımına adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Application Server

Uygulama sunucusu, uygulamaların çalışabileceği, ne oldukları veya hangi işlevleri gerçekleştirdikleri önemli olmayan, bir çerçevedir. Web tabanlı uygulamaları geliştirmek ve çalıştırmak için bir uygulama sunucusu kullanılabilir. Java, PHP ve .NET Framework uygulama sunucuları da dahil olmak üzere birçok farklı türde uygulama sunucusu vardır.

Uygulama sunucuları birçok avantaj sağlar. Uygulamalarda güncelleme ve yükseltme için daha merkezi bir yaklaşım sağlayarak veri ve kod bütünlüğü sağlarlar. Veri erişim yönetimini ve kimlik doğrulama işlemini merkezileştirerek güvenlik sağlarlar. Ağ trafiğini sınırlandırarak yoğun kullanım uygulamaları için performans artırılabilir. Tüm avantajlar ve avantajlar daha düşük bir TCO (Total Cost of Ownership) ile sonuçlanabilir.

ARCnet

Attached Resource Computer Network Bağlı Kaynak Bilgisayarı ağının kısaltması olan ARCnet, 1977’de Datapoint Corporation tarafından geliştirilen bir bilgisayar ağıydı. Ağ, saniyede 2,5 MB’a kadar aktarabilen, 256 bilgisayarı destekleyen maksimum koaksiyel kablo ve maksimum 516 bayt kare kullandı.

ARCnetPlus, saniyede 20 MB’a kadar aktarabilen ARCnet’in daha yeni bir sürümüdür.

A Record

Adres kaydı için bir A kaydı, bir etki alanını bir IP adresine yönlendirmek için kullanılan bir DNS kaydıdır.

ARP

Address Resolution Protocol Adres Çözünürlük Protokolü için kısa, ARP, 32 bit İnternet Protokolü adresini RFC 826’da belirtilen yerel ağda tanınmış bir MAC adresine eşlemek için IP ile kullanılır. Tanındığında, sunucu veya ağ aygıtı, aşağıdakileri içeren bir yanıt döndürür.

ARPA

 1. Advanced Research Project Agency Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’nın kısaltması olan ARPA, ilk olarak Dr. J.C.R. tarafından yönetilen bir ABD ajansıdır. Sovyetler Birliği 1957’de Sputnik’i başlattıktan sonra araştırmaya fon sağlamak ve araştırma yapmak için Licklider. Bu kurum ARPANET’in yapımına yardımcı oldu ve daha sonra 1972’de DARPA olarak yeniden adlandırıldı.
 2. Adres ve yönlendirme parametresi alanı için kısa, .arpa, 1980’lerin sonlarında ARPANET ana bilgisayar adlarından yeni DNS Türü adlarına geçişler için oluşturulan üst düzey bir etki alanıdır.

ARPANET

Gelişmiş Araştırma Projeleri Kısaca Ajans Ağı, ARPANET veya ARPAnet, 1966 yılında ABD ARPA tarafından geliştirilmeye başlandı. ARPANET, birçok üniversiteyi ve araştırma merkezini birbirine bağlayan geniş bir alan ağıydı, ilk önce paket anahtarlamayı kullanıyordu ve bugün interneti düşündüğümüzün başlangıcıydı. ARPANET, insanların bilgisayarlara erişmelerini, bilgisayar ekipmanlarını geliştirmelerini ve ordu için daha etkili bir iletişim yöntemine sahip olmalarını kolaylaştırmak için kuruldu.

ARPANET, 1969’da UCLA ve SRI (Stanford Araştırma Enstitüsü) arasında ilk iki düğümün kurulmasından sonra, UCSB ve Utah Üniversitesi tarafından kısa bir süre sonra başladı.

ARPANET, 2 Ocak 1983’te TCP / IP’ye geçişini tamamladı, daha sonra 1990’da NSFNET ile değiştirildi ve daha sonra 28 Şubat 1990’da görevden alındı.

AS (Autonomous System)

 1. AS olarak kısaltılır, RFC 1930’da tanımlandığı gibi özerk bir sistem, bir ağın veya bir ağ grubunun bir yönetici veya bir yönetici grubu tarafından kontrol edilen bir kısmıdır.

ASN.1 (Abstract Syntax Number One)

Bir numaralı soyut sözdizimi için kısa olan ASN.1, 1984’te tanımlanmış bir ağ üzerinden gönderilen bir mesajdaki bilgilerin kodlanması ve kodunun çözülmesinin standart yoludur.

ASP

1.Active Server Pages için kısa, bir ASP sayfası, genellikle VBScript veya JScript kodu olmak üzere ActiveX komut dosyası kullanan bir .ASP uzantısıyla biten, dinamik olarak oluşturulmuş bir web sayfasıdır. .Aspx uzantısı, Microsoft’un ASP.NET’ini kullanan Web sayfaları için kullanılır. Bu sayfalara “Web Formları” adı verilir ve ASP.NET kodunun yanı sıra (X) HTML kodu içerebilir.

ASP.NET

ASP ayrıca Microsoft tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir web uygulama çerçevesi olan ASP.NET’i tanımlamak için de kullanılan bir terimdir. Programcıların dinamik web siteleri ve web servisleri geliştirmesine olanak tanır.

 1. Uygulama servis sağlayıcısı için kısa olan ASP, işletme verilerinizi ve müşteri verilerinizi yöneten ve dağıtan üçüncü taraf bir sağlayıcıdır.
 2. Yetkili servis sağlayıcı için kısa olan ASP, bilgisayar üreticisi tarafından bilgisayarınıza servis verebilecek bir yer olarak yetkilendirilen bir konumdur.
 3. AppleTalk oturum protokolü için kısa, ASP, AppleTalk üzerinden gönderilen komutlardan gelen yanıtları alan AppleTalk protokolünün bir parçasıdır.
 4. ASP olarak da bilinen cevap seti programlaması, NP-zorlu hesaplama problemlerini çözmek için kullanılan bildirimsel bir programlama paradigmasıdır. Son derece zor problemleri basitleştirilmiş, istikrarlı problem modellerine indirgemekte ve cevaplayıcı çözücü olarak bilinen özel programları kullanarak bunları çözmeye çalışmaktadır. Bir cevap seti programlama diline güzel bir örnek, Prolog’un son derece zor problemleri çözerken sonsuz döngüleri önleyen özel bir sürümü olan AnsProlog’dur.

ATM (Asynchronous Transfer Mode)

 1. Eşzamansız aktarım modu için kısa olan ATM, dijital verileri aktarım için 53 bayt hücre birimlerine düzenleyen özel bir bağlantı anahtarlama teknolojisidir. ATM, verileri 155 veya 622 MB / sn hızında ve daha hızlı bir şekilde iletebilir.
 2. Otomatik vezne makinesi kısa olan bir ATM, bankalardaki bir kişinin hesabından para dağıtıyor. İlk ABD ATM, saat 9: 00’da hizmete girdi. 2 Eylül 1969’da.
 3. Şu an için steno, ATM sohbet tabanlı iletişimde yaygın olarak kullanılmaktadır.

AUI (Attachment Unit Interface)

Ek Birimi Arabirimi için Kısa, AUI bir kablonun Ethernet kartına nasıl bağlanacağını belirleyen Ethernet standartlarının bir parçasıdır. AUI, ağ arabirim kartındaki 15 pimli bir prize takılan bir alıcı vericiye bağlı bir koaksiyel kablo belirtir.

AWS (Amazon Web Services)

Amazon Web Servisleri için kısa olan AWS, Amazon tarafından işletilen ve 2006 yılında faaliyete geçen bir bulut hizmetleri platformudur. Örneğin, bir tatil mevsiminde yoğun trafik yaşayan bir işletme, AWS örneklerine özel RAM ve CPU’ları artırabilir veya depolama türünü yükseltebilir. Tatil telaşı sona erdiğinde, işletme daha ucuz bir bulut servis planına inebilir.

Ömer Sorguç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest