Bilgisayar Ağında Güvenli Parola

Merhaba Arkadaşlar , Bilgisayar Ağında Güvenli Parola oluşturmanın yollarını anlatmaya çalışacağım. Bir parola, bilgisayar ağlarına, veritabanlarına, programlara, web sitelerinin çevrimiçi hesaplarına ve diğer elektronik bilgi kaynaklarına erişimi kontrol etmek için kullanılan karakterlerin bir kombinasyonudur. Ağ oluşturma bağlamında, bir yönetici tipik olarak ağ güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak parolaları seçer. Parolalar (güvenlik anahtarları olarak da bilinir) ifadeler, büyük harfler, küçük harfler, sayılar, semboller ve bunların kombinasyonlarını içerebilir.

Bilgisayar Ağlarında Parolalar

Bazı Wi-Fi ev ağı ekipmanı, istenmeyen erişimi engellemek için statik şifreleme anahtarları üreten bir yazılımla önceden yapılandırılmıştır. Bir yönetici, WPA gibi protokollerin gerektirdiği uzun onaltılık sayılar dizisini oluşturmak yerine, kablosuz yönlendiricilerin ve ağ bağdaştırıcılarının kurulum ekranlarına bir parola girer. Kurulum yazılımı daha sonra otomatik olarak bu parolayı uygun bir anahtara şifreler.

Bu yöntem, kablosuz ağ kurulumunu ve yönetimini basitleştirmeye yardımcı olur. Parolaların hatırlanması daha uzun sürdüğü için, anlamsız ifadeler ve karakter dizileri, yöneticiler ve ağ kullanıcılarının herhangi bir cihazında hatalı giriş bilgileri girme olasılığı daha düşüktür. Ancak, tüm Wi-Fi donanımları bu parola oluşturma yöntemini desteklemez.

Parola ve parolalar aynı değildir:

Şifreler genellikle kısadır – yaklaşık altı ila 10 karakter. Hassas olmayan bilgilere erişimi kontrol etmek için yeterlidir.

Parolalar tipik olarak, ev ağları için uygun şekilde güvenli olan yaklaşık 10 ila 20 rasgele kelime ve / veya karakterden oluşur.

Parola Oluşturma

Yazılım tarafından oluşturulan parolalar genellikle insanlar tarafından oluşturulanlardan daha güvenlidir. Parolaları manuel olarak tasarlarken insanlar, yerleri, insanları, olayları ve benzerlerini ifade eden gerçek kelimeleri ve cümleleri içerme eğilimindedir, bu yüzden hatırlamaları kolaydır; ancak, bu aynı zamanda parolaların tahmin edilmesini kolaylaştırır. Çok daha iyi bir yaklaşım, anlaşılabilir ifadeler içermeyen uzun bir kelime dizisi kullanmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, ifade hiç mantıklı gelmemelidir.

Gerçek kelimeleri kullanmanın bir parolayı sözlük saldırısına karşı savunmasız bıraktığını belirtmeye değer. doğru kelime bulunana kadar hangi kelimelerin sonsuz kombinasyonlarını denemek için kullanılan sözlük yazılımı kullanılır. Ancak bu yalnızca en hassas ağlar için endişe vericidir; Sıradan ev ağları için, anlamsız ifadeler, özellikle sayılar ve sembollerle birlikte kullanıldığında iyi çalışır.

Elektronik olarak oluşturulan parolalar (veya kullanıcı tarafından oluşturulan parolalardan şifrelenmiş anahtarlar), diğer yandan, tipik bilgisayar korsanlarında kullanılan mantığı yenmek için karmaşık algoritmalar kullanır. Sonuçta ortaya çıkan parolalar, en karmaşık yazılımları bile kırmak için oldukça fazla zaman harcayan ve denemeyi pratik olmayan bir hale getiren son derece saçma olmayan kombinasyonlardır.

Güvenli parolaların otomatik olarak oluşturulması için çevrimiçi araçlar mevcuttur. İşte denemek için birkaç, her birinden oluşturulan bir parola ile birlikte:

SSH Parola Oluşturucu: VJG8S0 / Y1FfVB8BK

Diceware: Süpernova-ornitorenk-türbe-t-shirt-plethora-`- ^

Untroubled.org Güvenli Parola Oluşturucu: children28Risen53Thrips

Bu araçları kullanırken, rasgele büyük harfle yazılmış sözcüklerin, sayıların ve sembollerin birleşimiyle sonuçlanan seçenekleri seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest